10:381398/4/19
نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
رویکرد وزارت نفت برای توجه ویژه به ساخت داخل قابل تحسین است

نماینده مردم اسفراین در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه رویکرد وزارت نفت برای توجه ویژه به ساخت داخل قابل تحسین است، گفت: قرارداد تولید لوله‎های جداری و مغزی نمونه بارز این توجه است که امید فراوانی را در بین سازندگان داخلی ایجاد می کند.


هادی قوامی در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران در حاشیه مراسم امضای قرارداد تولید لوله‎های جداری و مغزی طرح‎های توسعه میدان های رامشیر و منصوری که بین شرکت اویک و لوله گستر اسفراین امضا شد، با اشاره به اینکه امضای این قرارداد در سال رونق تولید که از سوی مقام معظم رهبری نامگذاری شده است، نوید روزهای خوبی را برای ساخت داخل می دهد، افزود:‌ شرکت لوله گستر اسفراین با این قرارداد می تواند نقش قابل توجهی در تولید و اشتغال منطقه ایفا کند.

وی اظهار کرد: وزارت نفت تلاش می کند به ظرفیت های داخلی توجه ویژه ای شود و قرارداد ساخت لوله های جداری و مغزی نمونه بارز این توجه و تلاش است که امید است فراگیر شود.

نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه نگاه وزارت نفت به ساخت داخل را می توان به نور خورشید تشبیه کرد، افزود: این نگاه استعدادها و ظرفیت ها را شکوفا و بذر را به یک محصول خوب تبدیل می کند.

قوامی تصریح کرد: رویکرد توجه به ساخت داخل را به فال نیک می گیریم و از وزیر نفت در این مسیر قدردانی می کنیم و امیدواریم اثرات این توجه به دیگر بخش ها نیز تسری یابد.وی با اشاره به ارزش 143 میلیارد تومانی قرارداد تولید لوله‎های جداری و مغزی طرح‎های توسعه میدان رامشیر و منصوری، گفت: با توجه به اثر انتشار می توان گفت این قرارداد حداقل 1000 میلیارد تومان ارزش در منطقه خلق و اشتغال قابل توجهی را ایجاد خواهد کرد؛ همچنین زنجیره ارزش قابل توجهی را به خصوص در استان خراسان شمالی به عنوان یک استان محروم ایجاد می کند.

بر اساس این گزارش، قرارداد تولید لوله‎های جداری و مغزی طرح‎های توسعه میدان های رامشیر و منصوری به ارزش ۱۴۳ میلیارد تومان و با هدف تولید ۱۰۰ هزار متر لوله های جداری و مغزی عصر روز گذشته (سه شنبه، ۱۸ تیرماه) به امضای غلامرضا منوچهری، مدیرعامل شرکت مهندسی و ساختمان صنایع نفت و کوروش کیهانی زاده، مدیرعامل شرکت لوله گستر اسفراین رسید.

میدان نفتی رامشیر که در سال 1341 کشف و تولید از آن سال 1346 آغاز شد که در فاصله 15 کیلومتری جنوب غربی شهرستان امیدیه و 120 کیلومتری جنوب شرقی اهواز قرار دارد. ميدان نفتي منصوري نیز در 50 كيلومتري جنوب شرقي اهواز واقع شده كه در سال 1342 كشف شده و بهره برداري از مخزن آسماري این میدان در سال 1353 آغاز شد. این دو میدان در حوزه عملیاتی شرکت ملی مناطق نفت‎خیز جنوب قرار دارد.

طرح نگهداشت و افزایش تولید نفت با هدف حفظ و افزایش میزان تولید از میدان های نفتی در دست بهره‌برداری كشور و ایجاد اشتغال با پیش بینی مبلغ سرمایه‌گذاری افزون بر ۶.۲ میلیارد دلار در طول سه سال تعریف شده است. این طرح ملی مشتمل بر ۳۳ پروژه است که ۲۹ پروژه در بخش خشكی و ۴ پروژه در بخش فراساحل را شامل می شود. فعالیت‌های پیش بینی شده در طرح نگهداشت و افزایش تولید نفت، شامل نصب و ارتقای تأسیسات سطح‌الارضی، اجرای خطوط لوله نفت و گاز، عملیات حفاری، تعمیر و تكمیل چاه، نصب و ارتقای تجهیزات سرچاهی و اجرای جاده‌های دسترسی و موقعیت‌ چاه‌ها است. از اهداف اصلی این طرح می توان به اشتغال زایی برای پیمانكاران نفتی، سازندگان تجهیزات و نیروی انسانی متخصص و محلی اشاره کرد.

بر اساس تاكید وزارت نفت و شركت ملی نفت ایران بر استفاده حداكثری پیمانكاران اصلی پروژه‌ها از توان و ظرفیت داخلی، الزامات این موضوع در قرارداد‌های یاد شده پیش بینی شده به این منظور که فهرستی از كالاهای پر مصرف كه امكان ساخت داخل آنها وجود دارد تهیه شده است و پیمانكاران ملزم به سفارش گذاری اقلام این فهرست به سازمان ها و شركت های ایرانی شده اند. از سوی دیگر فهرست ۸۴ گانه ممنوعیت خرید كالاها و تجهیزات خارجی دارای تولید مشابه داخل ابلاغی مقام عالی وزارت نفت و نیز تصویب نامه هیئت وزیران در خصوص ممنوعیت خرید كالاهای خارجی دارای تولید مشابه خارجی به عنوان مدارك الزام آور در این پیمان ها گنجانده شده است.

2/26932
کلمات کليدي
هادی قوامی، نماینده مجلس، لوله‎ های جداری و مغزی، شرکت اویک
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ
مقاله گزارش گفت و گو یادداشت


نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
 


طرح توسعه رامشیر و منصوری می‎تواند به الگویی برای دیگر طرح‎ها تبدیل شود
امضای قرارداد تولید لوله‎های جداری و مغزی طرح‎های توسعه رامشیر و منصوری
بررسی طرح‎ها و پروژه‎های تامین خوراک کارخانه ان‎جی‎ال 3100