15:221397/12/6

افزایش ظرفیت فرآورشی واحد نمکزدایی رگ سفید ۱

ظرفیت فرآورشی واحد نمکزدایی رگ سفید ۱ شرکت بهره‎برداری نفت و گاز آغاجاری با اجرای اصلاحیه نصب و دومنظوره کردن یک دستگاه بوستر پمپ جدید، افزایش یافت.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، اصلاحیه واحد نمکزدایی رگ سفید ۱ با هدف بهبود و افزایش ظرفیت فرآورشی، با نصب و دو منظوره کردن بوستر پمپ جدید انتقالی از آب سیلاب در واحد مذکور انجام شد.

حیدر الیاسی‌نیا، رئیس مهندسی تولید شرکت بهره‌برداری نفت و گاز آغاجاری در این باره گفت:‌ از شهریور ماه ١٣٩٥ با اجرای پروژه توسعه و تجهیز واحد نمکزدایی رگ سفید ۱، ظرفیت فرآورشی این واحد از ٥٥ هزار بشکه به ١١٠ هزار بشکه در روز افزایش یافت.

وی افزود: از مزایای این طرح می‌توان به مستقل‌سازی جریان نفت سیستم جدید و قدیم، کاهش بار فرآورشی مخزن ثقلی از ۱۱۰ هزار بشکه در روز به ۵۵ هزار بشکه در روز و بهبود عملکرد آن، همچنین کاهش چشمگیر نمک خروجی و درجه شوری آب از مخزن ثقلی، کاهش آب همراه نفت خروجی و در نتیجه کاهش خوردگی در همه تجهیزات پایین‌دست و خطوط لوله وابسته به آن اشاره کرد.

الیاسی‌نیا توضیح داد: از دیگر مزایای این طرح، بهبود وضعیت فرآورشی نمک‌گیرهای برقی سیستم قدیم و بهبود در وضعیت فرآورش واحد نمکزدایی و کنترل بهینه میزان تزریق آب شست‌وشودهنده، کاهش مصرف مواد تعلیق‌شکن و نیز ثبت نمک نفت خروجی واحد نمکزدایی در محدوده استاندارد است. سود و صرفه اقتصادی مستقیم حاصل از اجرای این طرح ۳۲ هزار میلیارد ریال در سال برآورد شده است.

3/25974
کلمات کليدي
شرکت بهره برداری نفت و گاز آغاجاری
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ
مقاله گزارش گفت و گو یادداشت


نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
 


بهبود و افزایش تولید در کرنج آغاجاری
  • 1397/12/22 چهارشنبه بهبود و افزایش تولید در کرنج آغاجاری
    مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز آغاجاری از بهبود و افزایش تولید و فرآورش واحد بهره‌برداری کرنج با اجرای طرح اصلاحیه در مخازن این واحد خبر داد.
صرفه‎جویی در وقت و هزینه با ايمن‎سازی و تعويض شيرآلات سرچاهی بدون نياز به دكل حفاری
پیشرفت ٩٨ درصدی جاده دسترسی به واحدهای عملیاتی پارسی