20:051398/1/24

راه‎اندازی سیستم گرمایش با بخار در منطقه عملیاتی تنگ بیجار

سیستم گرمایش با بخار(Steam Trace ) در راستای بهینه سازی سیستم و به منظور گرمایش لوله های حامل گاز و میعانات گازی در منطقه عملیاتی تنگ بیجار راه اندازی شد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، مدیرعملیات شرکت بهره برداری نفت و گاز غرب درباره مزایای این پروژه اظهار کرد: در راستای بهینه سازی سیستم و به منظور افزایش بهره وری و استفاده حداکثری از سرمایه و تجهیزات موجود و در جهت کاهش هزینه های خرید متانول، طراحی و ساخت سیستم استفاده از بخار آب برای گرمایش لوله های حامل گاز و میعانات گازی از سوی نیروهای عملیاتی ناحیه تنگ بیجار انجام شده است.

میرحسین کاظمی در تشریح روند اجرای این پروژه گفت: این طرح با طراحی، ساخت و نصب دو عدد جکت به دور لوله، طراحی و ساخت دو منیفولد مسی و لاین کشی و تهیه بسکت مسی به دور تجهیزات کنترلی صورت گرفته است.

وی افزود: در فصول سرد سال با توجه به کاهش دمای هوا سیستم بهره برداری گاز در منطقه با احتمال یخ زدگی مواجه می شود و عملکرد تجهیزات از جمله ولوها مختل می شود که در صورت عدم رفع این مشکل منجر به توقف تولید و تحمیل هزینه های فراوانی خواهد شد.

کاظمی اظهار کرد: یکی از راهکارهای جلوگیری از یخ زدن، تزریق متانول به خط گاز بوده که تامین آن علاوه بر افزایش هزینه تولید بعضاً زمان بر است و با راه اندازی سیستم جدید ضمن صرفه جویی در زمان، تزریق متانول بطور محسوس کاهش یافته و به تبع آن هزینه های تولید تا یک سوم کاهش می یابد.

وی تصریح کرد: با مشارکت کارشناسان تعمیرات، تهویه و خط لوله منطقه تنگ بیجار و با هماهنگی و همکاری کارکنان پالایشگاه گاز ایلام سیستم Steam Trace در ISF طی مدت 72 روز و با صرف سه هزار و 456 نفر ساعت کار طراحی و اجرا شد.

بر اساس این گزارش، منطقه عملیاتی تنگ بیجار از مناطق تحت پوشش شرکت بهره برداری نفت و گاز غرب از شرکت های تابعه شرکت نفت مناطق مرکزی ایران است که گاز تولیدی آن پس از جمع آوری به پالایشگاه گاز ایلام ارسال می شود.

2/26300

منبع: روابط عمومی شرکت نفت مناطق مرکزی


کلمات کليدي
منطقه عملیاتی تنگ بیجار، سیستم گرمایش با بخار
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ
مقاله گزارش گفت و گو یادداشت


نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
 


تعمیرات اساسی منطقه عملیاتی تنگ بیجار آغاز شد
  • 1395/4/29 سه‌شنبه تعمیرات اساسی منطقه عملیاتی تنگ بیجار آغاز شد
    مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز غرب از آغاز تعمیرات اساسی در منطقه عملیاتی تنگ بیجار خبر داد و گفت: این عملیات بدون هرگونه برون سپاری و از سوی کارکنان متخصص این شرکت اجرا می شود.
فلر منطقه عملیاتی تنگ بیجار، تعمیر و بازسازی شد