یکشنبه 1 خرداد 1401   22:33:28
نگاهی به كارنامه شرکت ملی نفت ایران به مناسبت هفته دولت/3پارس جنوبي؛ خط مقدم توسعه صنعت نفت

میدان مشترک پارس جنوبی، تبلور عزم و اراده در صنعت نفت ایران و نقطه قوت دولت تدبير و اميد در شکوفایی صنعت نفت است.


این میدان مشترک به عنوان بزرگ‌ترین مخزن گازی کشور به تنهایی نیمی از ذخاير گاز طبیعی ایران را در خود جای داده است. اهمیت این میدان مشترک به حدی است که بخش مهمی از برنامه‌های توسعه‌ای شرکت ملی نفت ایران به آن اختصاص یافته است.

در مسير دستيابي به اين هدف، در طول حيات دولت تدبير و اميد، نقشه راه بر اين اساس استوار شد كه به جاي بهره‌برداري از تمامي فازها، از ابتدا استراتژي تمركز بر فازهاي قديمي‌تر در اولويت قرار گيرد.

این استراتژی در سال 93 جواب داد و در پايان اين سال فاز 12 به‌عنوان بزرگ‌ترین فاز پارس‌جنوبی با  ظرفیت تولید سه فاز استاندارد گازی با حضور رئیس‌جمهور رسما به بهره‌برداری رسید. بلافاصله بعد از آن فازهاي 15 و 16در سال94 به بهره‌برداری رسید و در سال آخر دولت یازدهم نيز فازهای 17، 18 و 19، 20، 21 (معادل 6 فاز استاندارد) با هم به تولید رسید. در سال نخست دولت دوازدهم نيز فاز 14 به گاز رسيد و فازهاي 13، 22، 23 و 24 نيز در اسفندماه گذشته با حضور رييس جمهوري افتتاح شد و به مدار توليد آمد.

بنابر برنامه ريزي انجام شده، با توسعه کامل فازهای تعریف شده در پارس جنوبی، ظرفیت تولید گاز از این میدان مشترک به بیش از ۸۰۰ میلیون مترمکعب در روز و میعانات گازی افزون بر یک میلیون بشکه در روز خواهد رسيد. این موضوع در راستای تکلیف افزایش تولید نفت و گاز خواهد بود که از محورهای تخصصی اقتصاد مقاومتی در حوزه نفت و گاز است.

نصب سومین سکوی فاز ۱۴ پارس جنوبی

به مدد تلاش هاي صورت گرفته، توسعه پارس جنوبی در پنج سال ابتدايي دولت تدبير و اميد به نقطه پايان رسيده و با اتمام بهره برداري از فاز 14 در نيمه نخست امسال، عملا پرونده توسعه اين منطقه بسته مي شود.

بر اين اساس، با احتساب عملیاتی شدن دو سکوی دریایی از فاز ۱۴ پارس جنوبی، در مجموع در سال ۹۷، تعداد ۶ عرشه دریایی در مدار تولید قرار گرفت که رکورد جدیدی در اجرای پروژه‌های پارس جنوبی است. با اين وجود با نصب سومین سکوی تولیدی فاز ۱۴ پارس جنوبی در ۲۲ تیرماه امسال، پروژه بهره برداري از اين فاز به خط پايان نزديك شد.

با بهره برداری از سکوی۱۴B ، علاوه بر تولید گاز شیرین، روزانه ۲۰ هزار بشکه میعانات گازی و ۱۰۰ تن گوگرد و سالانه ۲۵۰ هزار تن گاز مایع و ۲۵۰ هزار تن اتان فرآوری می شود كه از اين منظر ظرفیت تولید گاز در بخش فراساحل فاز ۱۴ پارس جنوبی به ۴۲ میلیون مترمکعب گاز(معادل یک و نیم میلیارد فوت مکعب) در روز خواهد رسید.

در عين حال با توجه به پيشرفت مطلوب پروژه توليد میعانات گازی پالایشگاه فازهای ۳و۲ پارس‌جنوبی، پیش‌بینی مي شود كه این واحد تا پایان سال جاری به بهره‌برداری برسد. تنها با بهره‌برداری از این پروژه امکان شیرین‌سازی روزانه ۸۰ هزار بشکه میعانات‌گازی پالایشگاه فازهای ۳ و ۲ پارس‌جنوبی فراهم می‌شود كه قدم بزرگي در راستاي خودكفايي در صنعت نفت خواهد بود.

تولید بيش از 1000 میلیون مترمکعب گاز در آينده اي نزديك

توسعه پارس جنوبي جهش بزرگي در توليد گاز كشور خواهد بود؛ به طوري كه با تكميل فاز 14 به عنوان آخرين فاز پارس جنوبي، توليد روزانه گاز ايران از مرز هزار ميليون مترمكعب در روز عبور خواهد كرد.

میانگین تولید واقعی گاز در سال گذشته رقمي در حدود 850 میلیون مترمکعب در روز بوده است كه پيش بيني مي شود با توجه به ميزان تقاضا، مجموع تولید گاز کشور در سال 98 به 880 میلیون مترمکعب و در سال 99 به 950 میلیون مترمکعب در روز برسد و از اين رهگذر ميزان تولید اين هيدروكربور ارزشمند در آينده اي نزديك از مرز هزار میلیون مترمکعب در روز نيز بگذرد.

در اين ميان پارس جنوبي به عنوان بزرگترين مخزن گازي كشورمان و دومين مخزن بزرگ گازي در جهان، بخش عمده اي از توليد گاز كشورمان را به خود اختصاص داده است. از اين رهگذر در دي ماه سال 97 حداكثر توليد گاز خام از اين ميدان محقق شده است كه معادل 588.2 ميليون متر مكعب در روز بوده است.

ادامه دارد...


23203/4
عكس هاي مرتبط :
کلمات کليدي
پارس جنوبی، عملکرد شرکت نفت، هفته دولت، شرکت نفت و گاز پارس
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
بيشتر
اخبار مرتبط
بهره‌برداری از آخرین کمپرسور گاز فازهای ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی
شتاب در اجرای مسیرهای راه‌اندازی اولیه پالایشگاه فاز ۱۴ پارس جنوبی
ارزیابی نواحی خارج از فازهای پارس جنوبی آغاز شد
  • 1400/9/7 یکشنبه ارزیابی نواحی خارج از فازهای پارس جنوبی آغاز شد
    مدیر مهندسی نفت و گاز شرکت نفت و گاز پارس گفت: با آغاز عملیات حفاری یک حلقه چاه توصیفی - تحدیدی در بخش شمالی میدان گازی پارس جنوبی، ارزیابی ظرفیت احتمالی نواحی خارج از بلوک‌بندی فعلی این میدان وارد فاز اجرایی شد.
نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
 


بروزرسانی:
یکشنبه 1 خرداد 1401 20:35:34
nioc