10:041397/10/5

صدور مصوبه اجرای 7 پروژه پژوهشی مدیریت اکتشاف/ طرح شناسایی شیل‎های نفتی امسال نهایی می‎شود

رئیس پژوهش و فناوری مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران از دریافت مصوبه اجرای 7 پروژه پژوهشی این مدیریت خبر داد که از میان آنها فاز دوم طرح شناسایی هیدرات گازی عمان وارد فاز اجرایی شده است.


محمود حاجیان در گفت و گو با خبرنگار NIOC، اظهار کرد: هم اکنون 7 پروژه پژوهشی مدیریت اکتشاف از شورای پژوهش شرکت ملی نفت ایران مصوبه اجرا گرفته است؛ قرارداد فاز دوم طرح هیدرات های گازی عمان که چندی پیش با پژوهشگاه صنعت نفت به امضا رسید یکی از آن 7 پروژه است که زمان اجرای آن 4 سال تعیین شده است.

حاجیان با اشاره به نتایج مثبت فاز نخست طرح هیدرات های گازی، گفت: در  بخش ایرانی دریای عمان مقادیر متنابهی هیدرات گازی شناسایی شده که در آینده می تواند پاسخگوی مناسبی برای نیازهای گازی کشور باشد.

وی افزود: نتایج فاز نخست طرح هیدرات های گازی نشان می دهد که در زیر منبع نامتعارف گاز، ساختارهای گازی متعارفی نیز وجود دارد که در فاز دوم باید حجم دقیق گاز و محل دقیق حفر چاه ها مشخص شود که در نهایت در فاز سوم، چاه ها حفاری و استخراج انجام خواهد شد.

حاجیان در مورد طرح پژوهشی شناسایی شیل های نفتی، گفت: خوشبختانه در فاز نخست اجرای این پروژه پژوهشی با انستیتو نفت دانشگاه تهران، وجود نفت شیل در قالی کوه لرستان به اثبات رسید. حجم درجا این نفت سبک و با کیفیت اقتصادی که قابلیت استفاده مستقیم به عنوان سوخت جت را دارد، بسیار قابل توجه است.

وی ادامه داد: فاز دوم اجرای طرح پژوهشی نفت شیل ها مصوبه شورای پژوهشی شرکت ملی نفت ایران برای اجرا را دریافت کرده است. پیش بینی می شود قرارداد این طرح پژوهشی پس از دریافت مصوبه هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران تا پیش از پایان سال جاری، امضا شود.

حاجیان اجرای پروژه ژئوشیمی شناسایی مسیر مهاجرت و تعیین نوع سیال در حوضه زاگرس در ناحیه فارس را از دیگر پروژه های پژوهشی مصوب اعلام کرد و گفت: در صورت اجرایی شدن این پروژه لایه های نفتی و مسیر مهاجرت آنها مشخص می شود که این امر ضمن کاهش ریسک حفاری، از حفر چاه های خشک جلوگیری می کند.

وی با بیان اینکه سه پروژه پژوهشی در حوزه ژئوفیزیک نیز مصوبه اجرا دریافت کرده است، اظهار کرد: این پروژه ها شامل پردازش، برداشت و ژئوفیزیک مخزن است که تلاش می کنیم با کمک دانشگاه فردوسی مشهد و در قالب طرح های کلان پژوهشی با موضوع "بهبود و تصویرسازی زیر سطحی" به سرانجام برسانیم.

حاجیان اظهار کرد: پروژه پژوهشی تولید انواع سیالات حفاری که بتوانند در فشار و دمای بالا و در چاه های عمیق استفاده شوند و کمترین آسیب را برای محیط زیست داشته باشد، نیز در دستور کار است.

1/21252
کلمات کليدي
محمود حاجیان، هیدرات های گازی، شیل های نفتی، رئیس پژوهش و قناوری مدیریت اکتشاق، مدیریت اکتشاف
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ
مقاله گزارش گفت و گو یادداشت


نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
 


ذخایر نفت و گاز کشور نسبت به ۴۰ سال قبل کاهش نیافته است
نسل جدید فعالیت‎های اکتشافی در شمال شرق کشور آغاز می‎شود
مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران 4 قرارداد پژوهشی امضا کرد