14:451397/7/16

پیشرفت 91 درصدی طرح توسعه فازهای 22 تا 24 پارس جنوبی/ برداشت گاز به ۲۸ میلیون مترمکعب می‌رسد

مجری طرح توسعه فازهای 24-22 پارس جنوبی ضمن اعلام پیشرفت 91 درصدی مجموع بخش‌های فراساحلی و پالایشگاهی این فازها از برداشت 1میلیارد فوت مکعبی(28 میلیون مترمکعب) گاز ترش از موقعیت مخزنی این طرح در پارس جنوبی برای تأمین سوخت زمستانی کشور خبر داد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، فرهاد ایزدجو با تشریح روند توسعه و فعالیت‌های اجرایی در بخش‌های مختلف فراساحلی و پالایشگاهی 3 فاز انتهایی پارس جنوبی اظهار کرد: این طرح متعهد به راه‌اندازی نیمی از زنجیره تولید گاز به میزان روزانه 1میلیارد فوت مکعب تا زمستان سال جاری است و امید می‌رود با تلاش شبانه‌روزی تیم کارفرما و پیمانکاران داخلی طرح در موعد مقرر محقق شود.
دومین سکوی فاز 24-22 آبان‌ماه بارگیری می‌شود
ایزدجو با اشاره به انجام عملیات تکمیلی نصب سکوی گازی و اصلی 22 در آب‌های خلیج فارس گفت: عرشه 24A این طرح که سکوی اقماری سکوی 22 به شمار می‌رود، اوایل آبان‌ماه جاری بارگیری و برای نصب به موقعیت خود در خلیج فارس منتقل می شود.
وی سازه دریایی 24A را کامل‌ترین سکوی گازی در طول ساخت و راه‌اندازی پلتفرم‌های طرح‌های پارس جنوبی به لحاظ انجام تست‌های تکمیلی پیش‌راه‌اندازی و راه‌اندازی برشمرد و افزود: برای کوتاه شدن زمان عملیات بهره‌برداری این سکو در دریا، تمامی سیستم‌هایی که امکان راه‌اندازی آنها در خشکی وجود داشت، راه‌اندازی شده است.
مجری توسعه فاز 24-22 پارس جنوبی با اشاره به پیشرفت 97 درصدی ساخت این سکو افزود: پیشرفت فعالیت‌های پیش‌راه‌اندازی سکوی اقماری 24A به 71 درصد و فعالیت‌های راه‌اندازی آن به ٢٥ درصد رسیده و پیش‌بینی می‌شود از زمان نصب در موقعیت مخزنی خود در خلیج فارس، عملیات پیش‌راه‌اندازی و راه‌اندازی آن به مدت 45 روز به طول بیانجامد، بنابراین تا زمستان سال جاری، این سکو نیز در مدار بهره‌برداری قرار خواهد گرفت.
به گفته ایزدجو با بهره‌برداری از دومین سکوی تولید گاز از طرح توسعه فاز 24-22 پارس جنوبی، برداشت روزانه گاز ترش از موقعیت مخزنی این فاز در میدان مشترک پارس جنوبی به1میلیارد فوت مکعب افزایش می‌یابد که بخشی از سوخت زمستانی کشور را تأمین می‌کند.
بخش فراساحلی فاز 24-22 پارس جنوبی تا پایان بهار 98 تکمیل می‌شود
این مقام مسئول در شرکت نفت و گاز پارس، روند ساخت دیگر سکوهای گازی فاز 24-22 را مطلوب ارزیابی کرد و گفت: بر اساس اولویت‌بندی مشخص شده، سکوی 23 که در حال حاضر از پیشرفت ساخت 95 درصدی برخوردار است اواخر سال جاری و سکوی 24B ابتدای سال 98 بارگیری و به موقعیت نصب خود منتقل می‌شوند، بنابراین پیش‌بینی می‌شود بخش فراساحلی طرح توسعه فاز 24-22 پارس جنوبی تا آخر بهار سال 98 به طور کامل در مدار تولید قرار گیرد.
به گفته وی، پیشرفت ساخت کل سکوهای 4گانه این فاز در مجموع به 94 درصد رسیده است.
لوله‌گذاری دو رشته خط 32 اینچ دریایی انتقال گاز از مخزن پارس جنوبی به پالایشگاه ساحلی فاز 24-22 پارس جنوبی از دیگر بخش‌های این طرح است که به گفته ایزدجو عملیات نصب نخستین رشته خط لوله دریایی اتصال سکوهای 22 و 24A به پالایشگاه به طور کامل انجام شده است و دومین رشته خط لوله دریایی این طرح که گاز ترش سکوهای 23 و 24B را به پالایشگاه خشکی منتقل می‌کند، در حال نصب در بستر دریا است و پیش‌بینی می‌شود تا پایان آبان به پایان رسیده و وارد مراحل تکمیلی شود.
سومین ردیف شیرین‌سازی پالایشگاه فاز 24-22 تا پایان آبان به بهره‌برداری می‌رسد
مجری طرح توسعه فازهای 24-22 پارس جنوبی درباره فعالیت‌های اجرایی بخش‌های مختلف پالایشگاهی این طرح نیز گفت: در حال حاضر دو ردیف شیرین‌سازی پالایشگاه این طرح با دریافت گاز ترش از خروجی فازهای 6، 7 و 8 در مدار بهره‌برداری قرار دارد و در آینده نزدیک گاز ترش سکوهای 22 و 24A را دریافت می‌کند.
وی همچنین پیش‌بینی کرد ردیف سوم و چهارم شیرین‌سازی پالایشگاه فاز 24-22 به ترتیب تا پایان آبان و بهمن‌ماه سال جاری به بهره‌برداری برسد و راه‌اندازی بخش‌های تکمیلی این طرح از جمله واحدهای تولید و ذخیره بوتان و پروپان به بهار سال آینده موکول شود.

7/25210

منبع: روابط عمومی شرکت نفت و گاز پارس


کلمات کليدي
فرهاد ایزدجو، فازهای 22 تا 24، پارس جنوبی، شرکت نفت و گاز پارس
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ
مقاله گزارش گفت و گو یادداشت


نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
 


علت آتش‎سوزی سکوی شماره 9 پارس جنوبی مشخص شد
  • 1398/4/1 شنبه علت آتش‎سوزی سکوی شماره 9 پارس جنوبی مشخص شد
    معاون عملیات و پشتیبانی شرکت نفت و گاز پارس از مشخص شدن علت آتش‌سوزی سکوی شماره 9 پارس جنوبی، خبر داد و گفت: علت بروز حادثه در این سکو، پارگي يكي از خطوط لوله فرایندی ناشی از خوردگی درونی قسمتی از زانوی خروجی محفظه ارسال توپک بوده است.
آتش‎سوزی سكوی SPD۹ پارس جنوبی مهار شد
ضریب بازیافت گاز در سکوی فاز 4 پارس جنوبی افزایش یافت