شنبه 17 خرداد 1399   15:43:42
14:431399/1/16
مدیر آژانس بین‌المللی انرژی پیش بینی کرد:افت قیمت نفت عامل بیکاری ۵۰ میلیون نفر

مدیر آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) پیش بینی کرد که ریزش تاریخی قیمت نفت در ماه گذشته ممکن است باعث بیکاری ۵۰ میلیون نفر در صنعت جهانی پالایش و خرده فروشی نفت شود.


به گزارش اویل پرایس، فاتح بیرول، مدیر آژانس بین‌المللی انرژی اظهار کرد که ریزش قیمت نفت برای مصرف کنندگان هم بد است.

وی روز جمعه (15 فروردین) با شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی گفت و گو کرد و دو طرف نگرانی های مشابه در خصوص وضعیت بازارهای جهانی نفت را مطرح کردند.

مدیر آژانس بین‌المللی انرژی همچنین روز جمعه یک روز پس از این که عربستان سعودی خواستار برگزاری نشست فوق العاده تولیدکنندگان گروه اوپک پلاس شد، در توییتی نوشت: امیدوارم در مقطع حساس فعلی، عربستان سعودی بتواند بار دیگر نقش تثبیت کننده خود را از طریق ریاست گروه جی ۲۰ ایفا کند.

کنفرانس ویدیویی اوپک پلاس روز دوشنبه (18 فروردین) برگزار خواهد شد و انتظار می رود رگولاتور نفت آمریکا هم به این مذاکرات دعوت شود که قرار است طی آن درباره کاهش عظیم تولید به میزان ۱۰ میلیون بشکه در روز مذاکره شود.

آژانس بین‌المللی انرژی هفته گذشته اعلام کرده بود که دنیا پیش از این هم شوک های نفتی را تجربه کرده بود اما هیچ کدام به شدت شوکی که اکنون شاهد آن هستیم، نبودند.

بر اساس گزارش اویل پرایس، این آژانس چهارشنبه گذشته (13 فروردین) در گزارشی هشدار داد بحران جهانی ناشی از شیوع ویروس کرونا در سراسر زنجیره تامین جهانی نفت ملموس خواهد شد و در سایر بخشهای انرژی انعکاس پیدا می کند. قیمت حدود پنج میلیون بشکه نفت که روزانه در جهان تولید می شود کفاف هزینه های استخراج را نمی دهد و درآمد برخی از کشورهای تولیدکننده نفت در سال ۲۰۲۰ نسبت به سال ۲۰۱۹ به میزان ۵۰ تا ۸۵ درصد کاهش پیدا خواهد کرد اما با توجه به گستردگی میزان شوک تقاضا، کاهش درآمد ممکن است بسیار بالاتر باشد.

قیمت نفت خام در سه ماهه اول سال ۲۰۲۰ با ۷۰ درصد کاهش، بزرگترین سقوط سه ماهه در تاریخ را رقم زد و در مارس حدود ۵۵ درصد کاهش داشت که کاهش ماهانه کم سابقه ای بود. قیمتها دوشنبه هفته گذشته به پایینترین حد در ۱۸ سال اخیر ریزش کرده بودند.

20904/8
کلمات کليدي
قیمت نفت، آژانس بین المللی انرژی
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
اخبار مرتبط
3 دلیل عمده بازگشت بهای نفت به وضعیت پیش از سقوط تاریخی
  • 1399/3/13 سه‌شنبه 3 دلیل عمده بازگشت بهای نفت به وضعیت پیش از سقوط تاریخی
    قیمت نفت، پس از تجربه افت تاریخی ماه گذشته، مسیری طولانی را پشت سر گذاشته است. می توان گفت نفت خام دبلیو تی آی در حال حاضر 70 دلار بیشتر از قیمت ماه گذشته (37.63- دلار در بیستم آوریل) معامله می شود. گرچه قیمت منفی نفت خامی که نزدیک به زمان انقضای قرارداد ماه مه مشاهده شد یک ناهنجاری مختصر بود، اما بهای نفت در قرارداد ماه ژوئن نیز نزدیک به 10 دلار در هر بشکه کاهش یافت. اما به جای ورود به وادی منفی، قرارداد ماه ژوئن به طور پیوسته در ماه مه قدرت گرفت و با قیمت بالای 30 دلار منقضی شد.
کاهش قیمت نفت به دنبال مازاد عرضه و نگرانی از موج دوم کرونا
حل مسائل بازار نفت نیازمند همراهی جهانی است
  • 1399/2/3 چهارشنبه وزیر نفت: حل مسائل بازار نفت نیازمند همراهی جهانی است
    وزیر نفت کاهش اخیر قیمت نفت را بی‌سابقه دانست و گفت: حل مسائل مربوط به بازار نفت نیازمند همراهی جهانی است و تولیدکنندگان برای بقا باید با هم همکاری کنند به‌ویژه تولیدکنندگانی که هزینه بیشتری برای تولید نفت می‌پردازند.
نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید