سه‌شنبه 6 اسفند 1398   13:45:56
13:421398/4/19
در كميته مشاورين مديريت مخازن انجام شد
بررسی نتايج مطالعه يكپارچه افق‌هاي مخزني دشت آبادان

نتايج مطالعه يكپارچه افق‌هاي مخزني دشت آبادان در يكصد و شصت و چهارمين نشست كميته مشاورين مديريت مخازن با حضور مسئولين و كارشناسان مربوطه بررسی شد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران به نقل از معاونت بررسي طرح‌هاي منابع هيدروكربوري برنامه ریزی تلفیقی، يكصد و شصت و چهارمين جلسه كميته مشاورين مديريت مخازن با هدف بررسي "مطالعه يكپارچه افق‌هاي مخزني دشت آبادان" با حضور مدير برنامه‌ريزي تلفيقي، معاون بررسي طرح‌هاي منابع هيدروكربوري (نفت و گاز)، اعضاي كميته مشاورين مديريت مخازن، ناظرين طرح، نمايندگان پژوهشگاه صنعت نفت، مديريت اكتشاف، شركت مهندسي و توسعه نفت و شركت نفت و گاز اروندان و كارشناسان این معاونت برگزار شد.

در اين جلسه، مطالعه پرديس پژوهش و توسعه صنايع بالادستي پژوهشگاه صنعت نفت با موضوع فوق ارائه و پيرامون نتايج پيشنهادي آن، بحث و تبادل نظر شد.

مطالعه يكپارچه افق‌هاي مخزني دشت آبادان كه داراي مصوبه از هيات مديره شركت ملي نفت ايران است، در قالب طرح مطالعات جامع مخازن نفت و گاز كشور في‌مابين مديريت برنامه ريزي تلفيقي به‌عنوان کارفرما و پژوهشگاه صنعت نفت به‌عنوان مجري به منظور رفع ابهامات ساختاري و زمين شناسي دشت آبادان در افق هاي مخزني فهليان، گدوان، سروک و ايلام، از منابع سرمايه اي (داخلي) منعقد شده است.

مطالعه یاد شده، شامل بررسي گزارش‌هاي قبلي، جمع‌آوري و كنترل كيفيت داده‌ها، مطالعات آزمايشگاهي، توصيف افق‌هاي مخزني با استفاده از داده‌هاي زمين‌شناسي، ژئوفيزيكي، پتروفيزيكي، داده‌هاي مخزني (سنگ و سيال)، مطالعات ژئوشيميايي، مدل‌سازي افق‌هاي مخزني، آناليز ريسك، عدم قطعيت، تفسير نتايج و ارايه گزارش نهايي است.

از مهمترين دستاوردهاي اين مطالعه مي‌توان به مشخص شدن ارتباطات جانبي و عمودي سازندهاي مخزني ايلام، سروک، گدوان و فهليان و پهنه‌بندي پتانسيل مخزن در هر افق مخزني، معرفي مناطق پرپتانسيل در افق‌هاي مخزني و هر زون در گستره دشت آبادان، تخمين احجام نفت درجا به تفکيک پهنه، سازند و زون مخزني در محدوده دشت آبادان و دستيابي به يک نمونه موفق از يک مطالعه يکپارچه، بين رشته‌اي اشاره کرد.

تهيه‌كننده داده‌ها و استفاده كننده از نتايج اين مطالعه شركت‌هاي مهندسي و توسعه نفت و نفت و گاز اروندان بوده‌اند و مديريت اكتشاف نيز ضمن همكاري و پشتيباني علمي و فني از مطالعه يادشده، اطلاعات لازم را جهت اجراي بهينه پروژه در اختيار پژوهشگاه صنعت نفت قرار داده است.

1/212521
کلمات کليدي
دشت آبادان، كميته مشاورين مديريت مخازن، برنامه ریزی تلفیقی
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
اخبار مرتبط
طرح بهبود و ارتقاي واحدهاي تصفيه پساب پالايشگاه های پارس جنوبي تصویب شد
کمربندهای اقتصادی محکم‌تر می‌شود
  • 1398/9/3 يكشنبه گزارشی از نشست مدیر برنامه‌ریزی تلفیقی NIOC و مدیران نفتخیز جنوب کمربندهای اقتصادی محکم‌تر می‌شود
    همه آمده بودند؛ چه کارشناسان و معاونین مدیریت برنامه‌ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت که برای رفع مسائل و ابهامات کارشناسان شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب آمده بودند و چه تیم حرفه‌ای مدیریت برنامه‌ریزی تلفیقی شرکت که برای ارائه گزارش برنامه بازدید یک هفته‌ای از تأسیسات و واحدهای فرآورش شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب به منظور بازسازی و نوسازی از ‌شنبه تا چهارشنبه (18 تا 22 آبان ماه 98) به اهواز سفر کرده بودند.
بررسی طرح توسعه ميدان چنگوله در كميته مشاورين مديريت مخازن
نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید