چهارشنبه 8 بهمن 1399   07:54:30
12:561399/3/1
مدیرعامل شرکت پتروپارس:عملیات حفاری 5 حلقه چاه در فاز 11 پارس جنوبی به‎زودی آغاز می‎شود

مدیرعامل شرکت پتروپارس با اشاره به آغاز عملیات نصب جکت نخستین سکوی فاز 11 پارس جنوبی، گفت: عملیات حفاری درگام اول برای 5 حلقه چاه به منظور برداشت 500 میلیون فوت مکعب گاز ترش غنی آغاز می شود.


به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، حمیدرضا مسعودی امروز (پنجشنبه، اول خردادماه) در آیین آغاز عملیات نصب جکت سکوی فاز 11 پارس جنوبی که به صورت زنده از طریق ویدئوکنفرانس و با حضور رئیس جمهوری و وزیر نفت برگزار شد، گفت: اردیبهشت ماه سال جاری موفق شدیم اولین سازه دریایی طرح توسعه فاز 11 پارس جنوبی را از یارد قشم بارگیری کنیم. بلافاصله پس از بارگیری، مهاربندی این سازه دریایی بر روی شناور حمل کننده آن با موفقیت انجام شد و با مساعد شدن شرایط آب و هوایی این جکت جزیره قشم را به سمت محل خود در آب های نیلگون خلیج فارس ترک کرد. این جکت هم اکنون در فیلد فاز 11 قرار دارد و آماده نصب است.

وی افزود: این جکت با وزن 2200 تن و چهار پایه دارای ارتفاع 80 متر است. به کمک چهار رشته شمع 170 متری جکت در موقعیت خود تثبیت می شود.

مسعودی بیان کرد: برای ساخت این جکت حدود 350 هزار نفر ساعت کار انجام شده و خوشبختانه تمام عملیات اجرایی آن بدون هیچ حادثه ای پیش رفته است. در طراحی و ساخت این جکت به طود کامل از مشاوران، طراحان و پیمانکاران داخلی استفاده شده است.

وی تصریح کرد: موقعیت این جکت در فاز 11 D نزدیک ترین نقطه به مزر با  کشور قطر است. با نصب این جکت، دکل حفاری در مجاورت این چهار پایه قرار خواهد گرفت و عملیات حفاری درگام اول برای 5 حلقه چاه به منظور برداشت 500 میلیون فوت مکعب گاز ترش غنی از این میدان آغاز خواهد شد. پس از نصب سکوی سرچاهی، عملیات حفاری 7 حلقه چاه دیگر به منظور برداشت یک میلیارد فوت مکعب معادل 28.5 میلیون متر مکعب گاز ترش غنی در روز از میدان فاز 11 آغاز خواهد شد.

مسعودی اظهار کرد: هم اکنون ناوگان شناوری پیمانکار آماده عملیات نصب جکت است. به محض به اتمام رسیدن برشکاری، با اجازه رئیس جکهور محترم عملیات نصب سکو آغاز خواهد شد.

2/29431
کلمات کليدي
فاز ۱۱ پارس جنوبی، شرکت پتروپارس
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
بيشتر
اخبار مرتبط
قرارداد ساخت توربین و کمپرسور با شرکت ایرانی به‌زودی نهایی می‌شود/ ضرورت نگهداشت برداشت گاز در پارس جنوبی
تعریف 41 بسته کاری در طرح تکمیل توسعه میدان آزادگان جنوبی
قراردادهای تکمیل توسعه میدان آزادگان جنوبی و احداث کارخانه فرآورش مرکزی امضا شد
نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید