شنبه 18 مرداد 1399   20:14:01
13:451399/4/16
ذخيره‌سازي آب در منطقه سراجه قم با اهداف زیست محیطی

با ابتكار کارکنان منطقه بهره‌برداري نفت و گاز سراجه قم، آب حاصل از بارش باران‌هاي فصلي در ماه‌هاي پر بارش جمع‌آوري و از ذخيره آن براي مصارف توسعه و نگهداشت فضاي سبز پيرامون تاسيسات اين منطقه استفاده می شود.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، رئيس منطقه عملياتي سراجه قم در خصوص روش تامين آب جهت مصارف غيرشرب و فضاي سبز حاشيه تاسيسات ذخيره‌سازي گاز سراجه قم گفت: با توجه به اقليم گرم و خشك استان قم و همچنين دشواري و محدوديت در تامين آب، ضمن بررسي موقعيت جغرافيايي حوزه عمليات شركت نفت مناطق مركزي، با هدف كنترل سيلاب و ذخيره آب بارندگي، سد خاكي به صورت آبخيزداري احداث و با این اقدام امکان استفاده از ذخيره آب باران برای آبياري فضاي سبز و مصارف غير شرب فراهم شد.

سيدمحمدحسن سليماني افزود: با توجه به بارش‌هاي قابل ملاحظه بهار امسال، به ميزان بيش از 500 هزار مترمكعب (500 ميليون ليتر) آب، در پشت سد خاكي احداثي در اين منطقه ذخيره شد.

به گفته وی، با تكميل اجراي لوله‌كشي 6 اينچ پلي‌اتيلن، آب مورد نیاز فضاي سبز اطراف تاسيسات شامل هفت هزار اصله درخت انار، زيتون، اكاليپتوس، كاج و پسته در فضايي به ميزان هفت هزار متر مربع با مصرف غير شرب تامين  می شود این در حالی است که تامين آب در سال‌هاي گذشته توسط تانكر و از فاصله بيش از 45 كيلومتري انجام مي‌شد.

سلیمانی ادامه داد: در سال گذشته به منظور نگهداشت فضای سبز، بيش از 1000 متر مكعب آب با  هزينه مصرفی بيش از 140 ميليون تومان مصرف شده این در حالی است که هزينه احداث سد و اجراي بيش از 2 كيلومتر لوله، حدود 180 ميليون تومان شده است.

وی درباره ميزان ذخيره‌سازي گاز در منطقه عملياتي سراجه قم نیز اظهار کرد: با پايان دوره باز توليد سال گذشته و تامين بخشي از گاز مصرفي هموطنان عزيز در فصل سرد سال، آماده‌سازي تاسيسات و عمليات تزريق گاز در اين منطقه از 12 فروردين آغاز و تا پايان خردادماه به ميزان 590 ميليون متر مكعب گاز معادل 106 درصد برنامه تكليفي ذخيره شده است. برنامه تكليفي جهت ذخيره‌سازي گاز در اين مقطع زماني 558 ميليون متر مكعب بوده است.

گفتنی است، به منظور تضمين و تامين سوخت زمستاني، مخزن طبيعي گاز سراجه قم به منظور ذخيره‌سازي گاز در شركت نفت مناطق مركزي ايران مورد بهره‌برداري قرار مي‌گيرد. موقعيت جغرافيايي مناسب و مجاورت آن به استان تهران و همچنين خط لوله سراسري انتقال گاز بر اهميت آن افزوده است.

1/24864

منبع: روابط عمومی شرکت نفت مناطق مرکزی ایران


کلمات کليدي
سراجه قم، ذخیره سازی آب، شرکت نفت مناطق مرکزی ایران
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
اخبار مرتبط
ثبت ۱۳۲ میلیون نفر- ساعت کار بدون حادثه منجر به فوت در شرکت نفت مرکزی
آغاز طرح جمع‌آوری گازهای همراه و احداث ایستگاه تقویت فشار گاز دهلران
  • 1399/3/25 يكشنبه آغاز طرح جمع‌آوری گازهای همراه و احداث ایستگاه تقویت فشار گاز دهلران
    طرح جمع‌آوری گازهای همراه و احداث ایستگاه تقویت فشار گاز دهلران با سرمایه‌گذاری افزون ‌بر ۱۲۵ میلیون یورو با هدف بهره‌برداری حداکثری از میدان‌های مشترک، جلوگیری از سوزاندن گازهای همراه به میزان ۸۲ میلیون فوت مکعب در روز به یک شرکت ایرانی واگذار و مراحل اجرایی آن آغاز شد.
سامانه نرم‌افزاری بررسی حوادث در نفت مناطق مرکزی عملیاتی شد
نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید