سه‌شنبه 6 آبان 1399   15:46:33
14:021399/6/25
پروژه احداث مخازن در پایانه جاسک به پیشرفت ۳۰ درصدی رسید

مدیر پروژه مخازن ذخیره سازی نفت خام در طرح گوره-جاسک، میزان پیشرفت در ساخت این مخازن را ۳۰ درصد اعلام کرد و گفت: با ورود کالاهای مورد نیاز در این پروژه روند پیشرفت آن در چند ماه آینده شتاب بیشتری می یابد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، عبداله احمدی با اشاره به پیچیدگی موجود در این پروژه اظهار کرد: برای ساخت این مخازن می بایست بیش از ۲۷۰۰ مدرک مهندسی در بخش طراحی تفصیلی تهیه کرد که تاکنون تعداد ۲۰۰۰ مدرک آن آماده شده و در مرحله اجرا قرار گرفته است و مابقی آن نیز بر اساس پیشرفت پروژه تهیه خواهد شد.

مدیر پروژه احداث مخازن در طرح گوره جاسک،‌ رسوب زدایی از مخازن نفتی را از جمله معضلات موجود در ساخت مخزن دانست و یادآور شد: شرکت مهندسی و توسعه نفت، در مخازن طرح گوره- جاسک از سیستم‌های جلوگیری از تشکیل رسوب (SRJ) استفاده خواهد کرد که این سیستم در مخازن ۵۰۰ هزار بشکه ای به طور صددرصدی مانع از تشکیل رسوب در آنها می شود.

احمدی در راستای تأکید بر راهبردی بودن این طرح ملی اعلام کرد: با توجه به برنامه زمانبندی طرح گوره- جاسک،  تا پایان امسال نفت آماده ارسال و صادرات می شود.

مدیر پروژه مخازن ذخیره سازی نفت خام در طرح گوره-جاسک، در ادامه ضمن اشاره به اهمیت احداث مخازن ذخیره سازی در طرح ملی و راهبردی گوره- جاسک؛ تولید،‌ انتقال، ‌ذخیره سازی، اندازه‌گیری و صادرات نفت را از مؤلفه های مهم در زنجیره تولید تا صادرات نفت برشمرد و افزود: ذخیره‌سازی با هدف عرضه کافی، به هنگام، بی‌وقفه و بدون آسیب پذیری برای تامین تقاضاهای داخلی و خارجی انجام می گیرد و از همین روی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

وی همچنین ایجاد یک پایانه نفتی جدید در شرق تنگه هرمز را از اهداف مهم طرح دانست و تاکید داشت: ذخیره‌سازی برای کنترل، ثبات و تداوم عرضه نقش مهمی ایفا می کند و مخازن این طرح مهم کاربردی به منظور کاهش ریسک و همچنین ایجاد ثبات و اطمینان در بازار نفت طراحی و در حال اجرا است.

بنابراین گزارش، پروژه احداث مخازن نفت خام  که ۱۸ درصد از کل طرح خط لوله انتقال نفت خام گوره به جاسک را به خود اختصاص داده است؛‌ در مرحله اول مشتمل بر احداث ۲۰ مخزن، هریک به ظرفیت ۵۰۰ هزار بشکه، یک نیروگاه برق ۱۵ مگاواتی و یک واحد تصفیه آب است که در زمینی به مساحت ۱۳۰ هکتار در منطقه جاسک و سواحل مکران، در حال اجرا است.

25181/4

منبع: روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت


کلمات کليدي
جاسک، عبدالله احمدی، مخازن ذخیره سازی نفت خام، پایانه جاسک، شرکت متن

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
نسخه قابل چاپ
بيشتر