یکشنبه 1 خرداد 1401   21:55:58
نگاهي به كارنامه يكساله شركت ملي نفت ايران به مناسبت هفته دولت/7بهره‎گيری حداكثری از توان صنعتگران ایرانی با تعريف 10 گروه كالايی

شركت ملي نفت ايران در ادامه اجراي سياست هاي خود در توان افزايي و ارتقاي سطح فني صنعتگران داخلي، طرح نگهداشت و افزايش توليد نفت را در قالب 33 بسته سرمايه گذاري و يك بسته مسئوليت اجرايي (مجموعا به ارزش 5.7 ميليارد دلار) تعريف كرده است.


اين طرح ها كه به منظور نگهداشت و افزايش سطح توليد نفت در 27 مخزن/ ميدان كشور معرفي شده اند، با استفاده از ظرفيت پيمانكاران و سازندگان داخلي به انجام خواهند رسيد. در اين راستا مناقصات مربوط به 10 بسته از بسته هاي مذكور با حجم سرمايه گذاري حدود يك ميليارد دلار تعيين تكليف شده و مراحل نهايي خود را طي مي كند و به زودي قراردادهاي مربوط به آن ها امضا مي شود.

با نهايي شدن اين قراردادها پيش بيني مي شود كه توليد نفت ايران به ميزان 280 هزار بشكه در روز افزايش يابد.

شركت ملي نفت ايران همچنين در پروژه‌هاي مربوط به تامين 10 گروه كالايي موردنياز صنعت نفت به توفيقات قابل توجهي نائل شده است.

تامين تجهيزات مذكور با بهره گيري از توان داخلي، به عنوان گامي موثر در جهت تحقق اهداف اقتصاد مقاومتي در صنعت نفت و در راستاي حمايت از ساخت داخل و شركت هاي دانش بنيان تعريف شده و قراردادهاي مربوط به آن به تدريج نهايي مي شود.

این ١٠ گروه كالایی شامل تجهیزاتی مانند ساخت تجهیزات سرچاهی و رشته تكمیلی درون چاهی، پمپ های درون چاهی، انواع مته های حفاری (صخره ای، الماسی، مغزه گیری)، انواع شیرهای كنترلی، ایمنی و تجهیزات جانبی، انواع لوله ها (لوله های جداری بدون درز از 3.8 تا ١٣ اینچ، لوله های جداری با درز از ٢٠ تا ٣٠ اینچ، لوله های مغزی، لوله های حفاری و لوله های جریانی بدون درز بالای ٦ اینچ)، الكتروموتورهای ضد انفجار و دور متغیر، ماشین های دوار (توربین، كمپرسور و پمپ ها شامل پمپ های گریز از مركز)، فولادهای آلیاژی، ابزارهای اندازه گیری حفاری و ساخت پیگ های هوشمند است.

پس از اعمال تحريم ها و با وجود مشكلاتی كه از نوسانات زياد و افزايش نرخ ارز گريبانگير صنعت نفت كشورمان شده بود،  پروژه‌هاي 10 گروه كالايي با همكاري سازندگان توانمند داخلي  تداوم يافت و در برخي پروژه‌ها كه محدوديت‌هاي ارزي و مالي بر روي قراردادهاي مربوط به آن ها آثار منفي كمتري داشت، حدود 20 درصد پيشرفت نيز حاصل شد.

در نتيجه اين امر در حال حاضر 33 فقره از قراردادها پيشرفتي بالغ بر 70 درصد را داشته و ميانگين پيشرفت فيزيكي 50 فقره قرارداد منعقد شده نيز به رقمي بالغ بر رقم 49 درصد رسيده است.

در ادامه استفاده حداكثري از توان صنعتگران داخلي، طرح بومی‌سازی ۳۰۰ قطعه و تجهیز کاربردی پرمصرف صنعت حفاری از ابتدای امسال کلید خورده و در عين حال استفاده از فناوری پوشش داخلی لوله‌های مغزی در میدان نفتی مسجدسلیمان، برای نخستین‌ بار در تاريخ صنعت نفت اجرايي شده است.

علاوه بر اقدامات انجام شده در راستاي پياده‌سازي پروژه ده گروه كالايي، فعاليت‌هاي ديگري به صورت همزمان در راستاي تحقق اهداف اقتصاد مقاومتي و استفاده حداكثر از توان توليد داخلي صورت پذيرفته است كه از جمله آن مي توان به تهيه و ابلاغ دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌هاي حمايتي در خصوص تامين اقلامي كه ساخت داخل دارند، اشاره كرد.

در اين راستا شركت ملي نفت ايران با وزارت صنعت در خصوص افزايش تعرفه حقوق گمركي و يا ممنوع‌الورود كردن اقلامي كه مراحل بومي‌سازي آنها تكميل و نيازهاي صنعت نفت را پوشش مي‌دهند، همكاري تنگاتنگي دارد.

در ادامه اين فعاليت هاي حمايتي، اقدامات لازم در خصوص درج اقلام و تجهيزات ساخت داخل شده و ممنوع‌الورود بودن آنها در اسناد مناقصه پروژه‌هايي كه به صورت EPC/EPD توسط پيمانكاران اجرا مي شوند، انجام شده و پيمانكاران ملزم به تامين و استفاده از 84 قلم تجهيزات مذكور شده اند.

 بررسي، شناسايي و پيشنهاد فهرست اقلام جديد پر مصرف و استراتژيك موردنياز صنعت نفت جهت بومي‌سازي (8گروه كالايي) و فراهم کردن مقدمات اوليه جهت برگزاري مناقصات انتخاب سازندگان واجد شرايط به همراه تكميل فهرست مشترك منابع توليد و ساخت كالا در وزارت نفت (وندور ليست واحد) از ديگر اقداماتي است كه در اين خصوص صورت پذيرفته است.

بورس انرژی و زمینه سازی برای مشارکت بیشتر بخش خصوصی در آینده انرژی کشور

تمهيدات اعمال شده از سوي شركت ملي نفت ايران در عرضه نفت خام در بورس انرژي، گامي بلند در مسير مشاركت حداكثري فعالان بخش خصوصي در صنايع بالادستي نفت و گاز و تحقق اقتصاد مقاومتي به شمار مي رود. نخستين محموله از نفت خام سبک ایران در رینگ بین الملل بورس انرژی در آبان ماه سال گذشته عرضه شد و بنابر برنامه ريزي هاي صورت گرفته، مقدمات عرضه تدريجي و منظم اين محموله ارزشمند هيدروكربوري در بورس فراهم شد.

تسهیلاتی که شرکت ملی نفت ایران برای عرضه نفت خام در بورس در نظر گرفته بود باعث شد تا پايان مردادماه امسال چهارده محموله نفت خام سبک و 9 محموله میعانات گازی در رینگ بین الملل بورس انرژی عرضه شود و بدين ترتيب زمينه عرضه مستمر نفت در اين عرصه نيز فراهم شد.

ادامه دارد...

23232/4
کلمات کليدي
هفته دولت، 10 گروه کالایی، صنعتگران داخلی، گزارش عملکرد
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
بيشتر
اخبار مرتبط
فعالیت‌های شرکت پایانه‌های نفتی ایران همسو با اهداف
  • 1399/6/7 جمعه فعالیت‌های شرکت پایانه‌های نفتی ایران همسو با اهداف
    مدیرعامل شرکت پایانه های نفتی ایران دستاوردهای یکساله این شرکت به مناسبت هفته دولت را تشریح و تاکید کرد: کلیه فعالیت‌های شرکت پایانه‌های نفتی ایران در راستای چشم‌انداز ترسیم شده و با در نظر گرفتن اهداف عمومی و اهداف اختصاصی تعیین شده، دنبال می‌شوند.
اولویت حفاظت از محیط زیست در تولید نفت اروندان/ راهبری 20 حلقه چاه آزادگان جنوبی به اروندان واگذار می‌شود
حفر و تکمیل 109 حلقه چاه نفت و گاز در یک‌سال گذشته
نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
 


بروزرسانی:
یکشنبه 1 خرداد 1401 20:35:34
nioc