شنبه 25 اردیبهشت 1400   12:57:15
14:321400/1/16
مدیرعامل شرکت پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس :
رویای جمع آوری گازهای مشعل به واقعیت تبدیل می‌شود

مدیرعامل شرکت پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس گفت: در کمتر از 2 ماه آینده 700 میلیون یورو از قرارداد یک میلیارد یورویی جمع آوری گازهای مشعل موثر می شود و به نظر من دستاورد خوبی است که می تواند رویای جمع آوری گازهای مشعل را به واقعیت تبدیل کند.


به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، محمود امین نژاد،  امروز (16 فروردین ماه) در آیین امضای قرارداد 24 دستگاه کمپرسور سانتریفیوژ با سازندگان داخلی و همچنین قرارداد جمع آوری گازهای همراه نفت میدان رگ سفید، سال 1399 را سالی سخت از نظر تحریم های اقتصادی و همچنین شیوع بیماری کرونا خواند و گفت: با این وجود خدا را شاکرم که به همت فرزندان کشورم، ابر پروژه بیدبلند خلیج فارس در واپسین روزهای این سال به ثمر نشست و ریل گذاری مناسبی که وزیر نفت در بحث جمع آوری گاز همراه نفت در سه استان خوزستان، کهگیلویه و بوشهر تدبیر کرده بودند به نتیجه رسید.

امین نژاد با بیان اینکه پالایشگاه بیدبلند به عنوان یک شاهرگ انرژی در بحث تامین انرژی کشور و تامین خوراک پتروشیمی بندر ماهشهر ایفای نقش می کند، اظهار کرد: دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران در سال 1399، ما را به عنوان یکی از منابع تامین گاز خط یکم سراسری مد نظر داشت به طوری که موفق شدیم نقش مهمی را در مدیریت بحران مصرف گاز ایفا کنیم.

وی ادامه داد: پروژه جمع آوری گازهای مشعل و احداث تاسیسات مربوط به ان جی ال ها نیز به واسطه تجریه خوبی که از اجرای ابر پروژه بیدبلند حاصل شده بود، با هدف تکمیل زنجیره تامین خوارک نیز در ادامه واگذار شد که حاصل سیاستگذاری درست و اعتماد وزیر نفت به بخش پایین دستی بود.

امین نژاد ارزش قرارداد امضا شده با شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب برای اجرای طرح بهسازی و احداث تاسیسات جمع‌آوری گازهای مشعل را یک میلیارد یورو اعلام کرد و گفت: این پروژه، 27 زیر پروژه دارد که در قالب 3 گروه تعریف شده است. گروه نخست در مورد پیش تراکم و تزریق است، گروه دوم بهسازی تاسیسات قدیمی نفت و گروه سوم، جمع آوری گازهای مشعل را شامل می شود که ترکیب این سه گروه، شامل 27 زیر پروژه می شود.

به گفته وی، زمان آغاز این پروژه حدودا از مهرماه سال 1398 بوده، مطالعات پایه نیز از طرف یک پیمانکار مهندسی داخلی به اتمام رسیده به طوری که هم اکنون حدود 12 قرارداد با قراردادهای امروز نهایی شده است و از این تعداد 11 قرارداد فعال است و پیش پرداخت منابع مالی از طریق سیستم مالی کشور و صندوق توسعه ملی انجام شده و پیمانکاران در حال انجام کار هستند.

امین نژاد، ارزش قرارداهای امضا شده با قراردادهایی که امروز منعقد شد را 363 میلیون یورو اعلام کرد و گفت: تلاش می کنیم در کمتر از2 ماه آتی با همکاری شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب، حدود 350 میلیون یورو دیگر از قرارداها را موثر کنیم و از مجموع یک میلیارد یورو پروژه در 2 ماه آینده 700 میلیون یورو را به قرارداد تبدیل کنیم که به نظر من دستاورد خوبی است که می تواند رویای جمع آوری گازهای مشعل هم مثل بید بلند به واقعیت تبدیل کند.

وی در مورد جزییات قراردادی که امروز برای ساخت 24 دستگاه کمپرسور سانتریفیوژ امضا شد، گفت: 16 دستگاه مربوط به شرکت OTC و 8 دستگاه مربوط به شرکت توربو از زیرمجموعه هلدینگ مپناست.

امین نژاد ادامه داد: پروژه جمع آوری گازهای مشعل رگ سفید 1 نیز 90 میلیون  یورو اعتبار دارد که با انجام این پروژه، 120 تا 125 میلیون فوت مکعب در روز به تولید بید بلند افزوده می شود.

به گفته وی، در مجموع در این پروژه، قرار است حدود 110 دستگاه کمپرسور ساخته شود. هدف ما این است این کمپرسورها ساخت داخل باشد. برای آن دسته از کمپرسورها که تکنولوژی آن در داخل وجود ندارد، قراردادهای سرمایه گذاری مشترک با وندورهای خارجی انجام می شود که در این راستا  انتقال تکنولوژی هم انجام می شود.

امین نژاد، احداث 350 کیلومتر خطوط لوله گاز ترش، 170 کیلومتر خطوط انتقال برق و احداث 9 ایستگاه پست فشار قوی برای برق رسانی را از دیگر ویژگی های مهم  طرح جمع آوری گازهای مشعل برشمرد.

1/25978
کلمات کليدي
گازهای مشعل
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
اخبار مرتبط
طرح جمع‌آوری گازهای همراه چشمه‌خوش آغاز شد
نمی‌خواهیم در شرایط تحریم زیاد حرف بزنیم، می‌خواهیم عمل کنیم/ باید تلاش کنیم نفت با ضریب بازیافت بیشتری تولید شود
ظرفیت‌های داخلی در ساخت انواع توربوکمپرسورها افزایش یافته است
نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید