سه‌شنبه 6 اسفند 1398   13:49:24
08:511398/11/21
مروری بر دستاوردهای یک ساله نفت در چهل و یكمین بهار انقلاب (7)
عرضه نفت و میعانات در بورس و حضور پررنگ بخش خصوصی در آینده انرژی کشور

تمهيدات اعمال شده از سوي شركت ملي نفت ايران در عرضه نفت خام در بورس انرژي، گامي بلند در مسير مشاركت حداكثري فعالان بخش خصوصي در صنايع بالادستي نفت و گاز و تحقق اقتصاد مقاومتي به شمار مي رود.


نخستين محموله از نفت خام سبک ایران در رینگ بین الملل بورس انرژی در آبان ماه سال گذشته عرضه شد و بنابر برنامه ريزي هاي صورت گرفته، مقدمات عرضه تدريجي و منظم اين محموله ارزشمند هيدروكربوري در بورس فراهم شد.

تسهیلاتی که شرکت ملی نفت ایران برای عرضه نفت خام در بورس در نظر گرفته بود، باعث شد تا محموله هاي متنوعي از نفت خام سبک و میعانات گازی در رینگ بین الملل بورس انرژی عرضه شود و بدين ترتيب زمينه عرضه مستمر نفت در اين عرصه نيز فراهم شد.

تمركز بر روش‌های نوین جذب سرمایه

تامين سرمايه به عنوان يكي از گلوگاه هاي اصلي در تعريف و استمرار طرح هاي شركت ملي نفت ايران تلقي مي شود و از اين رهگذر هرگونه موفقيتي در تامين آن مي تواند ضمانتي براي انجام هدفمند طرح ها و ارتقاي صنعت نفت كشورمان به شمار آيد.

برهمين اساس، تمركز بر استفاده از انواع اوراق به منظور جذب سرمایه مردمی برای سرعت بخشی به اجرای پروژه های نفتی و گازی، به عنوان يكي از طرح هاي موثر در تامين سرمايه طي يك سال گذشته در دستور کار شرکت ملی نفت ایران قرار گرفته است و مذاكرات مربوطه به ان با بانک های عامل نيز انجام شده است.

اين در حالي است كه در چند ماه اخیر بيش از ۸ هزار میلیارد تومان از طریق بازار سرمایه برای پروژه‌های نفتی تامین مالی شده است؛ در عين حال بهره مندي از امکان اوراق قابل مبادله در بورس انرژي و روش هاي ديگري همچون استفاده از انواع اوراق مشارکتی، صندوق پروژه، منفعت و سلف نسبت به تامین مالی‌ طرح هاي مورد نياز صنعت نفت از ديگر ابزارهايي است كه در اختيار شركت ملي نفت ايران قرار داشته و به آن توجه مي شود.

در عين حال بر اساس تصمیم های اتخاذ شده در شركت ملي نفت ايران، انتشار اوراق مشارکت متناسب با پیشرفت فیزیکی پروژه ها در نظر گرفته شده است كه در آينده اي نزديك اجرايي خواهد شد.

عمل به مسئوليت هاي اجتماعي، همگام با توسعه همه جانبه صنعت نفت

شرکت ملی نفت ایران به عنوان محور توسعه در صنعت نفت، با اشراف به رسالت سنگين تعريف شده در حوزه مسئوليت هاي اجتماعي سعي كرده است تا نقشي همه جانبه در توسعه فرهنگي و اجتماعي مناطق محروم و كمتر توسعه يافته بازي كند.

در اين ميان با توجه به سهم 60 درصدي استان خوزستان از اعتبارات مصوب در حوزه مسئوليت هاي اجتماعي شركت ملي نفت ايران، ۷۹۴ پروژه در اين استان تعريف شده كه با اعتباري بالغ بر ۱۵۰۰ میلیارد تومان اجرايي خواهد شد.

از ميان اين تعداد پروژه، ۲۸۷ پروژه با اعتبار ۵۵۳ میلیارد تومان تکمیل شده و در دست بهره برداری است و همچنین ۵۰۷ پروژه با اعتبار ۹۶۱ میلیارد تومان نيز در دست اقدام است.

همچنين تعداد ۴۱۶ پروژه نيز مربوط به مناطق سیل زده در شركت ملي نفت ايران تعريف شده كه شامل  ۲۷۸ پروژه خدماتی، ۱۷۴ پروژه آموزشی، ۱۳۷ پروژه ورزشی، ۱۲۲ پروژه بهداشتی و ۸۰ پروژه در حوزه راه است.

شركت ملي نفت ايران همچنين در راستاي سياست هاي ابلاغ شده از سوي وزارت نفت و ادامه خدمات عام المنفعه خود در امداد رساني مستمر به سيل زدگان خوزستان، جبران بخشي از آسيب هاي وارد شده به ساكنان اين منطقه را در دستور كار قرار داده و مقرر كرده است تا طي يك برنامه جامع پنج ساله، 1300 ميليارد ريال را به ارائه خدمات عمراني در اين مناطق اختصاص دهد.

در اين ميان ضمن تحویل اسناد واگذاری ۳۳۳۳ حواله آهن آلات مورد نیاز برای بازسازی مناطق سیل زده اهواز، کارون، باوی، حمیدیه، دشت آزادگان، شادگان و هویزه در ماه گذشته از سوي شركت ملي نفت ايران، ۵۱ میلیارد تومان اعتبار نيز براي  تکمیل ۵۰۰ واحد نیمه تمام در مناطق زلزله زده مسجد سلیمان و ۱۰ میلیارد تومان برای احداث شبکه فاضلاب جدید اين شهر اختصاص يافته و مراحل اجرايي بخشي از آن ها نيز به پايان رسيده است.

21118/4
کلمات کليدي
بورس انرژی، دهه فجر
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
اخبار مرتبط
عرضه ۶ میلیون بشکه نفت خام و میعانات گازی در بورس انرژی 
آنها که می‌گویند نمی‌توان پیشرفت کرد، به دست مهندسان نفت ما نگاه کنند
پیام مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی
نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید