13:021397/11/17

فلرینگ چاه‎های نفتی آغاجاری صفر می‎شود

مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز آغاجاری گفت: هم اكنون فقط در ميدان رگ سفيد و آغاجاري مقاديري گازسوزي وجود دارد كه طي پروژه اي كه با هلدينگ خليج فارس امضا شده، فلرينگ اين دو ميدان هم حل می شود.


ابراهيم پيرامون در گفت و گو با خبرنگار پايگاه اطلاع رساني شركت ملي نفت ايران با تشريح فعاليت هاي شركت بهره برداري نفت و گاز آغاجاري، گفت: اين شركت وظيفه توليد از ميدان های آغاجاري، كرنج، پارسي، پرنج، رامشير، پازنان، رگ سفيد و بخشي از مارون را بر عهده دارد. بخشي از نفت توليد شده شركت آغاجاري براي پالايشگاه اصفهان و آبادان و بخش عمده آن براي صادرات به خارگ ارسال مي شود.

وي افزود: تلمبه خانه اميديه كه راهبري آن توسط شركت بهره برداري نفت و گاز آغاجاري انجام مي شود، نقشي حياتي در انتقال نفت داشته و يكي از مراكز مهم پمپاژ نفت جنوب كشور است كه نفت را به تلمبه خانه نفت گوره ارسال مي كند.

پيرامون درخصوص فعاليت هاي انجام شده پس از انقلاب در شركت نفت و گاز آغاجاري، گفت: این شرکت داراي 12 واحد بهره برداري است كه پيش از انقلاب ساخته شده اند و پس از انقلاب توسعه يافته اند. از ميان 8 واحد گاز مايع اين شركت، 4 واحد و از ميان 4 واحد نمك زدايي 2 واحد آن پس ازانقلاب ساخته شده اند. تمامي ايستگاه هاي تزريق گاز اين شركت نيز پس از انقلاب ساخته شده و به بهره برداري رسيده اند. هم اكنون در شركت آغاجاري 7000 كيلومتر خط لوله وجود دارد. حدود 630 حلقه چاه نفت، گاز و تزريق گاز نیز وجود دارد كه نيمي از اين چاه ها قبل از انقلاب و نيمي ديگر پس از انقلاب حفاري شده اند.

وي تصريح كرد: پيش از انقلاب چاه هاي نفت اين منطقه جوان و بسيار پرفشار بودند و دبي توليد بالا داشتند و با تعداد چاه كم تر مي توانستيم توليد بالاتري داشته باشيم، اما با افزايش سن و افت فشار چاه ها راندمان توليد پايين آمد. پس از انقلاب براي افزايش ضريب بازيافت ميادين و توليد صيانتي پروژه هاي تزريق گاز به ميادين نفتي اجرا شد و به ثمر نشست. امروزه ما در تمامي ميادين شركت آغاجاري به جز ميدان رگ سفيد تزريق گاز انجام مي دهيم. با اجراي طرح هاي تزريق گاز، ضريب بازيافت ميادين ما به طور ميانگين حدود 7 درصد افزايش مي يابد.

پيرامون با اشاره به تنوع موجود در پروژه هاي تزريق گاز اين شركت، اظهار كرد: پروژه تزريق گاز ميدان آغاجاري بزرگ ترين پروژه تزريق گاز ايران و خاورميانه است. ظرفيت تزريق گاز اين ميدان حدود 2 ميليارد فوت مكعب در روز است و گاز مورد نياز جهت تزريق به آن از عسلويه به اين منطقه منتقل مي شود. جهت انتقال اين گاز، خط لوله اي 56 اينچي احداث شده است. در واقع علاوه بر افزايش فشار ميدان و بالا بردن راندمان چاه، گاز پارس جنوبي در اين ميدان ذخيره مي شود. در ميدان رامشير نيز تزريق امتزاجي انجام مي شود كه اين روش از لحاظ تئوري عملكرد بالاتري دارد. تزريق گاز به ميدان پازنان نيز به شكل بازگرداني گاز انجام مي شود. در اين ميدان مايعات گاز گنبدي توليدي گرفته مي شود و گاز سبك خروجي دوباره به گنبد گازي تزريق مي شود.

وي در تشريح فعاليت هاي انجام شده براي حفظ محيط زيست در حوزه عملياتي اين شركت، گفت: اولين پروژه جمع آوري گاز مشعل با سرمايه گذاري بخش خصوصي، در شركت نفت و گاز آغاجاري و ميدان پارسي كلاستر اجرا شد. در شركت نفت و گاز آغاجاري هم اكنون فقط در ميدان رگ سفيد و آغاجاري مقاديري گازسوزي وجود دارد كه طي پروژه اي كه با هلدينگ خليج فارس امضا شده، فلرينگ اين دو ميدان نيز حل خواهد شد.

پيرامون افزود: در گذشته براي احياي چاه ها نفت سوزي در گودال ها انجام مي شد، اما خوشبختانه در سال هاي گذشته با ساخت و خريد تفكيك گرهاي سيار ضمن جلوگيري از آلودگي محيط زيست، از سوزانده شدن حجم زيادي از نفت جلوگيري شد. همچنين امروزه سلج نفتي فروخته مي شوند و ديگر نيازي به سوزاندن آنان و ايجاد آلودگي نيست. پيمانكاران اين سلج را خريداري كرده و بازيافت مي كنند. در شركت آغاجاري پساب نمك زدايي تماما به چاه هاي مخصوص تزريق مي شوند و هيچ پسابي در سطح رها نمي شود. خطوط لوله پساب نمك زدايي هم براي جلوگيري از پوسيدگي و نشت، در آينده از فلزي به غيرفلزي تبديل خواهند شد.

وي بيان كرد: شركت نفت و گاز آغاجاري در 8 شهرستان فعاليت مي كند و اين مناطق از محروم ترين مناطق نفتي كشور هستند و بخش هايي از آن كوهستاني و صعب العبور است. در اين راستا و براي كمك به مردم محيط پيراموني و انجام مسئوليت هاي اجتماعي، ما علاوه بر پرداخت عوارض ها و حق آلايندگي، به شهرداري ها كمك مي كنيم تا فعاليت هاي عمراني انجام دهند و همچنين از محل صرفه جويي ها و با كمك امكانات شركت، پروژه هاي مختلفي مانند احداث راه ها را انجام مي دهيم. احداث جاده شهر جايزان به اميديه به طول 23 كيلومتر يكي از نمونه اقدامات انجام شده در اين حوزه است.

پيرامون گفت: 3 مركز آبرساني و توليد آب در شركت نفت و گاز آغاجاري وجود دارد كه عمده آب اين مراكز به مردم منطقه داده مي شود. در تابستان امسال كه در استان خوزستان بحران آب وجود داشت، خوشبختانه با اقدامات انجام شده در اين منطقه با مشكل جدي آب رو به رو نشديم.

 17746/3
کلمات کليدي
شرکت بهره برداری نفت و گاز آغاجاری، دهه فجر
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ
مقاله گزارش گفت و گو یادداشت


نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
 


برگزاری دوره تخصصي سيستم هاي كنترل افزونه و ايمني زيمنس
ارائه بیش از 11 میلیارد ریال خدمات فرهنگی در شرکت آغاجاری
صرفه‎جویی 100 میلیارد ریالی با ساخت قطعات اصلی توربین در شرکت آغاجاری