11:561396/5/9
با جمع آوری و انتقال گازهای همراه نفت انجام شد؛
صرفه جویی 700 میلیون دلاری در نیروگاه‌های برق کیش

رییس منطقه عملیاتی کیش شرکت نفت فلات قاره ایران گفت: با جمع‌آوری و انتقال گازهای همراه نفت طی 10 سال گذشته، از سوختن بیش از 700 میلیون بشکه گازوییل در نیروگاه‌های جزیره کیش جلوگیری شده است که ارزشی در حدود 700 میلیون دلار دارد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، علیرضا قانعی در نشست سالانه روسای واحدهای روابط کار و مددکاری شرکت‌های تابعه شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه از سال 1385 تاکنون با جمع‌آوری و انتقال گازهای همراه نفت میادین نفتی منطقه سیری به نیروگاه کیش صرفه‌جویی قابل توجهی در مصرف گازوییل نیروگاه برق کیش شده است، گفت: در طول حدود یک دهه گذشته با جایگزین شدن گاز طبیعی به جای گازوییل در سبد سوخت نیروگاه کیش حدود 700 میلیون بشکه در مصرف گازوییل صرفه‌جویی شده است.

رییس منطقه عملیاتی کیش شرکت نفت فلات قاره ایران با اعلام اینکه ارزش گازوییل صرفه‌جویی شده حدود 600 تا 700 میلیون دلار برآورد می‌شود، تصریح کرد: بر این اساس در طول یک دهه گذشته با گازرسانی به نیروگاه کیش تاکنون خاموشی به دلیل کمبود گاز نداشته‌ایم.

وی با بیان اینکه کیش دارای موقعیت استراتژیکی برای راهبری و پشتیبانی از عملیات تولید نفت و گاز در شرکت نفت فلات قاره است، گفت: کیش با توجه به ظرفیت و زیرساخت‌های خود می‌تواند به هاب آموزشی، پشتیبانی و تامین کالا و خدمات برای سایر مناطق عملیاتی تولید نفت ایران در منطقه خلیج فارس تبدیل شود.

وی با اشاره به وجود میدان بزرگ گازی کیش با 67 تریلیون فوت مکعب گاز در زیر بستر و آب‌های اطراف جزیره کیش، از میدان کیش به عنوان بزرگترین میدان مستقل گازی ایران یاد کرد و افزود: تاکنون حفاری 14 حلقه چاه در میدان گازی کیش انجام شده و این میدان از ظرفیت تولید گاز معادل 5 تا 6 فاز پارس جنوبی برخوردار است.

قانعی با اشاره به برنامه توسعه فاز یک و تولید زودهنگام گاز از میدان کیش، یادآور شد: گاز میدان کیش با کمتر از 12 پی‌پی‌ام H2S و بیش از 4000 PSI فشار جز میادین با گاز شیرین و کم گوگرد بوده و قابلیت استفاده در نیروگاه‌های جزیره کیش را دارد.

کد خبر: 20230/4


منبع: روابط عمومی شرکت نفت فلات قاره ایران


کلمات کليدي
علیرضا قانعی، رییس منطقه عملیاتی کیش، نفت فلات قاره، جمع آوری و انتقال گازهای همراه
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ
مقاله گزارش گفت و گو یادداشت


نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
 


پایان عملیات نصب عرشه سكوی F18 میدان مشترک فروزان
برگزاری 700 دوره آموزشی و تمرینی در امور ورزش نفت فلات قاره
روایت 37 سال مجاهدت در شرجی جنوب