14:051398/3/21

سومین سکوی توليدي فاز 14 پارس جنوبی بارگيري شد

مجری طرح توسعه فاز14پارس جنوبی امروز سه شنبه (21خرداد ماه 1398) از پایان عمليات بارگیری سومين سكوي این طرح گازي به منظور انتقال و نصب در آب‌هاي خليج فارس خبر داد.


به‌گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، محمدمهدی توسلی پور با اشاره به ساخت عرشه 14B در یارد شرکت ایزوایکو در بندرعباس، گفت: بر اساس برنامه كاري موجود، در صورت شرایط مساعد جوی دریا و پس از پايان عملیات مهاربندی، اين عرشه تا تاریخ 24خردادماه، توسط شناور تندگویان حمل مي شود و عملیات نصب آن در موقعيت مخزن پارس جنوبي نیز توسط شناور نصاب HL-5000 تا پایان خرداد ماه اجرا خواهد شد.

توسلي پور درباره وزن و ميزان پيشرفت ساخت اين سكو در يارد بندرعباس افزود: سازه عرشه این سکو که توزین آن انجام شده حدود ۲۴۰۰ تن و پیشرفت ساخت آن ٩٦ درصد است.

مجری طرح توسعه فاز14پارس جنوبی به اتمام عملیات حفاری چاه‌های سکوی14B اشاره کرد و گفت: با پایان عملیات هوک آپ، راه‌اندازی و تکمیل خط لوله دریا، امکان ارسال روزانه 500 میلیون فوت مکعب گاز از سکوی 14B به خشکی فراهم خواهد شد.

وی با بیان اینکه سکوی 14D، آخرین سکوی فاز 14 پارس جنوبی با پیشرفت 91 درصد در یارد شرکت صدرا در بوشهر مراحل پایانی ساخت را سپری می کند، افزود: عملیات حفاری چاه‌های موقعیت این سکو نیز هم‌اکنون توسط دکل حفاری در حال انجام است و مطابق برنامه تا اوایل مهرماه حفاری آن به پایان خواهد رسید و متعاقب آن سکوی 14D تا پایان مهرماه امسال در این موقعیت نصب خواهد شد.

لازم به ذکر است بخش فراساحل فاز ١٤ شامل ٤ سكو ( 2 سكوي اصلي و 2 سكوي اقماري) هركدام با ظرفيت برداشت ٥٠٠ ميليون فوت مكعب گاز از مخزن پارس جنوبي است و سكوي ١٤B، دومين سكوي اصلي و سومين سکو از چهار سازه توليدي اين طرح است.

پیش از این، برداشت از دو سکوی 14A و 14C به میزان یک میلیارد فوت مکعب گاز غنی از میدان مشترک پارس جنوبی در سال 1397 محقق شده است.

اين سكو آخرين سكوي در قرارداد همكاري مشترك شركت نفت و گاز پارس و مجتمع كشتي سازي و صنايع فراساحل ايران (ISOICO) در بندرعباس است.

7/19241

 
کلمات کليدي
بارگیری سکو، محمد توسلی‌پور، فاز 14 پارس جنوبی
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ
مقاله گزارش گفت و گو یادداشت


نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
 


انجام یکصد هزار متر حفاری در فاز 14 پارس جنوبی
سومين سكوي فاز ١٤ پارس جنوبی تا پايان سال آماده نصب می‌شود
دومین سکوی فازهای ٢٢ تا ٢٤ پارس جنوبی بارگیری شد