سه‌شنبه 6 اسفند 1398   13:37:00
14:071398/11/19
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران:حمایت جدی نفت از شرکت‎های اکتشاف و تولید ایرانی/ 9 قرارداد جدید نگهداشت و افزایش توان تولید نفت امضا می‎شود

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، قرارداد امضا شده امروز میان این شرکت و گروه مپنا به ارزش بیش از یک میلیارد و 380 میلیون دلار را نتیجه اعتماد و حمایت نفت از شرکت های اکتشاف و تولید ایرانی خواند.


به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی NIOC، مسعود کرباسیان امروز (19 بهمن ماه) در آیین امضای قرارداد طرح بهبود بازیافت، افزایش تولید و بهره برداری از میدان های پارسی و پرنج که در محل سالن همایش های شهید بهشتی وزارت نفت برگزار شد، ضمن تبریک ایام فرخنده دهه فجر به ارائه گزارشی از مجموعه عملکردهای شاخص شرکت ملی نفت ایران در سال 1398 پرداخت.  

وی اظهار کرد: شرکت ملی نفت ایران در سال جاری بر اساس دستورالعمل ابلاغی از سوی وزیر نفت، اجرای طرح ملی انتقال نفت خام از گوره به جاسک را به طور جدی در دستور کار داشت که مهر ماه امسال هم بخشی از قرارداد مربوط به تامین پمپ های مورد نیاز این طرح از طریق واگذاری به سه شرکت سازنده ایرانی عملیاتی شد.

معاون وزیر نفت توضیح داد: در بخشی دیگری از طرح انتقال نفت خام از گوره به جاسک، احداث خط لوله یکهزار کیلومتری با اعتباری افزون بر 1.8 میلیارد دلار در دستور کار شرکت ملی نفت ایران است که به جرات می توان گفت 100 درصد کار به تولیدکنندگان، پیمانکاران و سازندگان داخلی واگذار شده است.

کرباسیان افزود: همچنین برای نخستین بار است که تولید تختال، ورق و لوله نفت ترش در کشور انجام می شود. در ضمن هم اکنون افزون بر 150هزار تن تختال تولید شده که حدود 70 هزار تن از آن از طریق کارخانه فولاد اکسین به ورق تبدیل شده و مابقی هم در برنامه تولید این کارخانه است.

وی با بیان اینکه شرکت ملی نفت ایران پیش پرداختهای مربوط به قراردادهای طرح انتقال نفت خام از گوره به جاسک را پرداخت کرده است، گفت: تاکنون 1600 میلیارد تومان پرداخت شده و عملا کار از نظر مالی دنبال شده؛ در سایر زمینه ها از جمله احداث  بندرگاه، اسکله و تامین گوی های شناور نیز قراردادی به ارزش 3900 میلیارد تومان منعقد شده؛ بقیه کارها نیز از جمله تحصیل اراضی و احداث ایستگاه های تقویت فشار و ... در حال انجام است.

کرباسیان از امضای 9 قرارداد جدید در حوزه طرح نگهداشت و افزایش توان تولید نفت، ظرف 2 هفته آینده خبر داد و گفت: تاکنون از 33 بسته مربوط به این طرح، 10 قرارداد به ارزش 6500 میلیارد تومان امضا شده است، 15 دکل حفاری نیز مشغول به کار هستند و حفاری برخی از چاه ها به اتمام رسیده است.

وی با اشاره به حمایت های جدی شرکت ملی نفت ایران از سازندگان و تولیدکنندگان داخلی، افزود: از این پس شاهد یک جهش در اجرای طرح نگهداشت و افزایش تولید نفت خواهیم بود زیرا در اجرای این طرح بیشتر بحث تجهیز امکانات و منابع مطرح بود که خوشبختانه هم اکنون افزون بر 80 درصد از تجهیزات مورد نیاز از داخل تامین می شود.    

کرباسیان کشف میدان بزرگ نفتی نام آوران و میدان گازی ارم با 15 هزار میلیارد متر مکعب ذخیره گاز درجا و 220 میلیون بشکه میعانات جدید را از اقدام های مهم شرکت ملی نفت ایران در حوزه اکتشاف در سال جاری برشمرد و گفت: میدان نام آوران با حدود 22 میلیارد بشکه ذخیره نفت در جا دومین میدان بزرگ شده در کشور است.

به گفته وی، قراردادی که امروز میان شرکت ملی نفت ایران و گروه مپنا به ارزش بیش از یک میلیارد و 380 میلیون دلار امضا شده نتیجه اعتماد و حمایت نفت از شرکت های اکتشاف و تولید ایرانی است.

کرباسیان اقدام شرکت ملی نفت ایران در ایجاد و به کارگیری شرکت های اکتشاف و تولید ایرانی در سال 1395 را اقدامی شایسته خواند و گفت: پیش بینی می شود که شرکت های دیگری هم در قالب شرکت های  E&P با بازنگری افزوده شوند.

1/25225
کلمات کليدي
مسعود کرباسیان، میدان ‎های پارسی و پرنج
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ
اخبار مرتبط
راهنمای مرجع سیستم مدیریت ریسک شرکت ملی نفت ایران ابلاغ شد
پیام تبریک مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران به مناسبت ولادت حضرت فاطمه و روز زن
اینفوگرافیک/ جزئیات قرارداد توسعه میدان‎های پارسی و پرنج
  • 1398/11/19 شنبه اینفوگرافیک/ جزئیات قرارداد توسعه میدان‎های پارسی و پرنج
    قرارداد طرح بهبود بازیافت، افزایش تولید و بهره برداری از میدان های پارسی و پرنج پیش از ظهر امروز (۱۹ بهمن ماه) با حضور وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران میان احمد محمدی؛ مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب به نمایندگی از شرکت ملی نفت و عباس علی آبادی؛ مدیر گروه مپنا در محل سالن همایش های شهید بهشتی وزارت نفت امضا شد.
نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید