11:211397/9/28
در گفت‎وگو با رئیس پژوهش و فناوری مدیریت اکتشاف مطرح شد؛
تشریح 5 قرارداد پژوهشی مدیریت اکتشاف با دانشگاه‎های مرجع

رئیس پژوهش و فناروی مدیریت اکتشاف گفت: هم اکنون این مدیریت با 5 دانشگاه مرجع داخلی قرارداد همکاری پژوهشی دارد که همگی از پیشرفت مناسبی برخوردار است.


محمود حاجیان در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران با اشاره به رویکرد جدید حاکم بر مدیریت پژوهش و فناوری در مجموعه اکتشاف، گفت: اولویت های پژوهشی این مدیریت بر اساس نیاز، نقشه راه، استراتژی سازمانی و میزان تاثیرپذیری آن بر رویکرد و عملکرد سازمان تعیین می شود. این در حالی است که پیش از این در اجرای طرح های پژوهشی به میزان کاربردی بودن آنها و تاثیر اجرایی شدنشان بر عملکرد سازمانی کمتر توجه می شد و چه بسا سرنوشت بعضی از طرح ها بایگانی شدن بود.

به گفته حاجیان، نظر به اينكه مديريت اكتشاف يك سازمان پژوهش محور و دانش بنيان است، به برنامه ريزي قوي و جدي در زمينه معرفي و انتخاب پروژه ها و طرح هاي پژوهشي برتر نيازمند است كه در این زمینه با تشکیل شورای پژوهش و فناوری ضمن تامین این نیاز، موفق شده فعالیت های علمی و پژوهشی را در راستای تحقق اهداف کلان جهت دهی کند.  

وی با بیان اینکه در سال گذشته، نقشه راه فناوری مدیریت اکتشاف بر اساس استراتژی سازمانی تهیه شده است، گفت: بر اساس همین نقشه راه، هم اکنون این مدیریت با 5 دانشگاه مرجع داخلی (دانشگاه خوارزمی، شهید بهشتی، شهید چمران اهواز، فردوسی مشهد و دانشگاه صنعتی شاهرود) قرارداد همکاری دارد که همگی از پیشرفت مناسبی برخوردار است.

به گفته حاجیان، دانشگاه خوارزمی "طرح توسعه فناوری های سنگ های کربناته شکافدار در ناحیه دشت آبادان"، دانشگاه شهید بهشتی "طرح توسعه فناوری های نوین ژئوشیمیایی اکتشافی با تاکید بر مدلسازی هیدورکرینی حوضه رسوبی در ناحیه دزفول شمالی"، دانشگاه چمران اهواز "طرح توسعه فناوری های نوین ژئوشیمیایی اکتشافی با تاکید بر ژئوشیمی سطحی در ناحیه دشت آبادان"، دانشگاه فردوسی مشهد "طرح توسعه فناوری های بهبود تصویرسازی زیر سطحی در اکتشاف منابع هیدروکربنی در حوضه رسوبی کپه داغ" و دانشگاه صنعتی شاهرود "طرح کاربرد ژئومکانیک در اکتشاف منابع هیدروکربنی و فناوری های نوین حفاری و مهندسی نفت در چاه های اکتشافی" را عهده دار هستند.

وی با یادآوری اینکه مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران ، 21 اسفندماه 1396 با 5 دانشگاه مرجع داخلی قرارداد 10 ساله امضا کرده است، گفت: این قراردادها سقف مالی ندارند لذا هر زمان که دانشگاه ها فناوری جدیدی خلق و ارائه دادند، بر اساس دستور کمیته راهبری هزینه آن پرداخت می شود.

به گفته حاجیان، دانشگاه ها در فاز نخست طرح، یک سال برای طراحی و تهیه نقشه راه فناروی خود فرصت دارند (تا پایان امسال). آنها باید مشخص کنند که در طی این 10 سال قصد دارند چه پروژه هایی را با چه اولویتی اجرایی کنند. این پروژه ها بعد از تایید کمیته راهبری در 9 سال باقیمانده از قرارداد اجرایی می شود.

گفتنی است، در کمیته راهبری 4 نفر از متخصصان صنعت نفت و 4 نفر از دانشگاهیان در مورد اولویت اجرای پروژه ها تصمیم گیری می کنند. تایید و اجرای پروژه های اولویت دار نیز از سوی کمیته راهبری طرح که ترکیبی از مدیران و متخصصان نفتی و دانشگاهی است، انجام می شود.

 وی توضیح داد: البته باید دقت کرد که انجام فعالیت پژوهشی صرف مطرح نیست بلکه آنچه اهمیت دارد خروجی کار است زیرا این خروجی است که منجر به رفع نیاز صنعت نفت، ایجاد کسب و کار و در نهایت درآمدزایی می شود.

حاجیان ادامه داد: دانشگاه ها همچنین موظف هستند در سال اول قرارداد، ضمن تهیه نقشه راه فناوری، شبکه های فناورانه خود را شکل دهند به این معنی که مشخص کنند که در زمان اجرای قرارداد، قرار است با کدام دانشگاه، شرکت و افراد متخصص داخلی و خارجی همکاری داشته باشند.

به گفته وی، دانشگاه ها باید برای تضمین مثمرثمر بودن پروژه ها و شکل گیری کسب و کار، نیز یک مرکز فناورانه در دانشگاه بنبانگذاری کنند به طوری که تمام کارهای کسب و کار، انجام فعالیت های حقوقی، مالی و حتی امکان ثبت اختراع (patent) در آن دیده شود. با این اقدام ها، بدون شک بعد از گذشت 10 سال، دانشگاه ها ضمن رفع نیازهای صنعت نفت، قدرت و توانایی ایجاد کسب و کار، درآمدزایی و حتی صدور فناوری به خارج از منطقه را خواهند داشت.

حاجیان با تاکید بر اینکه دانشگاه ها موظف به اجرای پروژه های واگذار شده با کیفیت قابل قبول کمیته راهبری، هستند، گفت: در صورتی که دانشگاه طرف قرارداد در اجرای کیفی طرح کوتاهی کنند بر اساس تصمیم کمیته راهبری از ادامه همکاری منع می شوند از این رو قرارداد 10 ساله به معنای قطعیت همکاری نیست.

حاجیان در مورد روند تصویب پروژه های پژوهشی توضیح داد: پروژه هایی که بر اساس نقشه راه فناوری مدیریت اکتشاف برای اجرا از سوی دانشگاه ها و مراکز دانش بنیان بر اساس طرح پیشنهادی ارسال شده انتخاب می شوند، وارد سبد پژوهشی می شوند. این طرح ها پس از بررسی و تصحیح توسط کمیته های فنی به تایید شورای پژوهش و فناوری مدیریت اکتشاف می رسد. طرح های پژوهشی بعد از تایید شورای پژوهشی شرکت ملی نفت ایران، برای تامین بودجه باید به تصویب هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران نیز برسد. بودجه اجرا نیز از سوی برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران تامین می شود.      

1/212523
کلمات کليدي
محمود حاجیان، قرارداد پژوهشی، مدیریت اکتشاف
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ
مقاله گزارش گفت و گو یادداشت


نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
 


ذخایر نفت و گاز کشور نسبت به ۴۰ سال قبل کاهش نیافته است
نسل جدید فعالیت‎های اکتشافی در شمال شرق کشور آغاز می‎شود
مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران 4 قرارداد پژوهشی امضا کرد