سه‌شنبه 6 اسفند 1398   13:37:23
15:581398/10/29
تولید گاز بی‎وقفه ادامه دارد/ لزوم تعریف مکانیسمی برای مصرف بهینه گاز (+فیلم)

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس از تلاش بی وقفه و آمادگی این شرکت برای تأمین گاز مصرفی زمستانی خبر داد.


محمد مشکین فام در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی NIOC، با بیان اینکه همه سکوهای پارس جنوبی هم اکنون در مدار تولید قرار دارند و وقفه ای در تولید وجود ندارد، گفت: هم اکنون در پارس جنوبی 630 میلیون متر مکعب گاز در روز تولید می شود.

وی با اشاره به نصب سکوهای جدید در سال جاری در میدان مشترک پارس جنوبی، گفت: به دنبال آن هستیم که سکوهای جدیدی که نصب شده است به زودی وارد مدار تولید شوند و بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته، ظرف دو هفته آینده سکوی 24B در مدار تولید قرار می گیرد.

مشکین فام از سکوی 14D به عنوان آخرین سکوی فاز 14 برای نصب و بهره برداری یاد کرد و گفت: این سکو هم اکنون حمل شده (sail out) است و منتظر بهبود شرایط جوی هستیم تا این سکو نیز در موقعیت نصب شود تا بر این اساس کل 4 سکوی فاز 14 وارد مدار تولید و بخش دریایی این فاز تکمیل شود.

تولید 70 درصد گاز مصرفی کشور از پارس جنوبی

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با بیان اینکه نزدیک به 70 درصد گاز مصرفی کشور در پارس جنوبی تولید می شود، اظهار کرد:همکاران ما در شرکت نفت و گاز پارس شبانه روز تلاش می کنند که در این فرایند وقفه ای ایجاد نشود. 
 

وی به مصرف بسیار بالای گاز کشور در بخش خانگی اشاره کرد و گفت: هر سکوی پارس جنوبی تقریبا گاز یک استان را در کشور تأمین می کند؛ به طور مثال گاز مصرفی استان مازنداران برابر با 35 میلیون متر مکعب در روز است و سکویی که 28 میلیون متر مکعب در روز تولید دارد، بخش عمده ای از مصرف استان را پوشش می دهد و از این منظر برای ما حیاتی است که هیچ یک از سکوها از مدار تولید خارج نشوند و در صورت توقف تولید به دلیل شرایط عملیاتی، این آمادگی وجود دارد که در اسرع وقت مجددا سکو را وارد مدار تولید کنیم.

مشکین فام از شکسته شدن رکورد مصرف گاز در کشور ابراز نگرانی کرد و گفت: باید در نظر داشته باشیم که منابع هیدروکربونی ما محدود است و اینکه هرچه تولید می کنیم مصرف شود، خوب نیست، بنابراین باید مکانیسمی به منظور کنترل این رویه داشته باشیم.

وی افزود: هم اکنون تولید روزانه ما از میدان مشترک پارس جنوبی برابر با نصف مصرف روزانه گاز در اروپا است، اگر بنا باشد به این ترتیب پیش برویم و هرچه تولید می کنیم، مصرف شود، قطعا در سال های آینده با چالش مواجه خواهیم شد؛ بنابراین ضمن دعوت از عموم مردم و هموطنان عزیز برای مصرف بهینه گاز، امیدواریم تدبیری اتخاذ شود تا این مصرف با یک مکانیسم ویژه کنترل شود تا در آینده این رویه مشکلی ایجاد نکند.
کلمات کليدي
پارس جنوبی، تولید گاز
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ
اخبار مرتبط
ظرفیت خوبی برای همکاری بین دانشگاه و نفت وجود دارد/ پایان بخش فراساحل پارس جنوبی تا پایان سال/ ابلاغ بخشنامه برای مقابله با ویروس کرونا
سومین سکوی فاز 13 پارس جنوبی نصب شد
دو سکوی فاز 13 پارس جنوبی همزمان بارگیری شدند
نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید