آرشیو اخبار


13:471400/1/16
بهره‌مندی از توان متخصصان ایرانی و ظرفیت‌های داخل تحریم‌ها را خنثی می‌کند

نماینده اهواز در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه استفاده از ظرفیت های داخل می تواند تحریم ها را خنثی کند، اظهار کرد: متخصصان ایرانی امروز به جایگاهی رسیده اند که می توانند بدون نیاز به خارجی ها تجهیزات پیچیده صنعت نفت را بومی سازی و کشور را از واردات این تجهیزات بی نیاز کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، مجتبی یوسفی، امروز (دوشنبه، ۱۶ فروردین‌ماه) در آیین امضای قراردادهای ساخت ۲۴ دستگاه کمپرسور سانتریفیوژ با سازندگان داخلی و قرارداد جمع‌آوری گازهای همراه نفت منطقه رگ‌سفید، برگ برنده ایران در شرایط تحریم را بهره‌مندی از مزیت‌های داخلی عنوان کرد و گفت: این افتخاری است برای مسئولان وزارت نفت که در سال «تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها» توانستند کار بزرگی انجام دهند و چنین قراردادهایی را امضا کنند.

وی به موضوع جمع‌آوری گازهای مشعل نیز اشاره و تصریح کرد: با این کار به اندازه توسعه یک فاز پارس‌جنوبی صرفه‌جویی کرده‌ایم.

نماینده اهواز، باوی، حمیدیه و کارون در مجلس شورای اسلامی ضمن قدردانی از وزیر نفت به‌واسطه تلاش‌هایی که در محرومیت‌زدایی و فعالیت‌هایی که در بخش مسئولیت‌های اجتماعی در مناطق نفت‌خیز انجام داده است، اظهار کرد: نفت متعلق به همه ملت ایران است، ما نمی‌گوییم نفت تنها برای جنوبی‌هاست، اما انتظار داریم محرومیت‌های مردم مناطق نفت‌خیز نیز برطرف شود.

* اعتماد به توان داخل مسیر توسعه نفت را هموار می سازد

نماینده ایذه و باغملک در مجلس شورای اسلامی نیز در ادامه ضمن تاکید بر اعتماد به توان داخل، اظهار کرد: اگر به نخبگان داخلی اعتماد کنیم حتما در دنیا سربلند خواهیم شد و به جایگاه‌های بسیار خوبی خواهیم رسید.
 

عبدالله ایزدپناه افزود: امروز شاهد اعتماد مجموعه وزارت نفت به نخبگان و دانشمندان ایرانی هستیم. به یقین این اعتماد می تواند نفت را در مسیر توسعه به نقطه مطلوبی برساند.

ایزد پناه با بیان اینکه امروز برای مقابله با فشارهای تحریم دو راهکار در پیش داریم، اظهار کرد: راهکار نخست تلاش برای رفع تحریم ها و راهکار دوم خنثی کردن آن است که در این راستا باید روی پای خود بایستیم و با تکیه بر توانمندی نیروهای داخلی، تحریم‌ها را خنثی کنیم.

* ضرورت استفاده از روش های جدید برای افزایش برداشت نفت مسجدسلیمان

نماینده مسجدسلیمان، لالی، هفتگل و اندیکا در مجلس شورای اسلامی نیز در بخش دیگری از این مراسم گفت: نگاه به بیرون نمی‌تواند ما را به نقطه مورد نظر برساند. متخصصان خوبی داریم، باید میدان را در حوزه نفت و گاز به خودی‌ها داد تا ثروت ملی ما چند برابر شود.

علیرضا ورناصری قندعلی گفت: یک آرزوی دیرینه در کشور که سال‌هاست مورد تأکید مقام معظم رهبری و شهروندان خوزستانی بوده، پایان خام‌فروشی است.
 

وی افزود: به‌عنوان نماینده شهری که نخستین بار نفت و گاز در ایران و خاورمیانه در آن تولید و به نوعی متولد شد، انتظار دارم برای مخازن نفت و گاز نیز فعالیت‌های بیشتری انجام شود.

وی ضمن قدردانی از فعالیت‌های سازنده وزیر نفت و مجموعه وزارت نفت گفت: مسجدسلیمان به عنوان خاستگاه تولید نفت ایران حتی با وجود اینکه هم اکنون بیش از یک میلیارد بشکه برداشت نفت از میدان های آن صورت گرفته باز هم دارای ذخایر عظیم هیدروکربوری است که باید برای استحصال آنها کارهای بزرگی انجام شود.

وی تصریح کرد: به منظور بهبود و افزایش ضریب برداشت از میدان های مسجد سلیمان باید ضمن بهره گیری از تجربیات متخصصان میدان را در اختیار خودی ها قرار داد تا ثروت ملی ما چند برابر شود چرا که نگاه به بیرون نمی‌تواند ما را به جایگاه مورد نظر برساند متخصصان خوبی داریم، باید میدان را به خودی‌ها داد.

1/25025