12:591397/10/10
برای نخستین بار انجام شد
مشبک‎کاری یک حلقه چاه به روش TCP در ملی حفاری

مدیر خدمات ویژه شرکت ملی حفاری ایران از تحقق عملیات مشبک کاری یک حلقه چاه به روش TCP به متراژ 118 متر با استفاده از گان های چهار و یک دوم اینچ خبر داد


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، علی دقایقی گفت: این عملیات برای نخستین‎بار در چنین متراژی با موفقیت انجام شد.

وی افزود: در این عملیات که روی چاه شماره ۴۶۶ میدان نفتی مارون در مناطق نفت‎خیز جنوب در موقعیت استقرار دستگاه حفاری ۸۰ فتح انجام شد، یک هزار و ۷۵ گلوله با کاربست ۱۸ عدد گان با رعایت کامل نکات ایمنی و دستورعمل‎های کار با مواد منفجره استفاده شد.

مدیر خدمات ویژه شرکت ملی حفاری اظهار کرد: تا پیش از این در مشبک‎کاری چاه‎ها، گان‎های سایز  دو و هفت هشتم و سه و سه هشتم اینچ با متراژ ۱۲۰ تا ۱۳۰ متر به کار گرفته می‎شد و استفاده از گان‎های چهار و یک دوم اینچ تا ۹۰ متر مدنظر قرار داشت.

مدیر خدمات ویژه شرکت ملی حفاری ایران گفت: به روال معمول مشبک‎کاری این متراژ با اندازه‎های پیش گفته در دو تا سه مرحله انجام می‎شد که با تحقق این عملیات از این پس با موافقت شرکت‎های متقاضی گان‎های چهار و یک دوم اینچ استفاده خواهد شد.

وی توضیح داد: به‎کارگیری این روش افزون‎ بر کاهش زمان عملیات، صرفه‎جویی در هزینه‎ها  و تحقق یک مرحله‎ای عملیات که به تقریب هر نوبت آن سه روز به طول می‎انجامد، سبب رضایتمندی کارفرما می‎شود.

مشبک‎کاری چاه‎های نفت و گاز جزو عملیات تکمیلی چاه به شمار می‌رود. گلوله مشبک‎کاری یک نوع گلوله انفجاری است که آزاد شدن آنی و لحظه‎ای انرژی ذخیره شده در آن،‌ کلید قدرتمند این سامانه برای نفوذ در مخازن نفت و گاز است.

فشار شدید ضربه روی لوله جداری و سازند چاه بر استحکام لوله جداری و سازند غلبه می‌کند و در سازند چاه حفره ایجاد می‌شود‌ که از این حفره‎ها نفت و یا گاز جریان دارد.

4/25567

منبع: روابط عمومی شرکت ملی حفاری ایران


کلمات کليدي
مشبک کاری، ملی حفاری، tcp
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ
مقاله گزارش گفت و گو یادداشت


نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
 


موسوی:‌ افق‎های جدیدی پیش روی صنعت حفاری است
برگزاری دوره آموزشی رانندگی تدافعی در ملی حفاری
همکاری‎های علمی و تخصصی در حوزه زمین شناسی حفاری افزایش می‎یابد