سه‌شنبه 6 آبان 1399   16:22:44
17:521399/6/29
مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران:پیام موفقیت اکتشافی ایران زنده بودن و تسلیم نشدن است

مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران اظهار کرد: فعال بودن حوزه اکتشاف در صنعت نفت ایران دو پیام اساسی دارد، نخست اینکه صنعت نفت کشور ما زنده و سرحال است. زیرا اکتشاف، کسب و کاری دیربازده، همراه با ریسک بالا و سرمایه‌گذاری زیاد است که پس از مدت طولانی به نتیجه می‌رسد بنابراین وقتی صنعت نفت ایران روی اکتشاف سرمایه‌گذاری می‌کند، پیامش این است که به آینده خود امیدوار است. دوم اینکه با وجود تمام تحریم‌ها و سختگیری‌های صنعت نفت چنین موفقیتی حاصل شده است و نشان می‌دهد ما تسلیم نشده‌ایم.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، بر اساس گزارش موسسه بین‌المللی وود-مکنزی، شرکت ملی نفت ایران در سال ۲۰۱۹ میلادی از نظر مجموع حجم اکتشافات انجام شده (نفت و گاز) با کشف ۴.۹۷۳ میلیارد بشکه معادل هیدروکربن مایع ذخیره قابل برداشت، جایگاه نخست را در بین شرکت‌های بزرگ نفتی دنیا اعم از شرکت‌های نفت ملی و بین‌المللی به خود اختصاص داده است. این رقم معادل ۲۴ درصد از مجموع حجم هیدروکربنی کشف شده دنیا طی سال ۲۰۱۹ میلادی است.

در این گزارش، کشف میدان ارم با ذخیره قابل برداشت معادل با ۲.۷ میلیارد بشکه (معادل ۱۳ درصد از کل گاز کشف شده در جهان) و میدان نام‌آوران با ذخیره قابل برداشت ۲.۲ میلیارد بشکه (معادل ۱۰.۵ درصد از کل نفت کشف شده در جهان) به ترتیب جایگاه‌های اول و سوم اکتشافات بزرگ صورت گرفته در جهان طی سال ۲۰۱۹ میلادی را خود اختصاص داده‌اند.

مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران امروز (شنبه، 29 شهریورماه) در جمع خبرنگاران حاضر شد و گفت: با تلاش همکاران صنعت نفت به‌ویژه کارکنان تلاشگر این مدیریت، رتبه‌های نخست و سوم از میان ۲۰ کشف بزرگ نفت و گاز دنیا به ایران اختصاص یافت به طوری‌که میدان گازی ارم عنوان نخستین کشف بزرگ دنیا را به دست آورده و مخزن نام‌آوران در جایگاه سومین کشف بزرگ دنیا در سال ۲۰۱۹ قرار گرفته است؛ رتبه‌های دوم تا پنجم مجموع کشفیات هیدروکربوری قابل استحصال دنیا به ترتیب به شرکت‌های گازپروم روسیه، بریتیش پترولیوم انگلیس، اکسون موبیل آمریکا و نفت فلات قاره چین اختصاص یافته؛ به این معنا که ایران در جمع شرکت‌های بزرگ نفتی دنیا از کشورهای مختلف به‌ویژه پنج قدرت آمریکا، انگلیس، چین و روسیه، از حیث اکتشاف‌ها در رتبه نخست قرار گرفته است.

سید صالح هندی تصریح کرد: با توجه به این که اکتشاف نخستین حلقه زنجیره ارزش صنایع نفت، یکی از کسب و کارهای خاص با ریسک و هزینه بالا در دنیاست، خصوصیت های خاص خود را دارد و هنگامی که در دنیا بهای نفت کاهش می یابد و به هر دلیلی شرکت ها با کمبود بودجه مواجه می شوند، نخستین انتخاب برای کاهش هزینه ها، اکتشاف است چرا که ریسک بالایی دارد.

وی با بیان این که شرکت ملی نفت ایران شاهد چنین کاهشی در بودجه و هزینه اکتشاف نبوده است و مانند کذشته به فعالیت های خود ادامه می دهد، گفت: در سال 2019 شرکت های بزرگی که در دنیا به فعالیت های اکتشاف و تولید می پردازند، کمبود و کاهش هزینه را تجربه کرده اند اما این سال برای شرکت ملی نفت ایران سالی پربرکت بوده است.

هندی با ابراز امیدواری در خصوص تبدیل شدن اکتشافات به ثروت برای ملت ایران و تحقق اقتصاد غیر متکی به نفت، افزود: با فعالیت هایی که در حال حاضر در اکتشاف در حال انجام است و حفظ این عنوان برتر دور از دسترس نیست.

مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران در تشریح عملکرد این مدیریت در سال 98 عنوان کرد: در سال گذشته در مجموع 18 هزار متر حفاری اکتشافی و بالغ بر 1700 دکل روز فعالیت حفاری داشتیم و توانستیم 4 حلقه چاه را تکمیل و نهایی کنیم که 2 حلقه از آن ها کشف های رخ داده هستند.

هندی با اشاره به برنامه های اکتشافی سال جاری گفت: در سال 99 فعالیت های گسترده تری داریم به طوریکه امسال 6 حلقه چاه اکتشافی نهایی خواهند شد که تا به حال 3 حلقه به اتمام رسیده اند و همچنین حفاری 8 حلقه چاه امسال آغاز خواهد شد که حفاری 2 حلقه از آن ها شروع شده است و قرار است در فصل پاییز و زمستان حفاری 6 حلقه چاه باقیمانده را نیز آغاز کنیم.

* ورود فعالیت‌های اکتشافی به مناطق جدید 

مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران با بیان این که این مدیریت به مناطق جدید ورود کرده است، از حفر 2 چاه در مناطقی که سال های بسیاری است فعالیت اکتشافی در آن ها رخ نداده است، در سال جاری خبر داد و افزود: یک حلقه چاه برای کشف گاز در گرگان (هیرکان) و یک حلقه چاه دیگر نیز در منطقه مغان برای کشف نفت حفاری خواهد شد. 

هندی تاکید کرد: هر کدام از این چاه ها وضعیت استراتژیک خواهند داشت؛ چاه اکتشاف کاز در کرگان به دلیل دوری از عسلویه و چاه نفتی در مغان به دلیل وجود پالایشگاه تبریز حائز اهمیت هستند و با  تکمیل  این چاه دیگر نیازی به پمپ کردن نفت از جنوب کشور نخواهد بود و می توان گفت هر یک بشکه آن به اندازه 10 بشکه ارزش خواهد داشت.

مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران عنوان کرد: در حوزه ژئو فیزیک نیز فعالیت های بسیار گسترده ای در دست اقدام و برنامه ریزی داریم به طوریکه در حال حاضر 3 پروژه بزرگ لرزه نگاری شامل پروژه پانیذ در دشت آبادان، پروژه باشت در منطقه گچساران و پروژه درگز در دست اجرا هستند که قرارداد این پروژه سال گدشته همراه با اعلام کشف میدان گازی ارم به امضا رسید.

* پیام‌های مهم فعال بودن اکتشاف در ایران

هندی تصریح کرد: فعال بودن اکتشاف در صنعت نفت ایران حاوی دو پیام اساسی است: نخست آنکه صنعت نفت زنده و سرحال است، زیرا اکتشاف یک کسب و کار دیربازده است و با سرمایه گذاری زیاد و ریسک بالا حدود 10 سال طول می کشد که به نتیجه برسد و وقتی صنعت نفت در اکتشاف سرمایه گذاری می کند به این معناست که به آینده خود امیدوار است؛ دومین پیام این که علی رغم تمام تحریم ها و سختگیری هایی که بر این صنعت روا رفته است، در بخش های پر ریسک هم سرمایه گذاری کند و با خود اتکایی و خود باوری در مناطق پر ریسک شعار ما می توانیم را به ما توانستیم تبدیل کند.

وی در خصوص هزینه اکتشاف میدان های جدید با اشاره به اینکه محاسبه قیمت تمام اکتشافات کار دشواری است و به طور معمول بین 15 الی 20 میلیون دلار هزینه هرکدام از چاه ها به همراه خدمات جانبی است، افزود: اکنون میدان گازی ارم با برنامه جامعی که برای توسعه صنعت گاز در نظر گرفته شده است در برنامه توسعه قرار دارد زیرا نزدیک به خطوط اصلی انتقال گاز است و گاز شیرین دارد؛ لایه مخزنی نام آوران نیز چون در بین چند میدان مشترک و بزرگ است و در ذیل توسعه ای که در میادینی مانند آبتیمور و منصوری و سپهر و جفیر در حال انجام است، طبیعتا به تولید خواهد رسید.

هندی با اشاره به این که در حال حاضر 6 دکل حفاری فعال در دشت آزادگان، خلیج فارس و دزفول جنوبی مستقر هستند، گفت: تا پایان جاری تعداد این دکل ها به 8 دستگاه خواهد رسید. 

* تقدیر از تلاش های کارکنان مدیریت اکتشاف 

وی ادامه داد: این افتخار مربوط به کارکنان زحمتکش و گمنام مدیریت اکتشاف است که کمتر در افتتاحیه‌ها آنها را می‌بینید و وقتی به طور مثال فاز چندم پارس جنوبی یا فلان میدان نفتی به بهره‌برداری می‌رسد، برایشان روبانی پاره نمی‌شود؛ همچنین جا دارد از مدیران پیشین مدیریت اکتشاف هم قدردانی کنم که تلاش‌های آنها بی‌شک در این موفقیت اثرگذار بوده است.

هندی از حماسه آفرینی دلیرمردان ایران در آستانه چهلمین سالروز شروع جنگ تحمیلی نیز یاد کرد و یاد شهدای جنگ تحمیلی را گرامی داشت و گفت: هشت سال دفاع مقدس به ما یاد داد که سختی‌ها تمام خواهد شد و به قول معروف، روسیاهی به ذغال خواهد ماند و شرایط سختی که ظالمانه برای ایران ایجاد کردند، سپری خواهد شد.    

وی ابراز امیدواری کرد که وضع اقتصادی کشور بهبود یابد؛ اقتصاد مبتنی بر نفت و نه متکی بر نفت تحقق یابد و همانطور که رهبر معظم انقلاب تاکید داشته‌اند روزی برسد که اگر کشور اراده کرد تولید نفت خود را متوقف کند، چنین امکانی وجود داشته باشد.

8/30254
کلمات کليدي
مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
بيشتر
اخبار مرتبط
تضمین افزایش تولید نفت با تداوم فعالیت‌های اکتشافی
ثبت رکورد جدید در عملکرد اکتشافی شرکت ملی نفت
کسب رتبه نخست ایران در اکتشافات نفت و گاز سال ۲۰۱۹ جهان
  • 1399/6/24 دوشنبه کسب رتبه نخست ایران در اکتشافات نفت و گاز سال ۲۰۱۹ جهان
    شرکت ملی نفت ایران از نظر مجموع حجم اکتشافات نفت و گاز در سال ۲۰۱۹، با کشف ۴.۹۷۳ میلیارد بشکه معادل هیدروکربن مایع ذخیره قابل برداشت، جایگاه نخست را در بین شرکت‌های بزرگ نفتی دنیا اعم از شرکت‌های نفت ملی و بین‌المللی به خود اختصاص داد.
نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید