08:501396/9/4
مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران خبر داد؛
استقرار دومین دستگاه حفاری برای مهار فوران رگ سفید

مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره شرکت ملی حفاری ایران گفت: با استقرار دکل 94 فتح، دومین دستگاه حفاری ناوگان این شرکت برای حفر چاه های امدادی در موقعیت چاه 147 رگ سفید – 2 در مدار عملیات قرار گرفت.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، سپهر سپهری روز گذشته (جمعه سوم آذرماه) به هنگام آغاز به کار دستگاه 94 فتح در منطقه عملیاتی رگ سفید -۲ ، افزود: این دستگاه، حفاری یک حلقه چاه جهت دار به متراژ حدود 2500 متر را انجام می دهد.

وی با اشاره به در مدار قرار گرفتن دستگاه حفاری 93 فتح در سه شنبه شب گذشته، تصریح کرد: براساس برنامه ریزی انجام شده با کاربست این دکل ها 2 چاه امدادی به صورت همزمان برای کشتن چاه از عمق (BOTTOM KILL) حفر خواهد شد.

سپهری با بیان اینکه از نخستین روزهای بروز این حادثه کار پاکسازی و خارج کردن تجهیزات و ادوات مربوط به دکل حفاری 95 فتح از محوطه چاه با همت و پشتکار مهارگران آغاز و تاکنون ادامه دارد، گفت: با دسترسی به دهانه چاه، روش بستن آن از سطح موسوم به (TOP KILL) نیز اجرا خواهد شد.

رئیس ستاد راهبری مهار فوران چاه 147 رگ سفید – 2 به تلاش های به عمل آمده از سوی متخصصان، کارشناسان و تیم های عملیاتی، تخصصی، مهندسی، فنی و پشتیبانی این شرکت و شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب، اشاره کرد و افزود: در نتیجه این تعامل، همکاری مستمر و خردجمعی، عملیات سنگین مهار و ایمن سازی چاه 147 براساس برنامه دنبال می شود.

وی خاطرنشان کرد: بر اساس محاسبات کارشناسی زمان بسیج امکانات فنی، تخصصی و لجستیکی، ایجاد زیرساخت های نظیر راه های دسترسی به محوطه چاه، ساخت استخرهای ذخیره آب، نصب و راه اندازی سیستم خنک سازی محوطه چاه و سایر مقدمات اجرایی به صورت ضربتی انجام تا کنترل فوران و آتش سوزی چاه در نزدیکترین زمان ممکن به نتیجه برسد.

سپهری ایجاد 2 لوکیشن A  و C برای نصب و برپایی دستگاه های حفاری و سرعت عمل گروه های عملیاتی، جابجایی دکل ها و ارائه خدمات فنی و تخصصی را در قرار دادن دستگاه حفاری روی لوکیشن ستودنی دانست و یادآور شد: زمان انجام این اقدامات در قیاس با عرف معمول کار، حدود 50 درصد کاهش نشان می دهد که بیانگر پشتکار کارکنان سختکوش شرکت ملی حفاری ایران در جهت شتاب بخشیدن به عملیات مهار چاه است.

مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران با اشاره به این اینکه مقام عالی وزارت نفت، مدیرعامل محترم شرکت ملی نفت ایران و معاون محترم مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در امور تولید به صورت مستمر پیگیر کار هستند، گفت: رعایت اصول و مقررات ایمنی و نکات مورد اهتمام HSE به طور مستمر در عملیات مهار فوران چاه 147 رگ سفید اعمال می شود؛ زیرا هدف، انجام کار در کوتاهترین زمان ممکن با حفظ سلامت کامل افراد است.

وی تصریح کرد: عملیات کنترل و مهار فوران چاه های نفت و گاز یکی از پیچیده ترین عملیات تخصصی صنعت نفت و گاز در جهان است که دانش و تخصص آن به همراه امکانات سخت افزاری در شرکت ملی نفت ایران و بخصوص شرکت ملی حفاری ایران وجود دارد و متخصصان مربوطه با بکارگیری آخرین روش های روز جهان، عملیات کنترل و مهار فوران را انجام می دهند.

سپهری افزود: فوران چاه های نفت و گاز با توجه به نوع مخزن، فشار سیال، میزان گاز همراه / گنبدی، عمق حفاری و شرایط جغرافیایی منطقه متفاوت بوده و به تقریب هر فورانی روش کنترل و مهار منحصر بفرد خود را دارد.

بنابراین گزارش، چاه 147 رگ سفید – 2 در حوزه عملیاتی شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران، هفتم آبان ماه گذشته در حین حفاری بوسیله دستگاه حفاری 95 فتح ملی حفاری دچار فوران گاز و آتش سوزی شد.

 کد خبر: 20664/4


منبع: روابط عمومی شرکت ملی حفاری ایران


کلمات کليدي
سپهری، رگ سفید، حفاری، فوران چاه
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ
مقاله گزارش گفت و گو یادداشت


نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
 


تکمیل عملیات حفاری 28 حلقه چاه‎های نفت و گاز در سه ماه نخست امسال
وقوع حادثه در 26 دکل ملی حفاری به صفر رسید
حفاری پنج حلقه چاه نفتی در نفت‎شهر آغاز شد