09:361397/11/16
از سوی یکی از کارشناسان شرکت ملی حفاری
کتاب «مبانی حفاری جهت‎دار و افقی چاه‎های نفت و گاز» منتشر شد

به همت یکی از کارشناسان شرکت ملی حفاری ایران، کتاب تخصصی مبانی حفاری جهت دار و افقی چاه های نفت و گاز منتشر شد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران،‌ حسن فرهادی؛ مولف کتاب تخصصی "مبانی حفاری جهت دار و افقی چاه های نفت و گاز" که در سمت رئیس عملیات گذر از جداره مدیریت خدمات ویژه شرکت ملی حفاری ایران مشغول به کار است، در باره این کتاب گفت: محتوای این اثر برداشت های علمی از کتاب های تخصصی در موضوع حفاری جهت دار و افقی و دانسته های عملی و تجربی حاصل 29 سال کار در صنعت حفاری است.

وی افزود: این کتاب به طور یکپارچه به مبحث حفاری افقی و جهت دار، کاربردهای این شیوه حفاری،  طراحی چاه های جهت دار، تعاریف اصطلاحات این نوع حفاری می پردازد.

نویسنده کتاب مبانی حفاری جهت دار و افقی چاه های نفت و گاز، مباحث مربوط به موتورهای درون چاهی و شعاع چاه ها، مهندسی حفاری جهت دار و افقی، انواع پایدار کننده ها و لوله های سنگین کاربردی در این روش حفاری را بخش دیگری از مطالب مطرح شده در این کتاب برشمرد و اظهار کرد: انواع تبدیل های حفاری جهت دار، تجهیزات جهت یابی سطحی و درون چاهی، انواع و اقسام روتورها و معرفی سایر تجهیزات و نحوه کاربست در این شیوه حفاری از نکاتی است که در این کتاب به  آنها پرداخته شده است.

فرهادی گفت: تلاش شده در این کتاب تخصصی تا جای ممکن مطالب فنی و اختصارات تخصصی به بیان ساده طرح شود تا بتوان برای آشنایی و آموزش تمام سطوح از مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری  مورد استفاده واقع شود.

وی افزود: حفاری جهت دار و افقی باعث اتصال شکاف های عمودی مخزن به یکدیگر و افزایش بهره وری بیشتر از مخزن می شود.

این نویسنده اضافه کرد: این روش حفاری همچنین سبب تولید از مخازن با ضخامت کم (یک الی دو متر) در نواحی عملیاتی که ساختار زمین شناسی دارای ابهاماتی باشد و چند ویژگی دیگر مورد استفاده قرار می گیرد.

22310/4

منبع: روابط عمومی شرکت ملی حفاری ایران


کلمات کليدي
کتاب تخصصی مبانی حفاری جهت دار، ملی حفاری، حسن فرهادی
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ
مقاله گزارش گفت و گو یادداشت


نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
 


تجربه‎های کارکنان شرکت ملی حفاری به‎ اشتراک گذاشته می‎شود
تمدید ممیزی گواهینامه سیستم مدیریت كیفیت ملی حفاری
  • 1398/2/23 دوشنبه تمدید ممیزی گواهینامه سیستم مدیریت كیفیت ملی حفاری
    رئیس مهندسی ساختار و بهره وری و دبیر کمیته راهبری شرکت ملی حفاری ایران گفت: مميزی استمرار گواهینامه سیستم مدیریت کیفیت شرکت براساس استاندارد ایزو 9001 با ویرایش سال 2015 برای ششمین دوره سه ساله از سال 83 تاکنون تمدید شد.
ملي حفاري قهرمان ليگ برتر گلف كشور شد