دوشنبه 18 فروردين 1399   14:28:03
12:321398/11/30
واکاوی تجربیات متن در بهره گیری از تاسیسات فرآورشی پیش ساخته؛همسو کردن منافع پیمانکار و کارفرما، شاه کلید اجرای نخستین پروژه فرآورشی سیار در غرب کارون

دستیار ارشد مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت، فرآیند انجام پروژه های فرآورشی با تجهیزات سریع الاحداث کارخانه ای در منطقه غرب کارون را تشریح کرد.


به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، محمد رسول ایزدی که به نمایندگی از شرکت متن در نشست معرفی فرصت ها و چارچوب سرمایه گذاری در پروژه های فرآورش نفت خام سخن می گفت، فرآیند به کارگیری نخستین دستگاه فرآورش سیار پیش ساخته (Skid-Mounted) نفت خام در میدان مشترک آزادگان جنوبی را تشریح کرد.

وی با بیان اینکه تولید زودهنگام به عنوان بخش مهمی از پروژه های بزرگ نفت و گاز در نظر گرفته می شود، گفت: با توجه به وسعت پروژه توسعه میدان آزادگان جنوبی، تولید زودهنگام برای استفاده حداکثری از تجهیزات مستقر در منطقه و ایجاد ارزش افزوده در دستور کار قرار گرفت.
وی ادامه داد: با توجه به برنامه، ظرفیت تولید ۳۲۰ هزار بشکه ای این میدان و تعداد ۲۰۰ حلقه چاه حفر شده در این پروژه، تصمیم بر آن شد که تولید زودهنگام با واحدهای فرآورشی سیار انجام شود.

به گفته ایزدی، با بررسی و انجام مطالعات کاربردی در مدیریت پژوهش و توسعه شرکت متن، در نهایت الگوی واحد فرآورشی میدان آزادگان جنوبی طراحی شد و پس از آن سازوکار لازم برای نهایی سازی این قراردادها فراهم شد.

عضو کمیته فنی و بازرگانی شرکت متن در ادامه، سریع الاحداث بودن کارخانه فرآورش نفت خام را به عنوان یکی از اولویت های انجام این طرح عنوان کرد و افزود: در امکان سنجی های فنی و اقتصادی به یک الگوی ۶ ماهه رسیدیم که با توجه به محدودیت های کشور در واردات کالا به طور نسبی محقق شد.

ایزدی همچنین با تاکید بر لحاظ کردن منافع پیمانکار و کارفرما در قراردادهای مربوطه گفت: همسوسازی منافع پیمانکار و کارفرما شاه کلید شرکت متن در تحقق اهداف تولیدی خود بوده است.

وی با اشاره به اینکه در این پروژه رکوردهای خوبی در حوزه HSE و انجام سریع کار وجود داشته است، گفت: یکی دیگر از محورهای انجام موفق این پروژه مربوط به دخالت حداقلی کارفرما در انجام آن و ایجاد بستر مناسب برای حضور حداکثری پیمانکار بوده است.

گفتنی است، قراردادهای B.O.O نوعی قرارداد بین المللی است که در آن سرمایه‌گذار خصوصی نسبت به ساخت، تملک، راه اندازی و نگهداری پروژه برای همیشه اقدام کرده و عوارض اجاره‌ها، مخارج و درآمد پروژه را جمع می‌کند.

به گزارش NIOC، نشست معرفی فرصت ها و چارچوب سرمایه گذاری در فرآورش نفت خام با حضور زهرا گودرزی؛ مشاور مدیرعامل و عضو هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران، رضا دهقان؛ معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در امور مهندسی و توسعه، فرخ علیخانی؛ معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در امور تولید، تالین منصوریان؛ مدیر سرمایه گذاری و کسب و کار شرکت ملی نفت ایران، رامین قلمبر دزفولی؛ مدیر پشتیبانی ساخت و تامین کالای شرکت ملی نفت ایران و سایر مدیران و کارشناسان نفتی در محل مجتمع آموزشی کوشک در حال برگزاری است.

4/12521
کلمات کليدي
محمد رسول ایزدی، همایش سرمایه گذاری، سیستم فراورشی سیار نفت
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ
اخبار مرتبط
دلپریش؛ لزوم افزایش ضریب بازیافت از مخازن با استفاده از توان و فناوری داخلی/76/
نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید