سه‌شنبه 6 اسفند 1398   13:47:19
13:501398/10/28
جلوگیری از هزینه‌های پدیده خوردگی با احیای بسترهای آندی تاسیسات منطقه سیری

با احیای بسترهای آندی تاسیسات کارخانه خشکی، شبکه خطوط لوله زیر زمینی، کارخانه تقویت فشار گاز و مخزن گازوییل کارخانه NGL منطقه سیری، علاوه بر صرفه جویی 42 میلیارد ریالی، بستر مناسب برای افزایش طول عمر تاسیسات نفتی شرکت نفت فلات قاره ایران در منطقه سیری نیز فراهم شد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، با توجه به ضرورت حفاظت کاتدی تجهیزات در منطقه و ارتباط آن با عمر مفید تاسیسات و به دنبال آن جلوگیری از هزینه‌های گزاف پدیده خوردگی، از آبان‌ماه 1394 تا دی‌ماه سال جاری تعداد 9 بستر آندی شامل بیش از 80 قطعه آند احیا و در سرویس قرار گرفت.

این اقدام با برنامه‌ریزی و اقدامات صورت گرفته توسط واحد بازرسی فنی و حفاظت از خوردگی فلزات منطقه سیری و با استفاده از دانش فنی و امکانات موجود در منطقه و رعایت همه الزامات ایمنی انجام شده است.

در انجام این طرح، نخست خطوط لوله زیر زمینی 48 اینچ صادرات نفت‌خام از کارخانه بهره‌برداری خشکی به سمت اسکله صادراتی و برداشت آب شور کارخانه تزریق آب نصر و ... تحت پوشش حفاظت کاتدی قرار گرفت. در ادامه همچنین بستر آندی کف مخزن شماره 4(TO4)، خطوط لوله 10 اینچ پساب کارخانه نصر، 20 اینچ آب آتش‌نشانی و 6 اینچ بازیافت نفت مخزن TO4 به سمت کارخانه نصر نیز با حفاظت کاتدی احیا شد.

احیای بستر آندی مخزن گازوییل کارخانهNGL، تاسیسات کارخانه بهره‌برداری خشکی، مخزن 500 هزار بشکه ای شماره 6 و ... از دیگر اقدامات انجام شده در این زمینه است که باعث صرفه‌جویی قابل ملاحظه‌ای شده است.

در آخرین اقدام، بستر آندی مربوط به سیستم حفاظت کاتدی خط لوله مدفون 30 اینچ مبارک در تاسیسات کارخانه تقویت فشار گاز سیری در مدت یک روز احیا شد. با اجرای این پروژه خط لوله یاد شده در ناحیه خشکی تحت پوشش سیستم حفاظت کاتدی قرار گرفته و ترانس رکتیفایر آن با 12 آمپر و 10 ولت در سرویس قرار داده شد.

درانجام این عملیات که بدون صرف هزینه صورت گرفته است، واحدهای تدارکات و امور کالا، تعمیرات برق، تعمیرات ساختمانی، بهره‌برداری خشکی، ایمنی، بهداشت و محیط زیست، کارخانه تقویت فشار گاز و کارخانه NGL همکاری و مشارکت داشته اند.

24035/4

منبع: روابط عمومی شرکت نفت فلات قاره


کلمات کليدي
فلات قاره، منطقه سیری، حفاظت کاتدی
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ
اخبار مرتبط
پلی‌کلینیک فناوری در شرکت نفت فلات قاره راه‌اندازی می‌شود
افزایش سقف پرداخت فوق‌العاده‌های تخصصی، انگیزه کار عملیاتی در دریا را افزایش داد
صرفه‌جویی 8 میلیارد ریالی با راه‌اندازی یک دستگاه کمپرسور در لاوان
نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید