یکشنبه 30 شهریور 1399   13:19:29
12:481398/11/22
دو سکوی فاز 13 پارس جنوبی همزمان بارگیری شدند

عملیات بارگیری دو سکوی گازی فاز ۱۳ پارس‌جنوبی، عصر روز گذشته (دوشنبه، ۲۱ بهمن‌ماه) از یارد صدرا پایان یافت.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، پیام معتمد، مجری طرح توسعه فاز ۱۳ پارس‌جنوبی، پیشرفت ساخت سکوی اصلی ۱۳A و سکوی اقماری ۱۳C را بیش از ۹۸ درصد اعلام کرد و گفت: این دو سکو که هریک حدود ۲۵۰۰ تن وزن دارند، هم‌زمان با روش Push Pull روی شناور FLB۱۲۴ از یارد شرکت صنعتی دریایی ایران (صدرا) بارگیری شدند.

وی بارگیری این دو سکو را یکی از اقدام‌های مهم همسو با تکمیل زنجیره دوم بخش دریایی فاز ۱۳ پارس‌جنوبی عنوان کرد و گفت: در صورت مساعد بودن شرایط آب و هوایی، این دو سکو پس از عملیات مهاربندی، توسط شناور FLB۱۲۴ به خلیج‌فارس حمل و با جرثقیل HL-۵۰۰۰ در بلوک مخزنی فاز ۱۳ پارس‌جنوبی نصب می‌شوند.

مجری طرح توسعه فاز ۱۳ پارس‌جنوبی تصریح کرد: در ساخت هریک از این سکوها حدود ۳۶ هزار قطر - اینچ لوله‌کشی و ۶۷ هزار متر کابل‌کشی به‌کار رفته است.

معتمد با بیان اینکه تولیدات گازی این دو سکو در مجموع معادل نیمی از ظرفیت تولید اسمی هدف‌گذاری شده (روزانه ۲۸.۴ میلیون مترمکعب گاز ترش) برای طرح توسعه فاز ۱۳ پارس‌جنوبی است، افزود: هریک از سکوهای اصلی ۱۳A و اقماری ۱۳C توان تولید روزانه ۵۰۰ میلیون فوت‌مکعب گاز ترش (معادل ۱۴.۲ میلیون مترمکعب) را دارد که همه مراحل طراحی، ساخت، بارگیری، نصب و بهره‌برداری از آنها توسط مهندسان و کارگران ایرانی انجام شده است.

شایان یادآوری است که عرشه‌های دریایی ۱۳A و ۱۳C آخرین سکوهای فراساحلی است که طی قرارداد همکاری شرکت نفت و گاز پارس و شرکت صنعتی دریایی ایران (صدرا) ساخته و بارگیری شدند.

2/28651

منبع: روابط عمومی شرکت نفت و گاز پارس


کلمات کليدي
فاز 13 پارس جنوبی ، بارگیری سکو، یارد صدرا، پارس جنوبی
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
اخبار مرتبط
نمایندگان بیایند و تمدن صنعتی ایجاد شده در پارس جنوبی را ببینند/احداث بزرگترین تاسیسات جمع‌آوری گازهای همراه
پایان تعمیرات اساسی سکوی هشتم پارس جنوبی
  • 1399/6/22 شنبه پایان تعمیرات اساسی سکوی هشتم پارس جنوبی
    مدیر تولید و عملیات شرکت نفت و گاز پارس از پایان تعمیرات اساسی سکوی گازی SPD8 خبر داد و گفت: با اتمام تعمیرات اساسی و تعویض سه خط لوله اصلی گاز، تولید در این سکو از سر گرفته شده است.
پارس جنوبی ناجی ایران در شرایط تحریم
  • 1399/6/9 یکشنبه پارس جنوبی ناجی ایران در شرایط تحریم
    نمی‌شود از افزایش تولید بنزین، پالایشگاه ستاره خلیج فارس، صادرات بنزین و فرآورده‌های نفتی، افزایش صادرات گاز، گازرسانی روستایی، گازرسانی شهری، بهبود محیط زیست، کاهش مصرف سوخت مایع در نیروگاه‌ها سخن گفت اما از پارس جنوبی و کارهایی که برای توسعه آن انجام شد، سخن نگفت. پارس‌ جنوبی اکنون ناجی ایران در شرایط تحریم است. ظرفیت برداشت گاز از این میدان مشترک در هفت سال اخیر از ۲۸۰ میلیون مترمکعب به ۷۰۰ میلیون مترمکعب در روز رسیده است.
نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید