یکشنبه 30 شهریور 1399   18:24:01
تشریح جزییات ١٠ گروه کالایی صنعت نفت
خانواده‎ای که آینده نفت ایران را تضمین می‎کند

معاون مدیر پشتیبانی ساخت و تامین کالا در امور مهندسی و حمایت از ساخت داخل با تشریح کامل جزئیات 10 گروه کالایی خانواده صنعت نفت از امضا 53 قرارداد از زمان اجرایی شدن این پروژه از سال 1393 تاکنون خبر داد.


محمود اسماعیلی در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، با اشاره به آغاز پروژه های 10 گروه خانواده کالایی صنعت نفت در سال 1393، گفت: در راستای عملیاتی کردن این پروژه تا امسال در مجموع 53 قرارداد ( 4 قرارداد در سال 1393 و 49 قرارداد در بین سال های 1394 تا 1396) امضا شده است.
اسماعیلی افزود: بزرگترین قرارداد در حوزه پروژه های 10 گروه خانواده کالایی، قرارداد مربوط به بومی سازی لوله های CRA با ارزش تقریبی 556 میلیون یورو همراه با انتقال دانش فنی و نصب تجهیزات بود که خرداد ماه امسال با حضور وزیر نفت امضا شد.
وی مدت زمان اجرای پروژه ها را از زمان عقد قرارداد و تأدیه پیش پرداخت، به طور متوسط 36 ماه اعلام کرد و گفت: در طی این مدت فعالیت تمام پیمانکاران رصد و پایش می شود. انتظار می رود تا پایان 36 ماه از زمان شروع قرارداد، تمامی پروژه ها تعیین تکلیف شوند.
اسماعیلی افزود: از میان پروژه های 10 گروه خانواده کالایی، تنها پروژه مربوط به لوله های حفاری دارای برنامه زمانبندی تحویل42 ماه است که آن هم به دلیل نوع کالا، تنوع و نیاز سخت افزاری است.
به گفته وی، قرارداد مربوط به لوله های حفاری، تیرماه امسال با یک کنسرسیوم ایرانی- آلمانی امضا شد که در مرحله اخذ تضامین و تآدیه پیش پرداخت است.
به سرانجام رسیدن سه گروه خانواده کالایی
وی در مورد زمان اتمام پروژه های دهگانه کالایی گفت: با توجه به زمانبندی قراردادی تاکنون سه گروه کالایی در مرحله تحویل قرار گرفته اند؛ گروه اول؛ تجهیزات سرچاهی و رشته های تکمیلی درون چاهی، گروه دوم؛ پمپ های سرچاهی و گروه سوم؛ مته های حفاری است.
اسماعیلی درباره میزان پیشرفت پروژه گروه اول کالایی که تجهیزات سرچاهی و رشته های تکمیلی درون چاهی را شامل می شود، گفت: این پروژه هم اکنون 45 درصد پیشرفت داشته است. بخشی از کالاها به متقاضیان تحویل شده و عملا در چاه ها مورد استفاده قرار گرفته است.
وی افزود: در گروه دوم که پمپ های سرچاهی را شامل می شود، یک دستگاه تحویل شده که هم اکنون در حال نصب در محل سایت متقاضی است. از این پمپ ها در پروژه های ازدیاد برداشت و فراز آوری مصنوعی استفاده می شود. ساخت دستگاه دوم نیز از پیشرفت 90 درصدی برخوردار است.
اسماعیلی مته های حفاری را جزء گروه سوم خانواده دهگانه کالایی برشمرد و گفت: در این بخش 4 قرارداد منعقد شده که 2 قرارداد مربوط به مته های PDC است و به شرکت های همراه پوشش و ابزار برقی ایران با مشارکت شرکت بلژیکی DDS، واگذار شده است. گفتنی است، هم اکنون شرکت ابزار برقی ایران، 5 نمونه از مته ها را آماده تست میدانی کرده است که به زودی تست عملیاتی انجام می شود.
اثبات توانمندی ایرانی در ساخت مته های حفاری
وی افزود: دو قرارداد دیگر از گروه مته حفاری، مربوط به مته های Rock Bits است که به جهاد دانشگاهی خوزستان و شرکت سیلندرسازی تهران ابلاغ شده است. نمونه مته ساخت شده توسط جهاد دانشگاهی نیز از سوی مناطق نفتخیز جنوب آزمایش شده که نتایج آن مثبت بوده است.
اسماعیلی ادامه داد: مته های جهاد دانشگاهی که از طریق ایجاد دانش فنی ساخته شده، هم اکنون در مرحله تولید انبوه است که بر اساس برنامه ریزی های انجام شده و جدول زمانبندی تا ابتدای سال آتی، حدود 250 مته از مجموعه 850 مته سفارش شده، تحویل می شود.
وی پروژه های مربوط به شیرهای کنترلی را جزء گروه چهارم از 10 گروه خانواده کالاهای مورد نیاز صنعت نفت اعلام کرد و گفت: ماهیت این کالا سرمایه ای است از این رو خود پیمانکار موظف به تهیه و نصب آن است و شرکت ملی نفت ایران به عنوان کارفرما می تواند با رویکردی حمایتی و با انجام تجمیع تقاضا، امکان سنجی و توجیه پذیری اقتصادی به پیمانکار کمک کند.
اسماعیلی افزود: خوشبختانه با حمایت معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در امور مهندسی و توسعه، تجمیع تقاضا در زمینه شیرهای کنترلی در حال پیگیری است تا از طریق فراخوان عمومی و برگزاری مناقصه بتوان از توانایی شرکت های داخلی فعال داخلی در این حوزه استفاده کرد.
قرارداد پروژه لوله های CRA به زودی منعقد می‎شود
به گفته وی، پروژه مربوط به پنجمین گروه کالایی که شامل لوله های CRA و حفاری است، هم اکنون از پیشرفت مناسبی برخوردار است. در پروژه مربوط به لوله های بدون درز نیز پس از فراخوان عمومی و برگزاری مناقصه، برنده مشخص شده است و هم اکنون در مرحله اخذ مصوبات و مجوزهای لازم برای عقد قرارداد است.
اسماعیلی افزود: الکتروموتورهای ضد انفجار که جزء گروه ششم خانواده کالایی است نیز وضعیتی مشابه شیرهای کنترلی دارد. با توجه به اینکه این کالا سرمایه ای است وظیفه تامین آن به عهده پیمانکار است. امیدواریم که با حمایت های مقام عالی وزارت تجمیع تقاضا در این گروه نیز عملیاتی شود.
وی، ماشین های دوار که توربین ها و پمپ ها را شامل می شود جزء گروه هفتم خانواده کالایی برشمرد و گفت: به منظور عملیاتی شدن پروژه توربین که ارزش افزوده فوق العاده ای هم دارد به زودی مناقصه برگزار می شود. پروژه مربوط به پمپ ها نیز به دلیل اینکه هیچگونه تجمیع تقاضایی نداشته، متوقف است و برنامه ای برای ادامه آن در دست اجرا نیست.
وی پروژه مربوط به توربین های 10 تا 16 مگاواتی را از جمله جدیدترین پروژه مربوط به 10 گروه کالایی خواند که در دست پیگیری است و گفت: هم اکنون این پروژه در مرحله تجمیع تقاضا و انجام مناقصه قرار دارد.
اسماعیلی ادامه داد: پروژه توربین ها هم از نظر تکنولوژیکی هم از نظر مالی پروژه بزرگی است که امیدواریم هر چه زودتر به ثمر بنشیند.
اسماعیلی در مورد گروه هشتم خانواده کالایی گفت: در بررسی های اولیه کارشناسی مشخص شده که شرکت های فولادساز ایرانی، از توانایی لازم به منظور تولید فولادهای آلیاژی کرایژنیک برخوردار هستند، از این رو در این بخش فقط بحث سفارش گذاری مطرح است و در صورتی که سفارشی موجود باشد شرکت های ایرانی توانایی پاسخ به آن را دارند.
امضا 9 قرارداد در حوزه ابزارهای اندازه گیری در حفاری
وی ابرازهای اندازه گیری در حفاری را جزء گروه نهم خانوده کالایی برشمرد و گفت: تاکنون 9 قرارداد در این حوزه به مبلغ تقریبی 75 میلیارد تومان منعقد شده است. گفتنی است که این پروژه ها جزء "های تک" ترین پروژه های 10 گروه خانواده کالایی است.
اسماعیلی ادامه داد: تولید کنندگان ابزارهای اندازه گیری حفاری بسیار محدود هستند از این رو امیدواریم با نتیجه گرفتن از این پروژه خیلی از مسائل و محدودیت های موجود در این بخش مرتفع شود.
به گفته وی، در حوزه پروژه پیگ های هوشمند به عنوان دهمین گروه کالایی صنعت نفت، نیز در سایزهای 56 و 16 اینچ یک مرحله مناقصه برگزار شده که برنده ای نداشته است و طرف در یکی از سایزها، یک شرکت حائز نازلتریم امتیاز شد. از این رو کمیته فنی- بازرگانی مربوط جهت اخذ نتیجه مطلوب پیشنهاد انجام مناقصه برای هر دو سایز را مطرح کرد.
اسماعیلی اظهار کرد: بر اساس مصوبه اخیر کارگروه ساخت داخل در حوزه پیگ های هوشمند مناقصه مجدد برگزار می شود که هم اکنون در حال آماده سازی اسناد مناقصه بین المللی هستیم. امیدواریم بتوانیم با ورود شرکت های خارجی صاحب دانش فنی، این پروژه را به زودی عملیاتی کنیم.


شماره خبر:1/24263
کلمات کليدي
محمود اسماعیلی، ده گروه کالایی خانواده صنعت نفت، پشتیبانی ساخت و تامین کالا
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
بيشتر
اخبار مرتبط
تعریف پروژه جدید 17 گروه خانواده کالایی صنعت نفت/ بهبود مسائل مالی و بانکی از مزایای برجام است
خط مونتاژ و تولید کنترل ولو و سیستم های محافظ ابزار دقیق راه اندازی می‎شود
نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید