09:101398/4/19
بین شرکت اویک و لوله گستر اسفراین انجام شد
امضای قرارداد تولید لوله‎های جداری و مغزی طرح‎های توسعه رامشیر و منصوری

قرارداد تولید لوله‎های جداری و مغزی طرح‎های توسعه میدان های رامشیر و منصوری بین شرکت اویک و لوله گستر اسفراین امضا شد.


به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، قرارداد تولید لوله‎های جداری و مغزی طرح‎های توسعه میدان های رامشیر و منصوری به ارزش 143 میلیارد تومان و با هدف تولید 100 هزار متر لوله های جداری و مغزی عصر روز گذشته (سه شنبه، 18 تیرماه) به امضای غلامرضا منوچهری، مدیرعامل شرکت مهندسی و ساختمان صنایع نفت و کوروش کیهانی زاده، مدیرعامل شرکت لوله گستر اسفراین رسید.

در این مراسم معاون توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت ایران با اشاره به اهمیت این قرارداد برای تکمیل توسعه طرح های میدان رامشیر و منصوری، گفت: امضای این قرارداد در شرایط خاص تحریمی نشان می دهد چرخ توسعه صنعت نفت از حرکت نمی ایستد و این قرارداد اتفاقی امیدبخش در سال رونق تولید است.

رضا دهقان با بیان اینکه 6.2 میلیارد دلار برای 33 بسته قراردادی طرح نگهداشت و افزایش توان تولید در نظر گرفته شده است، افزود: افزایش اشتغال داخلی برای سازندگان و پیمانکاران ایرانی و افزایش برداشت تا 280 هزار بشکه نفت خام در روز از اهداف اصلی این 33 بسته قراردادی در مناطق خشکی و دریایی کشور است.

به گفته وی 15 گروه کالایی پرمصرف در این 33 بسته قراردادی شناسایی شده است و پیمانکاران ملزم هستند برای تامین کالاهای این طرح ها شرکت های ایرانی را در اولویت قرار دهند.

دهقان با اشاره به اینکه 40 درصد از رقم 6.2 میلیارد دلار صرف خرید کالا خواهد شد، افزود:‌ با توجه به اینکه امکان تامین 80 درصد کالاهای مورد نیاز در داخل کشور وجود دارد پیش بینی می شود 2 میلیارد دلار در 2 تا 3 سال آینده کالای داخل خریداری شود.



معاون توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت ایران اظهار کرد: تا به حال 10 قرارداد از 33 بسته امضا شده است و پیش بینی می شود به زودی نیز 10 قرارداد دیگر امضا شود.

دهقان افزود: 70 هزار بشکه از طرح افزایش توان تولید 280 هزار بشکه ای به دو میدان رامشیر و منصوری اختصاص دارد و این مساله اهمیت قرارداد شرکت اویک و لوله گستر اسفراین را نشان می دهد.

وی با اشاره به اینکه تیم رصد کالا برای طرح‎ها انتخاب شده است، گفت: این تیم وظیفه دارد تا فعالیت پیمانکاران طرح ها را رصد کند تا از کالای داخلی در مسیر توسعه طرح ها بیشترین استفاده شود و از تولیدکنندگان داخلی نیز انتظار می رود با عمل به تعهدات توسعه پروژه ها را تسریع بخشند.

بر اساس این گزارش، میدان نفتی رامشیر که در سال 1341 کشف و تولید از آن سال 1346 آغاز شد که در فاصله 15 کیلومتری جنوب غربی شهرستان امیدیه و 120 کیلومتری جنوب شرقی اهواز قرار دارد. ميدان نفتي منصوري نیز در 50 كيلومتري جنوب شرقي اهواز واقع شده كه در سال 1342 كشف شده و بهره برداري از مخزن آسماري این میدان در سال 1353 آغاز شد. این دو میدان در حوزه عملیاتی شرکت ملی مناطق نفت‎خیز جنوب قرار دارد.

طرح نگهداشت و افزایش تولید نفت با هدف حفظ و افزایش میزان تولید از میدان های نفتی در دست بهره‌برداری كشور و ایجاد اشتغال با پیش بینی مبلغ سرمایه‌گذاری افزون بر ۶.۲ میلیارد دلار در طول سه سال تعریف شده است. این طرح ملی مشتمل بر ۳۳ پروژه است که ۲۹ پروژه در بخش خشكی و ۴ پروژه در بخش فراساحل را شامل می شود. فعالیت‌های پیش بینی شده در طرح نگهداشت و افزایش تولید نفت، شامل نصب و ارتقای تأسیسات سطح‌الارضی، اجرای خطوط لوله نفت و گاز، عملیات حفاری، تعمیر و تكمیل چاه، نصب و ارتقای تجهیزات سرچاهی و اجرای جاده‌های دسترسی و موقعیت‌ چاه‌ها است. از اهداف اصلی این طرح می توان به اشتغال زایی برای پیمانكاران نفتی، سازندگان تجهیزات و نیروی انسانی متخصص و محلی اشاره کرد.

بر اساس تاكید وزارت نفت و شركت ملی نفت ایران بر استفاده حداكثری پیمانكاران اصلی پروژه‌ها از توان و ظرفیت داخلی، الزامات این موضوع در قرارداد‌های یاد شده پیش بینی شده به این منظور که فهرستی از كالاهای پر مصرف كه امكان ساخت داخل آنها وجود دارد تهیه شده است و پیمانكاران ملزم به سفارش گذاری اقلام این فهرست به سازمان ها و شركت های ایرانی شده اند. از سوی دیگر فهرست ۸۴ گانه ممنوعیت خرید كالاها و تجهیزات خارجی دارای تولید مشابه داخل ابلاغی مقام عالی وزارت نفت و نیز تصویب نامه هیئت وزیران در خصوص ممنوعیت خرید كالاهای خارجی دارای تولید مشابه خارجی به عنوان مدارك الزام آور در این پیمان ها گنجانده شده است.

+گزارش تصویری

2/26985




کلمات کليدي
شرکت اویک، شرکت لوله گستر اسفراین، لوله‎ های جداری و مغزی، رضا دهقان، میدان رامشیر، میدان منصوری
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ
مقاله گزارش گفت و گو یادداشت


نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
 


رویکرد وزارت نفت برای توجه ویژه به ساخت داخل قابل تحسین است
طرح توسعه رامشیر و منصوری می‎تواند به الگویی برای دیگر طرح‎ها تبدیل شود
بررسی طرح‎ها و پروژه‎های تامین خوراک کارخانه ان‎جی‎ال 3100