یکشنبه 1 خرداد 1401   21:36:35
نگاهي به كارنامه شركت ملي نفت ايران به مناسبت هفته دولت/1توليد روزانه 850 ميليون مترمكعب گاز و تحقق افق‎های توسعه‎ای صنعت نفت

كشورمان با داشتن ذخاير غني نفت و گاز و دارا بودن رتبه نخست ذخاير هيدروكربوري در جهان، توانسته است به يكي از وزنه هاي اصلي در تامين انرژي جهاني بدل شود؛ حال آنكه سال هاست عنوان دومين شركت بزرگ نفتي جهان به شركت ملي نفت ايران به عنوان بازوي توانمند صنعت نفت كشورمان در اكتشاف، حفاري، استخراج و توليد منابع هيدروكربوري اختصاص يافته است.


از اين منظر تلاش شده است تا به سياست هاي اصلی صنعت نفت كشورمان، در لواي فعاليت هاي گسترده اين شركت به عنوان يكي از اعضاي اصلي و تاثيرگذار در اوپک و پرچمدار همكاري‌هاي منطقه‌اي و جهاني در خاورميانه، جامه عمل پوشانده شود.

بر اين مبنا، تکمیل ظرفیت فازهای ۱۳، ۱۴ و ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی، افزایش ظرفیت تولید نفت‌خام میدان‌های مشترک غرب کارون و احداث خط لوله گوره-جاسک و پایانه صادراتی نفت خام در بندر جاسک از جمله راهبردهايي است كه از سوي وزير نفت به عنوان محورهاي اصلي فعاليت شركت ملي نفت ايران در سال 98 ابلاغ شده است و پيش بيني مي شود كه با دستيابي به آن ها، بخش عمده اي از اهداف ترسيم شده در افق چشم انداز توسعه اقتصادي و سياسي كشورمان محقق شود.

در اين ميان، با توجه به اهميت حياتي صنعت نفت و ترسيم افق هاي توسعه اي كشورمان، سعي شده است تا در گزارش هايي كه به مناسبت هفته دولت منتشر مي شود، بخش هايي از عملكرد شركت ملي نفت ايران در سال گذشته مورد بحث و واكاوي قرار گيرد.

ايران بر سكوي نخست ذخاير هيدروكربوری جهان

آنچه مسلم است، بخش قابل توجهي از منابع هيدروكربوري منطقه خاورميانه در محدوده مرزهاي كشورمان قرار گرفته است و وجود همين منابع غني باعث شده تا شركت ملي نفت ايران، عنوان دومين شركت بزرگ نفتي جهان را در اختيار بگيرد. بنابر آخرين آمار اكتشافي در سال 97، میزان ذخایر نفت درجای کشور بیش از ۷۱۲ میلیارد بشکه و ذخاير قابل استحصال هيدروكربور مايع كشورمان بالغ بر 160.12 ميليارد بشكه برآورد مي‌شود.

در عين حال تجميع ذخاير نفت و گاز ايران گوياي اين واقعيت است كه ايران رتبه نخست ذخاير هيدروكربوري جهان را در اختيار دارد و از اين روي نقش تاثيرگذاري در تامين انرژي جهان ايفا مي كند.

در اين ميان ذخاير گاز طبيعي ايران 16.6 درصد ذخاير دنيا، 49 درصد ذخاير منطقه خاورميانه و 38 درصد ذخاير كشورهاي صادركننده نفت است كه از اين ميان بيش از 33.3 تريليون مترمكعب از آن از جمله ذخاير قابل استحصال گاز طبيعي كشورمان به شمار مي رود.

در عين حال در حال حاضر ميزان توليد تجمعی سالیانه گاز رقمي در حدود ۰.۳ تریلیون متر مکعب تخمين زده مي شود كه خود مبين اين نكته است كه ذخایر گازی موجود برای تامین نیاز کشور تا بیش از ۵۰ سال آینده نیز کافی خواهد بود.

از اين رهگذر ميانگين توليد گاز خام در كشورمان طي سال گذشته رقمي در حدود 849.6 ميليون مترمكعب در روز بوده است كه نشان از تحقق اهداف توسعه اي در توليد گاز كشورمان طي سال 97 دارد.

الزام به توليد صيانتي از ميدان هاي نفتي

به عقيده صاحبنظران صنايع نفت و گاز، عملكرد شركت ملي نفت ايران در چارچوب توليد صيانتي از ميادين نفتي  طي سال گذشته نيز قابل توجه بوده است. آخرين آمار از تحقق 232 هزار بشكه اي تزريق آب و 69.3 ميليون مترمكعبي تزريق گاز به ميدان هاي نفتي حكايت دارد كه مويد تحقق برنامه هاي شركت ملي نفت ايران در چارچوب حفاظت و از صيانت ميدان هاي نفتي بوده است.

در عين حال ميانگين نرخ فعلي ضريب بازيافت نهايي هيدروكربور مايع در كشور برابر با 28.06 درصد تخمين زده مي شود كه نشانگر اين حقيقت است كه با وجود تمامي محدوديت ها در تامين دانش فني مربوط به افزايش ضريب بازيافت، اين مهم با همت تلاشگران و متخصصان صنعت نفت كشورمان در حد قابل قبولي در حال انجام است.

برنامه هاي شاخص در حوزه توليد و توسعه ميدان هاي نفتي و گازي

شركت ملي نفت ايران در راستاي برنامه هاي توسعه اي خود در حوزه نفت و گاز طي سال گذشته اقدامات قابل توجهي داشته است كه از آن جمله مي توان به تدوين برنامه بسته‌هاي دوم نگهداشت توسعه ميادين در قالب قراردادهاي EPCF/EPDF و انعقاد قراردادهاي توسعه ميادين در قالب EPCF/EPDF در ميادين منصوري(آسماري)، رامشير، لالي (آسماري)، كبود (آسماري و بنگستان)، گچساران (خامي) و نرگسي شركت ملي مناطق نفتخيز جنوب، ميادين سعادت آباد، نفت شهر و دانان شركت نفت مناطق مركزي ايران و ميدان سيوند و اسفند شركت نفت فلات قاره ايران اشاره كرد.

در عين حال برخي از تفاهم نامه هاي مربوط به مطالعه ميدان هاي نفتي با برخي از شركت هاي داخلي و خارجي منعقد شده است.

ادامه دارد...
کلمات کليدي
شركت ملی نفت ایران، هفته دولت، تولید گاز
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
بيشتر
اخبار مرتبط
دومین نشست ویژه پیگیری تأمین سوخت زمستانی برگزار شد
آخرین وضعیت تولید گاز در منطقه عملیاتی خانگیران بررسی شد 
  • 1400/8/23 یکشنبه آخرین وضعیت تولید گاز در منطقه عملیاتی خانگیران بررسی شد 
    با حضور فرخ علیخانی، معاون تولید شرکت ملی نفت ایران، هرمز قلاوند، مدیر نظارت بر تولید نفت و گاز این شرکت و همراهی رامین حاتمی، مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران در منطقه عملیاتی خانگیران، روند تولید گاز در شرکت بهره‌برداری نفت و گاز شرق بررسی شد.
تأمین حداکثری گاز، اولویت تولیدی شرکت ملی نفت در آستانه زمستان است
نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
 


بروزرسانی:
یکشنبه 1 خرداد 1401 20:35:34
nioc