یکشنبه 1 خرداد 1401   21:38:28
خط لوله گوره-جاسک، تبلور عزم ‌ملی

تورج دهقانی - مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت


‌مجاورت منطقه مکران با آب‌های آزاد بین‌المللی در سرتاسر مرز جنوبی و همسایگی مستقیم با کشورهای پاکستان و افغانستان و به‌طور غیرمستقیم با کشورهای آسیای مرکزی (ازطریق ترکمنستان)، این منطقه را به درگاهی مناسب برای دسترسی به دریاهای آزاد و تردد آسان کشتی‌های تجاری نسبت‌به تنگه هرمز و منطقه خلیج‌فارس بدل کرده است.

‌در حال حاضر سواحل جنوب شرقی ایران تا بندر چابهار، در زمره‌ یکی از کم‌توسعه‌‌یافته‌ترین مناطق کشور بوده که دولت دوازدهم همسو با برنامه کلان توسعه سواحل مکران، یکی از مأموریت‌های یازده‌گانه‌ اصلی وزارت نفت را تحت عنوان توسعه سواحل مكران مشخص کرده است.

احداث خط لوله گوره- جاسک بخشی از برنامه وزارت نفت برای عمل به مأموریت خود در راستای توسعه سواحل مكران و محدوده بندر جاسك است. انتقال نفت‌خام از گوره به جاسک با بیش از دو میلیارد دلار سرمایه‌گذاری، تمرکززدایی از پایانه‌های صادراتی و متنوع‌سازی این روند و کاهش ریسک صادرات از تنگه هرمز را درپی دارد؛ ضمن اینکه سبب ایجاد اشتغال در منطقه مکران و توسعه پایدار می‌شود.

در سال جاری نیز که رهبر معظم انقلاب اسلامی آن را سال «جهش تولید» نامیده‌اند، اهمیت سرعت‌بخشیدن به اجرای این طرح بیش‌ازپیش نمایان شده است؛ به‌طوری‌که بارها مقامات عالی کشور، رئیس‌جمهوری محترم و وزیر نفت نیز طرح احداث خط لوله گوره- جاسک را مهم‌ترین اولویت وزارت نفت در سال 99 دانسته‌اند. با اجرای این طرح، امکان انتقال روزانه یک میلیون بشکه نفت خام از گوره در استان بوشهر به منطقه جاسک در سواحل دریای عمان فراهم می‌شود و جاسک به‌عنوان دومین پایانه صادراتی نفت خام کشور، اهمیت راهبردی می‌یابد.


در سال گذشته با تلاش بی‌وقفه و مجاهدانه مدیران و کارکنان صنعت نفت و همکاری سازندگان و پیمانکاران، توفیقات چشمگیری در اجرای این طرح حاصل شد. تلاشگران عرصه نفت توانستند براي اولين‌بار با بومی‌سازی و تولید ورق عريض فولادی سازگار با نفت اسیدی، تحریم‌های ظالمانه علیه کشور و صنعت نفت را بی‌اثر کنند و مشکل تأمین لوله مورد نیاز برای این طرح را رفع کنند. 

طرح انتقال نفت خام گوره- جاسک، طرحی در ابعاد ملی و نمادی از خودکفایی و تکیه بر توانمندی‌های داخلی است. نزديك به 90 درصد کالاهای مورد نیاز این طرح از داخل کشور تأمین می‌شود و این طرح را به الگویی از اتحاد و خودباوری بدل می‌کند. با ادامه بی‌وقفه روند عملیات اجرائی طرح انتقال نفت خام گوره- جاسک و استمرار زنجیره تولید لوله‌، تمام لوله‌های مورد نیاز این طرح ملي تا سه ماهه سوم امسال توليد می‌شود. احداث مخازن ذخیره‌سازی نفت‌خام، نیروگاه برق به ظرفیت ۱۴ مگاوات و کارخانه آب شیرین‌کن بخش‌های دیگر پروژه گوره-جاسک هستند که بهره‌برداری از دو میلیون بشکه مخازن ذخیره‌سازی نفت خام و طرح احداث نیروگاه برق به ظرفیت ۱۴ مگاوات تا پایان امسال در دستور كار سرمايه‌گذار بخش خصوصي قرار دارد.

عمليات اجرائي اين طرح، در دوران شیوع ویروس کرونا نيز با رعایت پروتکل‌های بهداشتی به‌‌منظور حفظ سلامت مردم بومي و کارکنان، همچنان ادامه داشت و کارکنان صنعت نفت همچون جهادگران جبهه اقتصادی، براي پیشرفت این طرح توسعه‌ای از هيچ تلاشي دريغ نكردند.فعاليت‌ها و اقدامات به‌نحوي برنامه‌ريزي شده است كه بخش‌هاي اصلي اين طرح تا پایان امسال به بهره‌برداری برسد و نفت خام به‌منظور ذخیره‌سازی و صادرات، به غرب منطقه جاسك در ساحل درياي عمان خواهد رسید. توسعه منطقه مكران يكي از اولويت‌هاي وزارت نفت در اين طرح خواهد بود كه هم‌زمان با عملیات اجرائی و نيز در زمان بهره‌برداری، سبب ایجاد فرصت‌های شغلی زیادی می‌شود كه در روند دستیابی به توسعه شهری و ایجاد اشتغال‌زايي امری مهم خواهد بود.‌با فعالیت و همراهی صنعت نفت و بخش خصوصی در طرح عظیم و راهبردی انتقال نفت خام گوره- جاسک می‌توان امیدوار بود که در سال ۱۴۰۰ مطابق برنامه زمان‌بندی، بهره‌برداری از این طرح راهبردي و ايجاد ظرفيت انتقال روزانه یک میلیون بشکه نفت خام به سواحل مكران فراهم شود‌.

منبع: روزنامه شرق
کلمات کليدي
خط لوله گوره جاسک، تورج دهقانی، گوره، جاسک، شرکت متن، شرکت مهندسی و توسعه نفت، پایانه جاسک
 
امتیاز دهی
 
 

اخبار مرتبط
بررسی روند پیشرفت طرح توسعه میدان نفتی آزادگان جنوبی
سرمایه‌گذاری‌ 11 میلیارد دلاری برای تکمیل طرح‌های غرب کارون مورد نیاز است/ تاکید خجسته‌مهر بر بازنگری قراردادهای شرکت متن
مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت منصوب شد (+سوابق)
نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
 


بروزرسانی:
یکشنبه 1 خرداد 1401 20:35:34
nioc