13:281396/9/1
معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در امور تولید:
مهار فوران چاه 147 رگ سفید از عمق آغاز شد

محسن پاک نژاد با اشاره به برپایی دکل حفاری 93 فتح شرکت ملی حفاری ایران، از آغاز عملیات تخصصی مهار فوران چاه 147 رگ سفید از عمق خبر داد.


 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران،‌ معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در امور تولید پیشرفت عملیات مهار و کنترل فوران چاه 147 رگ سفید – 2  را منطبق با برنامه و جدول زمانبندی عنوان کرد و گفت: با ایجاد زیرساخت های لازم و برپایی دکل حفاری 93 فتح، گام بلندی در راستای انجام عملیات تخصصی مهار فوران چاه 147 رگ سفید از عمق برداشته شده است.

محسن پاک نژاد که برای نظارت مستقیم بر عملیات مهار و کنترل فوران چاه 147 در موقعیت میدان نفتی رگ سفید به سر می برد، روز سه شنبه (30 آبان ماه)  به هنگام شروع عملیات حفاری یک حلقه چاه امدادی روی لوکیشن C افزود: در نتیجه همت و تلاش مضاعف و هماهنگی میان متخصصان، کارشناسان و تیم های عملیاتی و پشتیبانی شرکت های ملی مناطق نفتخیز جنوب و ملی حفاری تمامی اقدامات  بر اساس برنامه تدوین شده ادامه دارد.

 وی افزود: با نصب و برپایی این دکل و گردش مته حفاری، در عمل وارد فاز اجرایی روش بستن چاه از عمق (B0TTOM KILL) شدیم که بر اساس برنامه ریزی مهندسی حفاری در عمق حدود 2400 متری چاه در حال فوران مسدود و تحت کنترل قرار می گیرد.

پاک نژاد ادامه داد: این در حالی است که برای مهار و کشتن چاه از عمق، حفر 2 حلقه چاه انحرافی پیش بینی شده و به همین منظور دستگاه حفاری  94 فتح نیز روی لوکیشن A برپا شده و با استفاده از این دکل، حفر چاه دوم از زوایه ای دیگر برای کنترل فوران به زودی آغار می شود.

معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در امور تولید با بیان اینکه تمام کارهای اجرایی کنترل فوران چاه بر محور برنامه ریزی های تخصصی و مهندسی است، اظهار کرد: گروه های مهندسی از هر دو شرکت در خصوص نحوه برپایی دکل، روش حفاری، وزن سیال، زوایای حفاری جهت دار و رفتار مخزن در جلسات متعدد جوانب کار را مورد ارزیابی های کارشناسی دقیق قرار داده تا در کمترین زمان ممکن این عملیات به نتیجه مطلوب برسد.

 وی گفت: در خصوص بستن چاه از سطح (TOP KILL) نیز با ایجاد بسترهای لازم از جمله سیستم کولینگ، استخر های ذخیره و شبکه تامین آب برای خنک کردن پیرامون چاه و به کار گیری آتی واگن، مهارگران به کانون آتش وارد و طی روزهای گذشته بخش عمده ای از سازه و متعلقات دستگاه حفاری 95 فتح را از میان شعله های آتش خارج کردند.

پاک نژاد افزود: این عملیات با حساسیت و دقت عمل بالا و با رعایت کامل نکات ایمنی انجام می شود، زیرا حجم و حرارت آتش ناشی از فوران نفت و گاز بسیار بالا است و بر اساس بررسی های انجام شده دما در محور آتش به بیش از 800 درجه سانتیگراد می رسد.

 معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در امور تولید با اشاره به اینکه با پاکسازی اطراف دهانه چاه عملیات مهار، کنترل و ایمن سازی آن وارد گام اجرایی می شود، اضافه کرد:  هر چند تسریع در انجام موفق عملیات مهار چاه اهمیت زیادی دارد، اما مهمتر از آن تحقق این امر بدون بروز کوچکترین حادثه و آسیب رسیدن به نیروی انسانی است؛ لذا دقت در کار همسو با سرعت عمل مورد تاکید است.

وی به پیچیدگی عملیات مهار و سختی کار در درون آتش توسط مهارگران صنعت نفت اشاره کرد و گفت: فشار بیش از حد نفت و گاز، دمای بالای آتش، ذوب شدن تجهیزات و قطعات و در هم تنیدگی آنها در دهانه چاه، پاکسازی کانون آتش را از ضایعات دکل حفاری با مشکلات عدیده ای مواجه ساخته است، اما مهارگران مصمم هستند تا این کار دشوار را به سرانجام رسانده و زمینه عملیات اصلی کنترل از دهانه چاه را فراهم آورند.

پاک نژاد یادآور شد: با توجه به اینکه در فرآیند اجرای عملیات مهار فوران چاه های نفت و گاز،  تخصص های مختلف با رویکردهای تعریف شده بسته به شرایط چاه و موقعیت مخزن درگیر هستند، از همکاران خواسته شده تا نسبت به مستند سازی کامل روند کار به منظور بهره گیری از تجارب به دست آمده در شرایط مشابه اقدام کنند.

 

کد خبر: 20659/4


منبع: روابط عمومی شرکت ملی حفاری ایران


کلمات کليدي
پاک نژاد، رگ سفید، فوران چاه
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ
مقاله گزارش گفت و گو یادداشت


نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
 


برگزاري دوره كنترل فوران چاه با استاندارد IWCF در مركز آموزش محمودآباد
بومی‎سازی کنترل فوران چاه در مناطق نفت‎خیز جنوب
پنل تخصصی بررسی ابعاد فنی فوران چاه 147 رگ‎سفید برگزار شد