یکشنبه 30 شهریور 1399   18:30:12
07:511398/9/16
دبیرخانه اوپک پیش بینی کرد:کاهش 7 درصدی تقاضای نفت اوپک تا سال 2023

دبیرخانه اوپک در تازه‌ترین چشم‌اندازی که روز ۵ نوامبر از بازار نفت تا سال ۲۰۴۰ میلادی منتشر کرده، اعلام کرد که تقاضای نفت اعضاء این سازمان تا سال ۲۰۲۳ حدود ۷ درصد کاهش خواهد یافت.


به گزارش یورونیوز در روز پنجشنبه، دبیرخانه اوپک در تازه‌ترین گزارش ماهانه خود پیش‌بینی کرده است که عرضه نفت در سال ۲۰۲۰ متاثر از رشد تولید آمریکا، روزانه ٢ میلیون و ١٧٠ هزار بشکه افزایش خواهد یافت خواهد کرد. در مقابل رشد روزانه تقاضا در سال ٢٠٢٠، حدود یک میلیون و ٨٠ هزار بشکه پیش‌بینی شده است.

این دو گزارش مبنای نشست‌ صبح و بعد از ظهر پنجشنبه (14 آذر ماه) کمیته مشترک وزارتی و صد و هفتاد و هفتمین نشست وزراء نفت کشورهای عضو اوپک در وین برای بررسی پایبندی اعضاء به تعهدهای تعیین شده پیشین و تصمیم‌گیری در مورد تمدید یا تعمیق کاهش تولید اعضاء سازمان کشورهای صادرکننده نفت(اوپک) بود.

اعضای اوپک در نشست پیشین خود تصمیم گرفتند تا سیاست کاهش تولید داوطلبانه مورد توافق در نشست صد و هفتاد و پنج را برای ۹ ماه دیگر (از اول ژوئیه سال ۲۰۱۹ میلادی تا ۳۱ مارس سال ۲۰۲۰ میلادی) تمدید کنند. البته ایران، لیبی و ونزوئلا همچنان از دایره شمول این تصمیم معاف ماندند.

نشست‌های غیررسمی وزاری نفت کشورهای عربی عضو اوپک با حضور محمد بارکیندو، دبیرکل اوپک عصر و شب چهارشنبه برگزار شد و به نظر می‌رسید همسویی لازم میان عمده ‌ترین کشورهای تولید کننده اوپک یعنی عربستان، امارات، کویت و عراق حاصل شده است.

در این میان ثامر غضبان، وزیر نفت عراق، پیش از آغاز نشست‌های غیررسمی اعضا، پیشنهاد داده بود که اوپک تولید خود را ۴۰۰ هزار بشکه دیگر کاهش دهد. تصویب این پیشنهاد به این معناست که مجموع کاهش اوپک و غیراوپک به یک میلیون و ٦٠٠ هزار بشکه در روز برسد.

عربستان به خاطر تامین منابع درآمدی بودجه سالانه و هم به جهت فروش گران ‌تر سهام شرکت ملی نفت این کشور (آرامکو) حامی حفظ قیمت نفت در سطحی بالاتر از ۶۰ دلار بود.

با این وجود، توافق وزرای نفت اوپک در نشست مشترک روز جمعه با وزرا کشورهای غیر عضو اوپک یا اوپک پلاس مطرح شد. 

با وجود توافق روسیه و عربستان در حاشیه نشست اخیر سران کشورهای عضو گروه بیست در اوزاکای ژاپن به منظور حمایت از تمدید کاهش تولید نفت، الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه، روز پنج‌شنبه ضمن تاکید مجدد بر همکاری با عربستان یاد آور شد که موضع روسیه درباره تشدید کاهش تولید نفت و یا تمدید توافق کنونی، پس از مذاکره با دیگر کشورهای عضو و غیر عضو اوپک مشخص می‌شود.

با وجود این که به نظر می‌رسد اکثر کشورهای صادرکننده عضو اوپک بر سر حفظ قیمت نفت در سطح ۶۰ دلار توافق دارند ولی ادامه روند نزولی تولید و عرضه نفت اوپک موجب کاهش مستمر سهم بازار این سازمان و تقویت موضع اوپک پلاس و آمریکا خواهد شد. برای جبران این امر، برخی اعضا به فکر جذب برزیل به عنوان عضو جدید اوپک افتاده‌اند. پیشنهادی که ایران موافقت خود را با آن اعلام کرده است.

در هر صورت بازار جهانی نفت خود را برای توافق تمدید یا تعمیق تولید نفت اعضاء اوپک آماده کرده است، به طوری که قیمت هر بشکه نفت پایه برنت دریای شمال در جریان معاملات روز پنج‌شنبه با ۱.۰۵ درصد افزایش به ۶۳ دلار و ۶۶ سنت رسید.

20264/8

کلمات کليدي
اوپک 177، توافق کاهش تولید نفت خام
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
بيشتر
اخبار مرتبط
اوپک به توافق کاهش تولید پایبند است
  • 1395/11/11 دوشنبه اوپک به توافق کاهش تولید پایبند است
    موسسه پترو لجیستیکس، که در زمینه رصد رفت و آمد تانکرها فعالیت دارد اعلام کرد که عرضه نفت اوپک در ماه جاری میلادی در حال کاهش است و این سازمان در حال اجرای توافق کاهش تولید با هدف مهار مازاد عرضه جهانی نفت است.
نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید