14:461398/3/27

طرح آموزش و پرورش مدیران طرح‎های اکتشافی آغاز به‎کار کرد/ تشریح ضرورت‎ ایجاد مدل توسعه کارراهه

طرح آموزش و پرورش مدیران طرح‌های اکتشافی در قالب استقرار و پیاده‌سازی مدل ”برنامه‌ریزی توسعه کارراهه مدیر طرح‌های اکتشافی” به طور رسمی آغاز شد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، مدیراکتشاف شرکت ملی نفت ایران گفت: با توجه به فضای فعلی حاکم در کشور یکی از راه‌های خوب در مسیر بهبود، الگوسازی است، که قطعاً اگر الگو قابل لمس و در دسترس باشد، اثر بخشی خود را به دنبال داشته و منجر به بهبود مستمر و آینده‌ای بهتر خواهد شد.

سید صالح هندی با اشاره به یکی از مشکلات در ساختار قدیمی صنعت نفت مبنی بر تک بعدی و تک رشته‌ای بودن افراد و کارشناسان، توضیح داد: کارشناسان تلفیق نهایی کار را یاد نگرفته و نمی‌توانستند انجام بدهند، تا اینکه در چند سال اخیر با حضور وزیرنفت و طی برنامه‌ریزی‌های انجام شده، می‌توان گفت تا اندازه‌ای این مشکل بهبود پیدا کرده است.

وی متذکر شد: اجرای این مدل کارراهه و استقرار و پیاده‌سازی آن برای تربیت و پرورش مدیران طرح‌های اکتشافی را باید به عنوان یک فرصت بدانیم و به یاد داشته باشیم که در گذشته مهندسان متخصص بسیار خوبی داشته ایم اما نیروهای بین رشته‌ای که بتوانند تمام این تخصص‌ها را با هم جمع و یکپارچه کرده و هدایت کنند، نداشتیم. این نیاز کاملاً احساس می‌شد و امید است با اجرای موفق این کار به عنوان یک نمونه، بتوانیم آن را در سطح صنعت نفت ساری و جاری سازیم.

دو ضرورت برای ایجاد مدل توسعه کارراهه مدیر طرح‌های اکتشافی


مدیر منابع انسانی شرکت ملی ایران ضمن توصیه به اعضاء کمیته مبنی بر جلوگیری از موازی‌کاری، گفت: توجه به دو ضرورت ما را برای اجرای این مدل کارراهه ملزم کرد، یکی مواجهه با رویکردهای جدید نظیر برون‌سپاری‌ها است که می‌طلبد وقتی رویکردهای سازمانی تغییر می‌کند، ما نیز برای عدم ایجاد فاصله بین ستاد و صف، مدل‌های جدید نیز ارائه کنیم، تا بتوانیم  با شورای عالی اکتشاف همگام باشیم.

ناصر مولایی ضرورت دیگر برای ایجاد مدل کارراهه‌های جدید را در تغییر نسل‌ها خواند و بیان کرد: شاید در گذشته رضایت یک کارمند در حقوق و مزایا خلاصه می‌شد، اما امروزه ما با تغییر رفتارها روبرو هستیم.

مدیر منابع انسانی شرکت ملی نفت تصریح کرد: یادگیری در این طرح صرفا نشستن سر کلاس‌های آموزشی نیست، بلکه یادگیری از تجربه‌ها در حین کار است که شایستگی‌های فنی و توانایی تلفیق اجزای کارها را برای فرد آموزش‌دیده ایجاد می‌کند.

مولایی اظهار کرد: با اجرای این طرح و با سرمایه‌گذاری بر روی افراد، می‌خواهیم بانک اطلاعاتی از افراد شایسته آماده به خدمت داشته باشیم که در فرصت مناسب با مراجعه به این بانک، بتوانیم نفرات مناسب را انتخاب کنیم و امید است تمام سازمان‌ها به سمت توسعه‌ی حرفه‌‌گرایی حرکت کرده و روزی برسد که واقعا، داشتن مدارک حرفه‌ای، ملاک باشد.

معاون آموزش مدیرمنابع انسانی شرکت ملی نفت ایران نیز در توضیح این مدل کارراهه گفت: نخستین اقدام برای ایجاد و اجرای این طرح در سال 1395 براساس اعلام نیاز مدیریت اکتشاف و مطرح کردن آن در معاونت آموزش شرکت ملی نفت ایران بود.

محمدرضا فخرایی توضیح داد: پیگیری اجرای این مدل از اوایل سال گذشته با برگزاری جلساتی آغاز و در نهایت در آذرماه 1397، مدل نهایی با حضور مدیر اکتشاف و مدیر منابع انسانی شرکت ملی نفت ایران معرفی شد و پس از آن با دستور سید صالح هندی، 9 ‌نفر به عنوان اعضای کمیته ارزیابی و توسعه‌ی اکتشاف تعیین شدند.

وی هدف از اجرای این مدل را، شناسایی و ایجاد بانک اطلاعاتی از افراد شایسته برای انتصابات آتی خواند و افزود: مجوز سمت‌های مدیران طرح‌ها طی مصوبه‌ای نیز از وزارت نفت گرفته و مقرر شد در آینده هیچ مدیر پروژه‌ای، خارج از افرادی که این مدل کارراهه را طی کرده اند، انتخاب نشوند.

فخرایی تایید کرد: پس از این جلسه انتظار می‌رود با تکمیل فرم‌های خود ارزیابی از سوی گروه 12 نفری منتخب، نسبت به رفع نواقص مدل اقدام و نیازهای توسعه‌ای کاندیداها براساس فرم‌های ارزیابی تعیین واطلاعات آنان در مرکز ارزیابی تکمیل شود.

معاون منابع انسانی مدیریت اکتشاف نیز در این باره گفت: با توجه به اینکه مدیریت اکتشاف به عنوان یک سازمان دانش‌بنیان از نیروهای متخصص با دانش فنی بالا برخوردار است، لذا این مدیریت همچون گذشته در اجرای طرح‌های جدید پیشتاز بوده و با اجرای این طرح نیزآغازگر راهی جدید است.

عباس سلیمانی اظهار امیدواری کرد که مدیریت اکتشاف بتواند با کمک همکاران در ستاد شرکت ملی نفت ایران، به نحوی مطلوب بر نواقص احتمالی فائق آمده و با اجرای این مدل کارراهه و تربیت و پرورش مدیران شایسته برای تصدی مدیریت طرح‌های اکتشافی، ساختار مناسبی را در سطح مدیریت اکتشاف ایجاد کند.

بر اساس این گزارش، نشست مشترک  میان مدیر اکتشاف و مدیر منابع انسانی شرکت ملی نفت ایران با موضوع آموزش و پرورش مدیران طرح‌های اکتشافی در قالب استقرار و پیاده‌سازی مدل ”برنامه‌ریزی توسعه کارراهه مدیر طرح‌های اکتشافی” روز شنبه (25 خردادماه) برگزار شد. در نخستین دوره از این طرح، 12 نفر از کارشناسان توانمند مدیریت اکتشاف به منظور کسب آمادگی‌های لازم در راستای تصدی مدیریت طرح‌های اکتشافی، آموزش داده می‌شوند.

1/12512
کلمات کليدي
طرح‌ های اکتشافی، مدیریت اکتشاف، دوره آموزشی
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ
مقاله گزارش گفت و گو یادداشت


نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
 


برگزاری دوره آموزشی رانندگی تدافعی در ملی حفاری
ذخایر نفت و گاز کشور نسبت به ۴۰ سال قبل کاهش نیافته است
نسل جدید فعالیت‎های اکتشافی در شمال شرق کشور آغاز می‎شود