یکشنبه 30 شهریور 1399   19:45:01
09:411398/10/14
افزایش 5 درصدی بهای نفت، جنبه ژئوپولیتیکی دارد

سرمایه گذاران هنوز ورود خود را به سال جدید احساس نکرده بودند که اولین هشدار و زنگ خطر ریسک برایشان به صدا درآمد. هشداری بنیادی که قادر است برنامه های 2020 میلادی آن ها را از ریل پیشرفت خارج کند.


بلومبرگ نوشت: ترور یکی از سرداران قدرتمند سپاه ایران در حمله هوایی روز جمعه (13 دی)، هشدارهای امنیتی در دنیا را بر انگیخت و به نگرانی ها در خصوص بازارهای نفت جهانی افزود. ابهامات ناشی از این وقایع همچنان حل نشده است اما روابط تجاری بین انگلیس و اتحادیه اروپا و ایالات متحده و چین هنوز در تعادل قرار دارند گرچه سایر خطرات در حال ظهور هستند.

ارز شیلی، ثروتمندترین کشور آمریکای لاتین در میان اعتراضات علیه نابرابری به رکورد سقوط کرد و آشفتگی بودجه موج ناگواری را در بازارهای بدهکاری ایتالیا رقم زد. و باید گفت کند شدن اقتصاد چین همراه با ترس از خشونت در هنگ کنگ فقط به نگرانی های رکود جهانی می افزاید.

افزایش پیش بینی شده تنش ها میان ایران و آمریکا، قیمت نفت را 5 درصد افزایش داد، و این بدان معناست که اگر هر چیزی بتواند بازار را تحت تأثیر قرار دهد و آن را به حرکت در هر سو وادارد ، به ویژه در یک دوره انتخاباتی، بی شک جنبه ژئوپلیتیکی دارد.

باید توجه داشت فرض این که تنش های اخیر در منطقه می تواند در رشد موقعیت ایالات متحده در هفته های جاری تاثیرگذار باشد، فریبی بیش نیست.

دیوید سالومون، مدیرعامل گلدمن می گوید: من فکر نمی کنم بزرگ ترین خطرات مربوط به اقتصاد باشند. در مورد چشم انداز سیاسی بلاتکلیفی زیادی وجود دارد که می تواند باعث شود تا کسب و کارها در تصمیم گیری های سرمایه گذاری دچار تردید شوند. از دیدگاه استراتژیک بلند مدت تا شوک های ناگهانی، باید خاطرنشان کرد که سرمایه گذاران همیشه با ناآشنایی دست و پنجه نرم کرده اند. 

20465/8
کلمات کليدي
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
بيشتر
اخبار مرتبط
نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید