یکشنبه 30 شهریور 1399   11:14:29
12:281398/11/21
مدیرعامل مناطق نفتخیز جنوب:حفاظت از محیط زیست اولویت نفت در اجرای طرح‎ها است/ حرکت از قطعه سازی به بومی سازی تجهیزات تخصصی

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب اظهار کرد: با استراتژی تعیین شده در صنعت نفت، صنعت ساخت داخل در سال های اخیر از قطعه سازی صرف به سمت بومی سازی تجهیزات تخصصی و پیچیده رسیده است.


احمد محمدی در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شركت ملی نفت ایران ضمن تبریک ایام دهه مبارک فجر با اشاره به روند رو به رشد استفاده از كالاهای ساخت داخل در صنعت نفت گفت: شركت ملی مناطق نفتخیز جنوب با نگاهی رو به آینده همواره تلاش كرده تا به سازندگان داخلی اعتماد كند و فرصت را برای رشد صنعت ساخت قطعات و تجهیزات صنعت نفت در كشور فراهم كند. وزارت نفت نیز در سال های اخیر با رویکرد حمایت حداکثری  از سازندگان داخلی گام های مهمی برداشته است.

وی افزود: به طور مثال در طرح ملی نگهداشت و افزایش توان تولید تمامی پیمانکاران ملزم به استفاده از كالاهای ساخت داخل شده اند. در این خصوص فهرستی شامل 84 قلم كالای اساسی در ابلاغیه وزیر نفت مشخص شده است كه دارای مشابه داخلی هستند و خرید این كالاها و تجهیزات از خارج از كشور ممنوع اعلام شده است.

بومی سازی تجهیزات مهم و تخصصی

محمدی درخصوص پیشرفت سازندگان داخلی از قطعه سازی به سمت تجهیزسازی بیان كرد: با استراتژی تعیین شده در صنعت نفت، صنعت ساخت داخل در سال های اخیر از قطعه سازی به سمت  تجهیز سازی حرکت کرده است و خوشبختانه با تلاش و همكاری همکاران ما در شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب و تلاش سازندگان داخلی در سال های اخیر موفق به ساخت تعداد قابل توجهی از تجهیزات تخصصی و مهم در داخل كشور شدیم.

وی ادامه داد: به دستور وزیر نفت، بازسازی و نوسازی تجهیزات و تاسیسات فرسوده شركت ملی مناطق نفتخیز جنوب به عنوان یکی از اولویت های شركت ملی نفت ایران در دستور کار است.

به گفته محمدی در گستره شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب بیش از 16 هزار انواع  تجهیزات كوچك و بزرگ ثابت و متحرك در مسیر تولید وجود دارند که اغلب دارای قدمت بسیار بالایی بوده که بازسازی و نوسازی آنها به پایداری تولید و بازدهی مطلوب این تجهیزات و تاسیسات در فرآیند تولید کمک شایانی می کند.

حفاظت از محیط زیست، اولویت نفت در اجرای طرح ها

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب با اشاره به اهتمام جدی این شرکت در حفاظت از محیط زیست، تشریح کرد: در طرح 28 مخزن به مدیریت پسماند توجه ویژه شده است و هیچ پسماندی طی اجرای این طرح در فضای بیرونی رها نمی شود و تمام گاز همراه نفت تولیدی در این طرح جمع آوری شده که به مقاصد از پیش تعیین شده ارسال خواهد شد.

محمدی در خصوص آخرین وضعیت طرح افزایش و نگهداشت تولید مناطق نفتخیز جنوب گفت: تاکنون عملیات اجرایی 6 بسته از 27 بسته در طرح ملی نگهداشت و افزایش توان تولید شروع شده است و حفاری چاه های اول این بسته ها در مراحل پایانی قرار دارند؛  برنده مناقصات ٦ بسته دیگر مشخص شده و برنده  مناقصه بسته سیامكان نیز طی هفته آتی مشخص می شود. بسته های باقی مانده نیز در حال طی مراحل مناقصه هستند. پیش بینی می شود در بهار 99 پیمانکاران تمامی بسته ها مشخص شوند.

 وی طرح جمع آوری گازهای مشعل را یکی از طرح های مهم در دست اجرا شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب خواند و گفت: این طرح با حمایت مستمر وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران در حال اجرا است و با اجرای 2 پروژه مهم هلدینگ خلیج فارس و پتروشیمی مارون، حدود ۹۰ درصد گازهای مشعل نفتخیز جنوب (در شرق رودخانه کارون در استان خوزستان و استان های کهگیلویه و بویراحمد و بوشهر ) جمع آوری خواهند شد. با اتمام این طرح ها افزون بر خاموش شدن مشعل ها و ایجاد ارزش افزوده برای کشور، محیط زیست پیرامون نیز کیفیت بهتری پیدا خواهد کرد.

محمدی افزود: همچنین چند قرارداد  فروش گاز نیز جهت جمع آوری و فشار افزایی گازهای مشعل در شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب امضا شده است که عملیات اجرایی 2 قرارداد به اتمام رسیده است. تفاهم نامه ای نیز با پتروپالایش بختیاری جهت جمع آوری گازهای مشعل شمال خوزستان و اطراف مسجد سلیمان امضا شده است كه در صورت به نتیجه رسیدن تقریبا تمام مشعل های نفتخیز جنوب خاموش خواهد شد.

اجرای 15 قرارداد مطالعاتی و پژوهشی

مدیرعامل شركت ملی مناطق نفتخیز جنوب درخصوص قراردادهای مطالعاتی و پژوهشی این شركت بیان كرد: ۱۵ قرارداد مطالعاتی و  پژوهشی (۱۵ مخزن بزرگ و متوسط با مجموع ۷۰ درصد نفت درجای شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب) با شركت های مشاور داخلی و دانشگاه ها در خصوص دستیابی به روش های بهینه توسعه و ازدیاد برداشت امضا شده است  كه این به نوبه خود یك ركود در كشور محسوب می شود.

محمدی تصریح كرد: در راستای ایجاد نگاه سیستمی و فرآیندنگر در شركت ملی مناطق نفتخیز جنوب، فعالیت هایی را در یكسال گذشته آغاز كرده ایم. بدینوسیله با تعریف طرح تحول سازمانی که در حال انجام است و همچنین  بازنگری و اصلاح  دستورالعمل ها، رویه ها و چك لیست های موجود در سطح این شرکت، تلاش كرده ایم تا فعالیت ها به سمت استاندارد سازی حرکت کنند.

وی با اشاره به اهمیت توجه به ساكنان بومی مناطق پیرامونی صنعت نفت، گفت: با حمایت های همیشگی وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران، همواره تلاش كرده ایم تا در راستای عمل به مسئولیت های اجتماعی ضمن كمك به ارتقاء زیر ساخت های مناطق پیرامون تاسیسات نفتی، در مواقع سختی در كنار ساكنین شهرها و روستاها باشیم. به طور مثال در سیل ابتدای امسال و در آبگرفتگی پاییز در استان خوزستان با تمام امکانات به كمك شهروندان رفتیم و هرچه در توان داشتیم را برای بهبود شرایط انجام دادیم.

4/28659
کلمات کليدي
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
اخبار مرتبط
نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید