یکشنبه 1 خرداد 1401   21:54:55
روایتی از یک سال تلاش کارکنان شرکت ملی نفت ایران،عزم راسخ نفتی ها برای اعتلای نام ایران

شرکت ملی نفت ایران به عنوان پرچمدار تولید نفت و گاز و رکن اصلی اقتصاد کشورمان، نقش مهمی در معادلات سیاسی و اقتصادی بازی می کند و مبنای ترسیم افق های چشم انداز توسعه کشورمان تلقی می شود.


دستیابی به حداکثر تولید صیانتی نفت و گاز، نویدبخش فردایی تازه در عرصه تعاملات بین المللی است و فصل نوینی را در توسعه فعالیت های اقتصادی و سیاسی این مرز و بوم می گشاید.
رعایت همین اولویت در چشم انداز توسعه ای کشورمان، وزارت نفت را بر آن داشت تا در برنامه پنجساله ششم توسعه، هدف‌گذاری برای افزایش ظرفیت تولید روزانه به ۴,۷ میلیون بشکه نفت، ۱.۳ میلیارد مترمکعب گاز و ۱.۱ میلیون بشکه مایعات و میعانات گازی را در افق های فراروی خود ترسیم کند و فعالیت های توسعه ای خود را در همین چارچوب برنامه ریزی کند.
از همین روی، وزیر نفت در ابتدای آغاز به کار خود در دولت دوازدهم، افزایش ظرفیت تولید با اولویت میدان‌های مشترک نفت و به موازات آن افزایش ضریب بازیافت از میدان‌های نفت و گاز را به عنوان 2 برنامه راهبردی این مجموعه بزرگ صنعتی عنوان کرد و طی آن از برنامه ریزی برای تعیین تکلیف تمامی میدان های مشترک تا پایان دولت دوازدهم خبر داد.


پارس جنوبی، محور توسعه صنعت نفت
پارس جنوبی به عنوان بزرگترین میدان گازی جهان، سهم عمده ای از فرآیند توسعه میدان های مشترک را به خود اختصاص داده است؛ به طوری که پیش بینی می شود با برنامه ریزی انجام شده در شرکت ملی نفت ایران، پنج فاز پارس جنوبی در سال آینده به بهره‌برداری برسد که با توجه به تجربه شرکت ملی نفت ایران و عزم راسخ در بهره برداری از این میدان بزرگ مشترک گازی، نیل به این هدف دور از انتظار نخواهد بود.
فروردین ماه امسال بود که پنج فاز (معادل ۶ فاز استاندارد) پارس جنوبی به همراه طرح توسعه لایه نفتی این میدان با حضور رئیس جمهوری به بهره برداری رسید و بدین ترتیب قطار توسعه پارس جنوبی به ایستگاه پایانی نزدیکتر شد.
 با تکمیل عملیات اجرایی در بخش‌های خشکی و فراساحل و نیز راه‌اندازی واحدهای فرآیندی و شیرین سازی، 3 طرح توسعه فازهای ١٧-١٨ ، ١٩ و ٢٠-٢١، از سوی کنسرسیومی متشکل از شرکت‌های ایرانی به بهره برداری رسید.
بیژن زنگنه؛ وزیر نفت در مراسم افتتاحیه این پنج فاز گفته بود که بهره برداری از ۱۱ فاز استاندارد پارس جنوبی طی ۳.۵ سال حیات دولت یازدهم، رشد نزدیک به 2.5 برابری تولید گاز را در پی داشته است و ظرفیت تولید و پالایش گاز این میدان را از ۲۴۰ به ۵۷۰ میلیون متر مکعب در روز رسانده است؛ این در حالی است که براساس آخرین آمار، تولید روزانه گاز پارس جنوبی از 470 میلیون متر مکعب در دی ماه سال گذشته با افزایش 83 میلیون متر مکعبی به 553 میلیون متر مکعب در دی ماه امسال افزایش یافته است.
درعین حال، بهره برداری از 6 فاز استاندارد پارس جنوبی، علاوه بر اینکه 150 میلیون مترمکعب گاز شیرین را به مجموع تولید گاز کشور اضافه کرد، مزیت های دیگری نیز برای کشورمان به همراه داشت؛ با بهره برداری از این فازها برای نخستین بار تولید از پارس جنوبی اندکی از قطر جلو زد که سند افتخار دیگری برای شرکت ملی نفت ایران به شمار می رود.
علی کاردر؛ مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران نیز با اشاره به تولید تجمعی 1060 میلیارد مترمکعبی گاز در میدان گازی پارس جنوبی گفته بود که این میزان تولید برای کشور معادل ١٩١ میلیارد دلار درآمدزایی به همراه داشته است.
روند توسعه بزرگترین میدان مشترک گازی ایران و جهان با سرعت در حال انجام است و می رود تا با ثبت رکوردهایی جدید، عقب ماندگی کشورمان در برداشت از خوان نعمت این میدان عظیم گازی را جبران کند.
 
افزایش 1.9 برابری تولید از میادین مشترک غرب کارون
اولویت توسعه صنعت نفت در بخش افزایش تولید از میدان های مشترک، علاوه بر پارس جنوبی در حوزه میادین نفت خیز نیز لحاظ شده است؛ به طوری که تولید نفت خام از میدان های مشترک غرب کارون شامل میدان های یادآوران، یاران و آزادگان در دی ماه امسال به 305 هزار بشکه در روز رسیده است؛ این در حالی است که این رقم سال گذشته بالغ بر 161 هزار بشکه بوده است و با تداوم روند کنونی پیش بینی می شود میزان تولید از این میدان ها در ماه‌های آینده بین 50 تا 60 هزار بشکه دیگر افزایش داشته باشد.


کارنامه پربار تولید و صادرات نفت خام
شرکت ملی نفت ایران در راستای پیشبرد اهداف توسعه ای خود، افزایش سطح تولید نفت و گاز را در دستور کار قرار داده است و بنابر برنامه ریزی های انجام شده مصمم است تا پایان امسال، رشد ۸ درصدی در تولید نفت خام، ١٧ درصدی در تولید گازغنی و ۲۹ درصدی در تولید مایعات و میعانات گازی را تجربه کند.
همچنین انتظار می رود در راستای تحقق تولید صیانتی، تزریق گاز طبیعی به میادین نفتی ۵٠ درصد و تزریق آب به بیش از ٣۸ درصد افزایش یابد.
در این میان افزایش تولید از میدان های غرب کارون، میدان آذر و لایه نفتی پارس جنوبی به عنوان ارکان اصلی افزایش تولید نفت در نظر گرفته شده است که با تکمیل واحدهای فرآورشی و انتقال در آن، برداشت حداکثری از این میدان های مشترک ممکن می شود.
در زمینه صادرات نیز، صدور نفت خام در سال جاری در مقایسه با سال گذشته بالغ بر 60 هزار بشکه افزایش داشته است که از این رهگذر مجموع صادرات نفت خام و میعانات گازی کشورمان را به بیش از دو و نیم میلیون بشکه در روز رسانده است.
 
شروعی دوباره برای سوآپ نفت خام
با وجود ایجاد یک وقفهی چند ساله، فعالیت معاوضه نفت خام از دریای خزر در سال جاری وارد فاز اجرایی شد و بدین ترتیب گام بلند دیگری در مسیر توسعه صنعت نفت برداشته شد.
بر همین اساس مقرر شد تا شرکت سوآپ کننده، کشتی حامل نفت خام حوزه شمالی دریای خزر را در بندر نکا تحویل شرکت پایانه های نفتی ایران دهد و در مقابل در خلیج فارس معادل حجمی این محموله ها را دریافت کند.
با شروع مجدد این فعالیت ضمن صرفه جویی در هزینه های ارسال نفت خام از جنوب کشور به پالایشگاه های تبریز و تهران، جایگاه راهبردی ایران در همکاری با کشورهای آسیای مرکزی و حوزه قفقاز از کریدور شمال - جنوب تقویت خواهد شد.
 
امضای بیش از 30 تفاهم نامه و قرارداد
سیاست وزارت نفت در اصلاح قراردادها و تعریف مدل جدیدی از قراردادها عامل موثری در تسریع روند جذب مشارکت خارجی است و از این رهگذر ضمن انتقال فناوری و تجربه روز شرکت های برتر صنعت نفت جهان، با فراهم شدن سرمایه لازم، زمینه برای پیشبرد اهداف توسعه ای صنعت نفت و به ویژه افزایش تولید از میادین مشترک فراهم می شود.
از این رهگذر شرکت ملی نفت ایران طی یک سال گذشته، موافقتنامه ها و تفاهمات توسعه ای متعددی با شرکت های طراز اول صنعت نفت در جهان منعقد ساخته و توانسته است توسعه صنعت نفت کشورمان را به مسیر اصلی بازگرداند.
امضای بیش از 30 تفاهم نامه و قرارداد، رهاورد این اقدام استراتژیک صنعت نفت است. در این بین شرکت های روسی همچون تات نفت، گاز پروم، روسنفت، زاروبژنفت، لوک اویل و شرکت های دیگری همچون توتال چین، سفره گاز فرانسه، آنسالدو و انی ایتالیا، راشیگ آلمان، ORG نروژ و برلانژ سنگاپور از جمله شرکت های خوشنام بین المللی فعال در صنعت نفت هستند که در سایه انعقاد قراردادهای دو و یا چند جانبه، در انتقال دانش فنی به کشورمان نقش آفرینی خواهند کرد.
 
رگ سفید، اژدهایی که خاموش شد
یکی از دستاوردهای شرکت ملی نفت ایران در سال 96، مهار فوران چاه شماره 147 میدان رگ سفید بود که پس از 58 روز به ثمر نشست.
فشار 2400 PSI که بالاترین فشار ثبت شده در فوران های کشور به شمار می آید، به همراه دمای متغیر بین 1200 تا 1800 درجه سانتیگراد و صوت گوشخراشی بالغ بر ۱۸۰ دسیبل فوران میدان رگ سفید بود، آزمونی دیگر برای سنجش غیرت، تعهد و تخصص نفتی ها رقم زد.
با این وجود عملیات مهار این اژدهای سرکش، به مدد دانش بومی و در سایه مجاهدت شبانه روزی شماری از زبده ترین کارشناسان و مدیران شرکت های ملی نفت ایران، مناطق نفتخیز جنوب و ملی حفاری ایران به ثمر رسید و برگ زرین دیگری بر افتخارات دومین شرکت بزرگ نفتی دنیا افزود.


گام هایی بلند برای افزایش سهم داخل از توسعه صنعت نفت
شرکت ملی نفت ایران در راستای افزایش سهم داخل از توسعه صنعت نفت، طرح بومی سازی ۱۰ گروه خانواده کالاهای صنعت نفت را اجرایی ساخت و در همین راستا قرارداد ساخت 3 مجتمع جدید صنعتی برای ساخت لوله های CRA با سهم مشارکت مساوی شرکت فولاد اصفهان و شرکت توباچک اسپانیا را نهایی کرد.
اجرای این طرح، علاوه بر آن که گام بلندی در مسیر انتقال دانش فنی ساخت لوله های مغزی CRA به داخل کشور به شمار می آید، ایران را به نخستین کشور تولید کننده این کالای راهبردی در منطقه تبدیل خواهد کرد.
شرکت ملی نفت ایران در راستای تحقق حداکثری سهم داخل از تولید کالاهای موردنیاز صنعت نفت؛ در مجموع قراردادهای مربوط به ۶ قلم از این کالاهای پرکاربرد به ارزش ۱.۳ میلیارد یورو منعقد شده و در عین حال بسته جدید کالاهای پرمصرف صنعت نفت نیز تدوین شده است که هم اکنون در انتظار تصویب نهایی وزیر نفت است.
شرکت ملی نفت ایران همچنان بهره برداری از سامانه تامین الکترونیکی کالا را در دستور کار قرار داده است و مصمم است تا ضمن غنای بانک اطلاعاتی صنعتگران صنعت نفت، نظارت دقیقی بر روند خرید و تامین کالا داشته باشد.

نفت در مسیر محرومیت زدایی
شرکت ملی نفت ایران در کنار اهداف توسعه ای خود، نقش موثری نیز در اجرای طرح های عام المنفعه و محرومیت زدایی از مناطق کمتر توسعه یافته دارد.
مدیریت نظارت بر طرح های عمرانی مناطق نفتخیز، به عنوان بازوی اصلی شرکت ملی نفت ایران در این مسیر طی 15 سال از شروع به کار خود، دستاوردهای قابل توجهی در حوزه های مختلف اجتماعی از قبیل حوزه های آموزشی، ورزشی، راه و شهرسازی، خدماتی، فرهنگی ، بهداشتی و درمانی، زیر ساختی و زیست محیطی داشته است.
انجام 3557 پروژه عمرانی با اعتباری بالغ بر ۱۳۰۰ میلیارد تومان، ماحصل تحقق طرح های توسعه استانی و عدالت محوری در مناطق محروم است.
انجام این تعداد پروژه در حالی صورت می گیرد که از ابتدای امسال عملیات اجرایی 545 پروژه دیگر آغاز شده است که به مدد قانون الزام هزینه کرد ۳ درصد از پروژه های توسعه ای در بخش های عمرانی محقق شده است.
این مدیریت در عین حال در مسیر توانمند سازی جامعه پیرامون صنعت نفت، طرح توانمند سازی ۲۵۰۰ نفر در غرب کارون و پارس جنوبی را در دستور کار خود قرار داده است.
ارائه این خدمات در حالی صورت می گیرد که براساس سیاست های وزارت نفت، توسعه مناطق نفتخیز در اولویت قرار دارند.
 
توسعه صنعت نفت؛ به شرط تامین منابع مالی
شکی نیست که تامین منابع مالی به عنوان یکی از محورهای اصلی توسعه در صنعت نفت و گاز مطرح است؛ اما سهم کم صنعت نفت از سبد بودجه کشور باعث شده تا با وجود تمام تلاش ها، روند توسعه در این صنعت بنیادین با دشواری های زیادی همراه باشد؛ به طوری که به گفته کارشناسان در صورت عدم تامین منابع مورد نیاز برای افزایش تولید و نگهداشت نفت و گاز، امکان افت تولید نفت کشورمان در آینده وجود خواهد داشت.
با این وجود وزیر نفت از برنامه های در دست این وزارتخانه در جهت تامین منابع مالی خبر داده و گفته است که برنامه ریزی مدونی برای بهره مندی از منابع مالی مردم و مشارکت آنان در طرح های شرکت ملی نفت ایران در راستای نگهداشت و افزایش تولید نفت و گاز انجام شده است.
به گفته وزیر نفت، در صورت تصویب طرح 5.5 میلیارد دلاری در حوزه نگهداشت و افزایش تولید، گام بلندی در صنعت نفت برداشته خواهد شد.
در عین حال به نظر می رسد که در صورت مساعدت مجلس و رای مثبت نمایندگان خانه ملت به افزایش سهم صنعت نفت از بودجه، قطار توسعه صنعت نفت با سرعت بیشتری مسیر توسعه خود را بپیماید.
قطاری که سربلندی و اعتلای نام ایران را به دنبال خواهد کشید.گزارش از منیژه احیایی
 

منبع: مشعل


کلمات کليدي
پارس جنوبی، عمران مناطق نفتخیز، صادرات و واردات، میادین مشترک غرب کارون، تفاهمنامه و قرارداد، سوآپ، رگ سفید، توسعه صنعت نفت
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
بيشتر
اخبار مرتبط
شتاب در اجرای مسیرهای راه‌اندازی اولیه پالایشگاه فاز ۱۴ پارس جنوبی
امضای قرار سه‌جانبه سوآپ گاز بین ایران، ترکمنستان و آذربایجان
ارزیابی نواحی خارج از فازهای پارس جنوبی آغاز شد
  • 1400/9/7 یکشنبه ارزیابی نواحی خارج از فازهای پارس جنوبی آغاز شد
    مدیر مهندسی نفت و گاز شرکت نفت و گاز پارس گفت: با آغاز عملیات حفاری یک حلقه چاه توصیفی - تحدیدی در بخش شمالی میدان گازی پارس جنوبی، ارزیابی ظرفیت احتمالی نواحی خارج از بلوک‌بندی فعلی این میدان وارد فاز اجرایی شد.
نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
 


بروزرسانی:
یکشنبه 1 خرداد 1401 20:35:34
nioc