سه‌شنبه 6 اسفند 1398   12:32:20
16:401398/7/10
بین شرکت‌های بهینه‌سازی مصرف سوخت و توانیر
قرارداد برق‌دار کردن ۷۵ هزار حلقه چاه کشاورزی امضا شد

قرارداد برق‌دار کردن ۷۵ هزار حلقه چاه و تلمبه آب کشاورزی با ارزش ۱.۲ میلیارد دلار میان شرکت‌های بهینه‌سازی مصرف سوخت و توانیر امضا شد.


به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، قرارداد برق‌دار کردن ۷۵ هزار حلقه چاه و تلمبه آب کشاورزی با ارزش ۱.۲ میلیارد دلار از محل منابع ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر، بعدازظهر امروز (چهارشنبه، دهم مهرماه) میان محسن دلاویز، مدیرعامل شرکت‌ بهینه‌سازی مصرف سوخت و محمدحسن متولی‌زاده، مدیرعامل شرکت توانیر امضا شد.

محسن دلاویز در این مراسم گفت: براساس ماده 12 قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر دولت متعهد خواهد شد که به اشخاص حقوقی که در قالب سرمایه گذاران عامل صرفه جویی نسبت به برق دار کردن چاه ها و تلمبه های کشاورزی اقدام کنند، تا سقف 1650 میلیون دلار یا معادل ریالی آن به نرخ سامانه نیما طی مدت 8 سال از محل نفت گاز جایگزین شده با برق پرداخت کند.

وی تاکید کرد: با توجه به مصوبه شورای اقتصاد اعتبار مذکور برای برق دار کردن 100 هزار حلقه چاه یا تلمبه کشاورزی است که در صورت اجرای کامل آن حداقل یک میلیارد لیتر نفت گاز از چرخه مصرف حذف خواهد شد. طی قرارداد امروز، 75 هزار حلقه چاه برق دار خواهند شد. مبلغ این قرارداد یک میلیارد و دویست میلیون دلار است و با کمک آن حدود 750 میلیون لیتر نفت گاز از چرخه مصرف حذف خواهد شد.دلاویز بیان کرد: این قرارداد بزرگ ترین قراردادی است که شرکت بهینه سازی مصرف سوخت از محل منابع ماده 12 قانون رفع موانع تولید منعقد می کند و مدت زمان اجرای کل طرح برای 100 هزار حلقه چاه، تا سال 1402 خواهد بود. بازپرداخت این قرارداد نیز تا سال 1410 به اتمام خواهد رسید.

بر اساس این گزارش، شرکت توانیر بر مبنای این قرارداد متعهد شده است در مدت سه سال، از طریق شرکت‌های توزیع برق نسبت به برق‌دار کردن ۷۵ هزار حلقه چاه کشاورزی در کل کشور اقدام کند و پیش‌بینی‌ها حاکی است با اجرای کامل این طرح، حداقل حدود ۷۵۰ میلیون لیتر در مصرف نفت‌گاز صرفه‌جویی می‌شود. مدت زمان اجرای طرح تا سال ۱۴۰۲ و مدت زمان بازپرداخت تا پایان سال ۱۴۱۰ است و سرمایه‌گذاران می‌توانند به یکی از روش‌های اتصال به شبکه سراسری برق، استفاده از پنل خورشیدی یا توربین بادی و استفاده از ژنراتور گازسوز نسبت به برق‌دار کردن چاه‌های کشاورزی اقدام کنند.

در این مراسم، هوشنگ فلاحتیان، معاون وزیر نفت در امور برنامه‌ریزی و همایون حائری، معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی حضور داشتند.

18891/3
کلمات کليدي
شرکت بهینه سازی مصرف سوخت، شرکت توانیر
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
اخبار مرتبط
کاهش 300 میلیون مترمکعبی مصرف گاز در بخش خانگی قابل تحقق است
امضای تفاهم‎نامه با موضوع بهینه‌سازی مصرف انرژی در ساختمان‌ها
امضای تفاهم‌نامه همکاری شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت و استانداری یزد
نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید