پنجشنبه 1 اسفند 1398   14:37:16
دستاوردها و چشم‎اندازهای توسعه میادین غرب کارون

نفت همواره موتور پیشران توسعه کشور ما بوده است و از این نظر فعالیت پرسنل شاغل در صنعت نفت بارها و بارها از سوی رهبر فرزانه انقلاب، جهاد خوانده شده است؛ اما جهادگر ‌بودن علاوه بر اینکه افتخار بزرگی است، مسئولیت سنگینی نیز به حساب می‌‎آید؛ به‌ویژه در جنگ اقتصادی اخیر که دشمنان، صنعت نفت ما را هدف تحریم‎های ظالمانه قرار داده‎اند.


در حوزه غرب کارون بیش از 13 میدان نفتی وجود دارد که بر‌اساس آخرین مطالعات، برآورد نفت درجا فقط برای میادین آزادگان و یادآوران 67 میلیارد بشکه محاسبه شده که عمده آن نفت سنگین و فوق‌سنگین صادراتی است. مطالعه و توسعه این میادین از نیمه دوم دهه 70 با حضور شرکت‌های خارجی در قالب قراردادهای بیع متقابل شروع شده و هم‌اکنون از سوی پیمانکاران داخلی و خارجی در حال انجام است.

بر‌ اساس برنامه توسعه فاز اول این میادین، پیش‌بینی می‎شد تا پایان سال 1397، مجموع تولید این میادین به 550 هزار بشکه در روز برسد که تاکنون، بیش از 350 هزار بشکه از این میزان محقق شده و انتظار می‌رود این رقم تا پایان سال به بیش از 400 هزار بشکه در روز برسد. قطع همکاری برخی از شرکت‎های خارجی و تعلل آنها برای شروع فازهای بعدی به دلیل شرایط تحریم ظالمانه از عمده‎ترین دلایل انحراف از برنامه است.

یکی از مهم‎ترین و مؤثرترین مؤلفه‎های توسعه میادین نفت و گاز، جذب سرمایه است. با همین رویکرد، دستاورد انکارناپذیر وزارت نفت در حوزه غرب کارون، توسعه میادین از سوی پیمانکاران و شرکت‎های داخلی است.

با توجه به حضور کم‌رنگ شرکت‎های بین‎المللی پس از تحریم‎های ظالمانه، جذب سرمایه یکی از موانع پیش‎روی توسعه صنعت نفت بوده است؛ اما این به مفهوم آن نیست که چرخ توسعه در نفت از حرکت باز‌خواهد ایستاد؛ اگرچه با جذب سرمایه خارجی و همچنین حضور تکنولوژی و دانش شرکت‎های بین‎المللی، کار با کیفیت و سرعت بیشتری محقق می‌شد؛ اما برای صنعت نفتی که 41 سال است روی پای خود ایستاده، تحریم اتفاق جدیدی نیست. نمونه این جریان را می‎توان در توسعه میادین غرب کارون دانست که با تکیه بر توان و دانش داخلی با سطح کیفی مقبولی محقق شد. هم‎اکنون با به‎کارگیری پیمانکاران و سازندگان داخلی سهم برداشت صیانتی از این حوزه بیش از رقیب و شریک همسایه است. رقیب و شریکی که در جذب سرمایه، به‎کارگیری شرکت‎های صاحب‌نام بین‎المللی مانند شل، توتال، اکسان‎ موبیل و... همچنین استفاده از تجهیزات، دانش و تکنولوژی روز دنیا هیچ‌گونه محدودیتی ندارد.

درباره موضوع توسعه میادین نیز لازم به ذکر است که در غرب کارون عملیات توسعه دو میدان یادآوران و آزادگان شمالی به صورت قرارداد بیع متقابل با سرمایه‎گذار خارجی و از سوی پیمانکاران داخلی انجام شده است؛ همچنین توسعه میادین آزادگان جنوبی، یاران شمالی و جنوبی، سپهر و جفیر به طور کامل از سوی پیمانکاران داخلی در حال انجام است. راهبری تولید در همه میادین غرب کارون از سوی شرکت‌های داخلی با نظارت مستقیم و غیر‌مستقیم شرکت ملی نفت ایران صورت می‌گیرد.

توسعه اجتماعی در حوزه غرب کارون به ‎صورت مستقیم متأثر از توسعه میادین نفتی صورت می‎گیرد. با تدبیر مقام عالی وزارت، ساز‌و‌کار به‎کارگیری نیروی انسانی بومی در غرب کارون اجرا شده و بیش از شش هزار نیروی بومی اشتغال دارند که در صورت تحقق فاز دوم توسعه میادین این رقم به بیش از 15 هزار نفر خواهد رسید. همچنین اقدام بسیار عظیم و مهمی که در دو سال اخیر صورت گرفته است، بومی‎سازی و ساخت تجهیزات و کالاهای مورد نیاز در داخل کشور است. امروز به‌جرأت می‎توان گفت که امکان ساخت بیش از 85 درصد تجهیزات و کالاهای مورد نیاز بخش بالادستی میادین غرب کارون (اعم از مته حفاری، لوله‎های جداری، شیرآلات، تجهیزات ثابت و دوار و...) در داخل کشور فراهم شده است.

در میدان نفتی آزادگان جنوبی برای اولین‎بار در کشور تأسیسات بهره‎برداری فراورش سیار با ظرفیت 50 هزار بشکه در روز با سرمایه‎گذاری خارجی در مدت‌زمان کمتر از یک سال احداث شد که تحول عظیمی در واحدهای بهره‌برداری محسوب می‎شود. این در حالی است که متوسط زمان احداث یک واحد به روش متعارف سابق، سه تا پنج سال طول می‎کشید. این دستاورد به‌ویژه در میادین مشترک به قدری اهمیت دارد که مقام عالی وزارت در ابلاغیه‌ای الزام به تغییر روش ساخت و نصب واحدهای بهره‎برداری و نمک‌‎زدایی را تکلیف کرده است. اساس این کار بر سرمایه‌‎گذاری و برون‌‎سپاری بهره‌‎برداری در ازای پرداخت دستمزد برای هر بشکه نفت تحویلی به شرکت ملی نفت و واحدهای تابعه است. از دیگر پروژه‎های حوزه غرب کارون می‎توان از طرح احداث نیروگاه برق غرب کارون نام برد که فاز اول آن در سه‌ماهه سوم سال جاری به بهره‎برداری خواهد رسید و برق مورد نیاز میادین به وسیله این نیروگاه تأمین خواهد شد.

تورج دهقانی - مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت        
                                                            

منبع: روزنامه شرق


کلمات کليدي
غرب کارون، شرکت مهندسی و توسعه نفت، تورج دهقانی، هفته دولت
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ
اخبار مرتبط
بخش زودهنگام طرح ملی گوره-جاسک سال آینده راه‎اندازی می شود
غرب کارون، ظرفیت زیادی برای تولید و اشتغالزایی دارد
برگزاری آیین کلنگ زنی و احداث کارخانه جمع آوری و فرآورش گازهای مشعل در منطقه غرب کارون
نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید