دوشنبه 10 فروردين 1394   10:08:01
 
14:211392/2/14
در اعتراض به استفاده از نام جعلی برای خلیج فارس،
شرکت ملی نفت ایران اطلس دریایی عرب ها را پس فرستاد

در پی انتشار اطلس دریایی از سوی شرکت آرامکو عربستان سعودی که در آن از عنوان مجعولی به جای نام خلیج فارس استفاده شده است، شرکت ملی نفت ایران طی نامه ای به مدیرعامل این شرکت، مراتب اعتراض خود را اعلام کرد و اطلس مذکور را نیز عودت داد.


به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، با توجه به انتشار اطلس دریایی شرکت آرامکو عربستان که در آن از عنوان مجعولی به جای نام "خلیج فارس" استفاده شده است، مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران، طی نامه ای خطاب به خلیل الفلاح؛ رییس شرکت آرامکو مراتب اعتراض شرکت متبوعش را به اقدام غیراصولی این شرکت عربی اعلام کرد.
 
قلعه بانی در این نامه با اشاره به اهمیت تاریخی نام خلیج فارس، از قطعنامه های بین المللی سخن به میان آورده که حقانیت ادعای ایران در خصوص حفظ نام "خلیج فارس" را آشکار می کند.

متن این نامه که خطاب به رییس شرکت آرامکو منتشر شده، به قرار زیر است:

همان طور که به خوبی نسبت به این مسئله واقف هستید، بر اساس اسناد و واقعیت های تاریخی، جغرافیایی و جغرافیای سیاسی، آبراه ما بین فلات ایران و شبه جزیره عرب، خلیج فارس نامیده می شود؛ این نام از 600 سال پیش از میلاد مسیح برای این آبراه بکار برده می شده است و اسناد بسیار به همراه نقشه های متعدد تاریخی گواه این مطلب می باشند.

این امر در بسیاری از قطعنامه های سازمان ملل متحد و سایر اسناد موثق مورد اشاره واقع شده است و به هیچ عنوان قابل انکار نیست. در میان قطعنامه های سازمان ملل متحد، به موارد زیر می توان اشاره نمود.

1.      ST/CS/SER.A/29 dated 10 January 1990

2.      ST/CS/SER.A/29/Add.1 dated 24 January 1992

3.      ST/CS/SER.A/29/Add.2 dated 18 August 1994

4.      ST/CS/SER.A/29/Rev.1 dated 14 may 1999

در همین رابطه، شرکت ملی نفت ایران نسبت به استفاده از نام جعلی خ.ل.ی.ج.ع.ر.ب.ی در اطلس دریای شما معترض می باشد. همچنین این شرکت استفاده از نام مجعول برای خلیج فارس را صریحاً و قویاً رد نموده و تصریح می نماید نام صحیح آبراه مذکور، خلیج فارس می باشد. خاطر نشان می سازد نامه اعتراضی حاضر و محتوای آن به هیچ وجه نباید به گونه ای تفسیر شود که به حق و حقوق شرکت ملی نفت ایران در رابطه با اعتراض به استفاده از نام مجعول علیه "انتشارات شرکت آرامکو" خللی وارد نماید.

ضمن اینکه بدین وسیله اطلس مذکور عودت داده می شود، از جنابعالی درخواست می گردد در اسرع وقت نسبت به اصلاح نام مجعول اقدام فرمایند.


                                                                                                                                 
شماره خبر: 2/10747                           
کلمات کليدي
آرامکو عربستان، شرکت ملی نفت ایران
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
 
فرم ذیل صرفا برای اطلاع از نظرات شما درباره همین صفحه است .خواهشمند است، سوالات و درخواست های خود را ازطریق ارتباط مردمی مرقوم فرمایید.

نام
* نام خانوادگي
شماره تماس
آدرس پست الكترونيكي
نام كشور
* توضيحات
 
امتیاز دهی
 
 

گام های استوار شرکت نفت در مسیر پیشرفت ایران اسلامی
اینستاگرام شرکت ملی نفت ایران راه اندازی شد
افکار عمومی در مورد گزارش خبرگزاری تسنیم چگونه قضاوت خواهد کرد؟
مدیران شرکت ملی نفت ایران با آرمان های امام راحل تجدید میثاق کردند
تجلیل از جانبازان ادارت مرکزی شرکت نفت و ستاد وزارت نفت
 

تعداد بازديد زيرپورتال
اين زيرپورتال امروز
تعداد بازديد اين صفحه: 801
  مقاله   گزارش   گفت‌وگو   یادداشت
 

بیشتر
بیشتر

 

خانه | بازگشت | حريم خصوصي كاربران |
Guest (niocguest)


Powered By Sigma ITID.