شنبه 25 اردیبهشت 1400   12:10:27
18:211400/2/12
بهینه‌سازی لوله‌های درون‌چاهی در شرکت نفت مناطق مرکزی ایران

طراحی و ساخت اتصالات لوله‌های مغزی درون‌چاهی به همت مهندسان و متخصصان اداره حفاری شرکت نفت مناطق مرکزی ایران، با فناوری پیشرفته و طرح نوآورانه تهیه و بهینه‌سازی شد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، افشار عارفی‌سیگارودی، رئیس اداره حفاری شرکت نفت مناطق مرکزی گفت: این مهم با هدف آماده‌ به‌کار کردن لوله‌های تولیدی درون‌چاهی و شتاب‌بخشی به تکمیل زودهنگام چاه‌ها و کاربست بهینه از اقلام موجود در انبارها با استفاده از ظرفیت‌های موجود در مجموعه شرکت نفت مناطق مرکزی ایران تهیه شد و با موفقیت مورد آزمایش و استفاده قرار گرفت.
 
وی با اشاره به اهمیت و حساسیت اتصالات لوله‌های مغزی تولید به‌ویژه در چاه‌های پرفشار افزود: پیش‌از این، تکنولوژی طراحی و ساخت اتصالات لوله‌های درون‌چاهی در انحصار چند شرکت خارجی قرار داشت و عملیات رزوه‌زنی این اتصالات نیز در داخل کشور به‌صورت تجربی و مهندسی معکوس انجام می‌شد که با کمک این طرح خلاقانه و ابداعی روی رزوه پین لوله‌های مغزی ۱.۲ ۴ اینچ، امکان بومی‌سازی طراحی و ساخت انواع اتصالات جدید و پیشرفته متناسب با شرایط کاری چاه‌های کشور فراهم شد.
 
رئیس اداره حفاری شرکت نفت مناطق مرکزی ایران ضمن قدردانی از کارگروه فنی این شرکت و شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب اظهار کرد: در این روش با استفاده از محاسبات مهندسی پیشرفته و نرم‌افزارهای طراحی و شبیه‌سازی بروز، رزوه‌زنی اتصالات در کارگاه مرکزی شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب روی دستگاه‌های خودکار CNC اجرا شد.
 
عارفی‌سیگارودی گفت: با انجام طرح نوآورانه پیش‌گفته تعداد یک هزار لوله مغزی ۱.۲ ۴ اینچ برای بهسازی و نوسازی به کارگاه مرکزی اهواز ارسال شد.
 
وی درباره صرفه اقتصادی این طرح و کمک آن به چرخه تولید از چاه‌ها گفت: با عملیاتی شدن این طرح، افزون بر امکان تکمیل زودهنگام چهار حلقه چاه نفتی، بیش از یک‌میلیون و ۵۰۰ هزار یورو در هزینه‌های حفاری و تکمیل این چاه‌ها صرفه‌جویی حاصل شد.

۲/۳۱۴۳۱

منبع: روابط عمومی شرکت نفت مناطق مرکزی ایران


کلمات کليدي
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
بيشتر
اخبار مرتبط
نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید