09:351398/3/25
با هدف ذخیره‎سازی 10 میلیون مترمکعبی گاز
مرکز جمع‎آوری گاز در میدان خانگیران به بهره‎برداری رسید

مرکز جمع آوری گاز در میدان گازی خانگیران با هدف ذخيره سازي گاز طبيعي به ميزان ١٠ میلیون متر مکعب در دوره هشت ماه گرم سال و باز توليد ٢٠ میلیون متر مکعب در روز برای چهار ماه سرد سال با حضور معاون تولید شرکت ملی نفت ایران به بهره برداری رسید.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران گفت: پروژه راه اندازی مرکز جمع آوری گاز میدان خانگیران به عنوان یکی از تاسیسات مورد نیاز با طراحی از سوی نیروهای داخلی با مبلغ تقریبی 19 میلیون یورو و حدود 200 میلیارد ریال به بهره برداری رسیده است.

رامین حاتمی گفت: پروژه جمع آوری گاز خانگیران شامل احداث تاسیسات جمع آوری گاز (پانزده راهه) ، تابلوهای برق و سیستم های کنترل و قطع اضطراری، مشعل سوزا، خطوط لوله تولید و بازتولید و اتصال خطوط لوله چاه های تزریقی به مرکز است. در طراحی و اجرای این پروژه یکی از نکات اساسی رعایت موارد HSE است که خوشبختانه حادثه ای رخ نداده است. افزون بر این در راستای اهداف اقتصاد مقاومتی و حمایت از توان تولید سازندگان داخلی و رونق تولید، اغلب تجهیزات در داخل کشور و با استفاده از توان سازندگان و تامین کنندگان داخلی انجام پذیرفته است.

وی افزود: با وجود موانع و تنگناهای به وجود آمده خوشبختانه با حمایت و همدلی همه جانبه واحدهای مربوطه به پروژه جمع اوری گاز خانگیران انجام پذیرفته و هم اکنون آماده بهره برداری شده است.مدیر عامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران درباره طرح ذخیره سازی گاز در مخزن شوریجه D تصریح کرد: طرح ذخیره سازی گاز شوریجه D در راستای اجرای اهداف استراتژیک، رفع نیازمندی به گاز کشورهای دیگر مخصوصا فصل سرد و افزایش قابلیت اطمینان گازرسانی به استان های شرقی کشور و همچنین افزایش بهره وری از مخازن گازی در حال تخلیه با احداث تاسیسات سرچاهی و خطوط لوله جریانی مربوطه در برنامه قرار گرفت.

بر اساس این گزارش، شرکت بهره برداری نفت و گاز شرق به عنوان یکی از شرکت های تابعه شرکت نفت مناطق مرکزی ایران در سال 1377 با هدف تولید و بهره برداری از مخزن عظیم گاز ترش مزدوران و سه مخزن گاز شیرین (شوریجه B, شوریجه Dو گنبدلی ) تاسیس شد. این شرکت مسئولیت تامین گاز 6 استان خراسان رضوی، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، گلستان، مازندران (پس از تامین خوراک پتروشیمی خراسان و سوخت نیروگاه نکا) و بخشی از استان سمنان را به عهده دارد.

منطقه عملیاتی خانگیران تنها منبع هیدروکربن شرق و شمال شرق کشور است و حدود 95 درصد گاز تولید آن ترش است که انتخاب کالای گاز ترش بازرسی‌های ویژه می‌خواهد و هزینه‌های بهره‌برداری آن سه تا چهار برابر گاز شیرین است. با انتخاب کالای مناسب، رعایت استاندارهای گاز ترش و استفاده از انواع سیستم‌های کنترلی سبب شده است، حادثه‌ای تاکنون رخ ندهد.

1/21252
کلمات کليدي
خانگیران، مرکز جمع ‎آوری گاز، شرکت بهره برداری نفت و گاز شرق
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ
مقاله گزارش گفت و گو یادداشت


نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
 


تحقق 103 درصدی برنامه تولید شرکت نفت و گاز شرق
ضرورت کشف و توسعه میدان‎های جدید گازی در شمال شرق کشور
  • 1398/5/19 شنبه ضرورت کشف و توسعه میدان‎های جدید گازی در شمال شرق کشور
    شرکت نفت و گاز شرق به عنوان یکی از شرکت های زیر مجموعه نفت مناطق مرکزی ایران با تولید گاز و مایعات گازی از مــیدان های خانگیـــران (مخازن مزدوران، شوریجه بی و شوریجه دی) و میدان مشترک مرزی گنبدلی در سرخس، وظیفه تامین گاز مورد نیاز استان های خراسان رضوی، شمالی و جنوبی، گلستان و استان مازندران (پس از تامین خوراک پتروشیمی خراسان و سوخت نیروگاه نکا) و بخشی از استان سمنان را برعهده دارد که با تامین گاز مصرفی این استان ها، سهم بسزایی را در راستای شکوفایی اقتصاد کشور در بخش انرژی ایفا می کند. این شرکت جزء نادر شرکت هایی است که عملیات ذخیره سازی گاز را هم انجام می دهد به نحوی که بخشی از گاز تولیدی (از میدان مزدوران) را به میدان شوریجه D در 8 ماهه نخست سال تزریق می کند تا بتوان از این ظرفیت در زمستان استفاده کرد.
نشست هم‎اندیشی مشاور امور زنان با مدیران شرکت نفت و گاز شرق برگزار شد