13:041391/11/8
دعوای حقوقی دو شرکت ملی نفت سودان و سودان جنوبی مختومه شد/
چشم پوشی عمر البشیر از دریافت غرامت1.8 میلیارد دلاری از سودان جنوبی

عمر حسن البشیر رئیس جمهور سودان روز جمعه گفت خارطوم به دنبال داوری بین المللی در اختلافش با سودان جنوبی بر سر مالکیت دارایی های نفتی نیست.


به گزارش گروه بین الملل پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، سودان پیش از این به دنبال دریافت خسارت 1.8 میلیارد دلاری از سودان جنوبی بود. چرا که شرکت ملی نفت سودان جنوبی "نایل پت" دارایی های شرکت ملی نفت "سوداپت " متعلق به سودان را تصرف کرده بود؛ هرچند که سودان جنوبی اعلام کرده بود که این مبلغ را پرداخت نخواهد کرد.
عمر البشیر به انجمن صلح و امنیت جامعه ی افریقا اعلام کرد: به منظور نشان دادن حسن نیت مان و به دنبال درخواست سودان جنوبی، اعلام می کنم که سودان دادخواست خود را پس می گیرد.
به گزارش رویترز سودان جنوبی اخیرا از همسایه شمالی خود درخواست کرده بود تا از شکایت خود منصرف شود و آن را شرطی برای حمایت از خارطوم برای پرداخت بدهی 40 میلیارد دلاری خارجی اش قرار داد.
بشیر در نشست سران که همتای جنوبی اش، سالوا خیر هم در آن حضور داشت عنوان کرد که این کشور برای حل این مساله مشتاق به مذاکره با سودان جنوبی است.
سال گذشته سودان از مجمع عمومی سازمان ملل درخواست کرد تا بدهی های این کشور را به تعلیق درآورد تا بتوانند اقتصاد کشور را پس از بحران درآمد های نفتی که به خاطر کشمکش ها با سودان جنوبی ایجاد شده بود، احیا کنند.
دو کشور پس از استقلال سودان جنوبی هنوز هم به منازعات خود پایان نداده اند. این امر سودان جنوبی را واداشته بود تا صادرات 350 هزار بشکه ای روزانه نفت خود را به تعلیق درآورد. این کشور امیدوار بود که در ماه دسامبر (دیماه) به تولید 230 هزار بشکه ای برگردد؛ اما از آنجا که هیچ یک از طرفین حاضر نشد نیروهای خود را از مرز مشترک 2هزار کیلومتری عقب بکشد، این امر محقق نشد.
.

شماره خبر: 7- 13594
کلمات کليدي
سودان، سودان جنوبی، منازعات، منازعات نفتی، کشمکش، مجمع عمومی، سازمان ملل، بدهی خارجی
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ
مقاله گزارش گفت و گو یادداشت


نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
 


نشست مجمع عمومی نمایندگان صاحب سهام شرکت ملی نفت برگزار شد
جلسه مجمع عمومی شرکت ملی نفت ایران برگزار شد
مجمع عمومی عادی شرکت ملی نفت ایران برگزار شد