سه‌شنبه 6 اسفند 1398   12:29:50
10:011398/11/19
مروری بر دستاوردهای یک ساله نفت در چهل و یكمین بهار انقلاب (5)
تمركز بر تقويت ساخت داخل و ايجاد اشتغال و اميد

پس از اعمال تحريم ها و با وجود مشكلات فراواني كه از نوسانات زياد و افزايش نرخ ارز گريبانگير صنعت نفت كشورمان شده بود، پروژه‌ تعريف ده گروه كالايي با همكاري سازندگان توانمند داخلي كه به عنوان راهكاري براي بلوغ و خودكفايي در صنعت نفت و ايجاد اشتغال در داخل كشور بود، وارد فاز تازه اي شد.


در ادامه استفاده حداكثري از توان صنعتگران داخلي، طرح بومی‌سازی ۳۰۰ قطعه و تجهیز کاربردی پرمصرف صنعت حفاری از ابتدای امسال کلید خورده و در عين حال استفاده از فناوری پوشش داخلی لوله‌های مغزی در میدان نفتی مسجدسلیمان، برای نخستین‌ بار در تاريخ صنعت نفت اجرايي شده است.

در تداوم اجرای طرح بومی‌سازی ۱۰ گروه کالایی در سال گذشته، تولید ورق و لوله هاي نيس برای نخستین بار در کشور -که سبب جلوگیری از خروج حدود ۳۰۰ میلیون یورو ارز از کشور شد-، واگذاری قراردادهای ساخت پمپ‌های پروژه گوره - جاسک و اجرای طرح نگهداشت و افزایش تولید، به عنوان اقداماتي در چارچوب حمایت از شرکت‌های ایرانی از سوی صنعت نفت به شركت هاي خصوصي داخلي سپرده شد.

در عين حال تولید انبوه مته های صخره ای ساخت داخل، اجراي موفقيت آميز عملیات اجرایی مربوط به پنج گروه کالایی با امضاي بیش از ۵۰ قرارداد، اتمام ساخت داخل پروژه شماره یک (تجهیزات سرچاهی و رشته های تکمیلی درون چاهی) و تحويل نخستين مجموعه پمپ هاي درون چاهي تا پايان سال، كسب دانش فنی پمپ های سر چاهی و انتقال تکنولوژی و تولید فناورانه اين پمپ ها به صورت ۱۰۰ درصدي و همچنين انجام مقدمات اجرايي پروژه بومی‌سازی لوله‌های حفاری از ديگر فعاليت هاي صورت گرفته در انجام 10 گروه كالايي به شمار مي رود.

در همين حال شركت ملی مناطق نفتخیز جنوب نيز در راستای كاهش وابستگی، فهرستی جدید شامل ۳ هزار قلم كالای پرمصرف عملیات تولید نفت را تهيه كرده و به سازندگان ایرانی عرضه كرده است.

فعالیت حداکثری پیمانکاران ایرانی در غرب کارون

با توجه به اهميت پروژه هاي تعريف شده در غرب كارون و ضرورت تسريع در فرآيند برداشت از اين ميدان ها، انجام بخش عمده اي از فعاليت هاي تعريف شده در چرخه توسعه و تولید نفت، شامل پروژه‌های حفاری چاه‌ها، احداث خطوط انتقال نفت و ایستگاه‌های ارسال نفت خام و بهره‌برداری از تاسیسات نفتی در طرح توسعه میدان‌های نفتی غرب کارون و پروژه‌های جنبی آن به شركت هاي داخلي سپرده شده است.

در اجراي سياست هاي تدوين شده در اين حوزه،  شهريورماه امسال قرارداد توسعه میدان گازی بلال با سقف هزینه سرمایه‎ای بالغ بر ۴۴۰ میلیون دلار میان شرکت نفت و گاز پارس و شرکت داخلی پتروپارس به امضا رسید.  

برداشت روزانه ۵۰۰ میلیون فوت مکعب گاز ترش و ۱۵ هزار بشکه میعانات گازی از دستاوردهای طرح توسعه میدان گازی بلال به شمار می رود.

تضمين خرید کالاهای کیفی مورد نیاز صنعت نفت و حمايت از استارت آپ ها

يكي از مهمترين اقداماتي كه در راستاي حمايت حداكثري از سازندگان و صنعتگران ايراني انجام خواهد شد، طرح ضمانت خريد كالاست كه با تاكيد وزير نفت مبني بر خريد كالاهاي موردنياز صنعت نفت با قيد در دست داشتن گواهي تاييد كيفي آن اجرايي خواهد شد.

در عين حال با توجه به حمايت همه جانبه صنعت نفت و شركت ملي نفت ايران از شركت هاي دانش بنيان و استارت آپ ها، طرح تشکیل صندوق نوآوری نفت با سرمایه اولیه ۱۰۰ میلیارد تومان مصوب شده است.

24114/4
کلمات کليدي
بومی سازی، ساخت داخل، دهه فجر
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
اخبار مرتبط
آنها که می‌گویند نمی‌توان پیشرفت کرد، به دست مهندسان نفت ما نگاه کنند
بومی سازی 1500 قلم کالای مورد نیاز صنعت نفت در زاگرس جنوبی
پیام مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی
نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید