سه شنبه 7 بهمن 1393   04:28:53
 
14:211392/2/14
در اعتراض به استفاده از نام جعلي براي خليج فارس،
شركت ملي نفت ايران اطلس دريايي عرب ها را پس فرستاد

در پي انتشار اطلس دريايي از سوي شركت آرامكو عربستان سعودي كه در آن از عنوان مجعولي به جاي نام خليج فارس استفاده شده است، شركت ملي نفت ايران طي نامه اي به مديرعامل اين شركت، مراتب اعتراض خود را اعلام كرد و اطلس مذكور را نيز عودت داد.


به گزارش خبرنگار پايگاه اطلاع رساني شركت ملي نفت ايران، با توجه به انتشار اطلس دريايي شركت آرامكو عربستان كه در آن از عنوان مجعولي به جاي نام "خليج فارس" استفاده شده است، مدير عامل شركت ملي نفت ايران، طي نامه اي خطاب به خليل الفلاح؛ رييس شركت آرامكو مراتب اعتراض شركت متبوعش را به اقدام غيراصولي اين شركت عربي اعلام كرد.
 
قلعه باني در اين نامه با اشاره به اهميت تاريخي نام خليج فارس، از قطعنامه هاي بين المللي سخن به ميان آورده كه حقانيت ادعاي ايران در خصوص حفظ نام "خليج فارس" را آشكار مي كند.

متن اين نامه كه خطاب به رييس شركت آرامكو منتشر شده، به قرار زير است:

همان طور كه به خوبي نسبت به اين مسئله واقف هستيد، بر اساس اسناد و واقعيت هاي تاريخي، جغرافيايي و جغرافياي سياسي، آبراه ما بين فلات ايران و شبه جزيره عرب، خليج فارس ناميده مي شود؛ اين نام از 600 سال پيش از ميلاد مسيح براي اين آبراه بكار برده مي شده است و اسناد بسيار به همراه نقشه هاي متعدد تاريخي گواه اين مطلب مي باشند.

اين امر در بسياري از قطعنامه هاي سازمان ملل متحد و ساير اسناد موثق مورد اشاره واقع شده است و به هيچ عنوان قابل انكار نيست. در ميان قطعنامه هاي سازمان ملل متحد، به موارد زير مي توان اشاره نمود.

1.      ST/CS/SER.A/29 dated 10 January 1990

2.      ST/CS/SER.A/29/Add.1 dated 24 January 1992

3.      ST/CS/SER.A/29/Add.2 dated 18 August 1994

4.      ST/CS/SER.A/29/Rev.1 dated 14 may 1999

در همين رابطه، شركت ملي نفت ايران نسبت به استفاده از نام جعلي خ.ل.ي.ج.ع.ر.ب.ي در اطلس درياي شما معترض مي باشد. همچنين اين شركت استفاده از نام مجعول براي خليج فارس را صريحاً و قوياً رد نموده و تصريح مي نمايد نام صحيح آبراه مذكور، خليج فارس مي باشد. خاطر نشان مي سازد نامه اعتراضي حاضر و محتواي آن به هيچ وجه نبايد به گونه اي تفسير شود كه به حق و حقوق شركت ملي نفت ايران در رابطه با اعتراض به استفاده از نام مجعول عليه "انتشارات شركت آرامكو" خللي وارد نمايد.

ضمن اينكه بدين وسيله اطلس مذكور عودت داده مي شود، از جنابعالي درخواست مي گردد در اسرع وقت نسبت به اصلاح نام مجعول اقدام فرمايند.


                                                                                                                                 
شماره خبر: 2/10747                           
کلمات کليدي
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
 
فرم ذیل صرفا برای اطلاع از نظرات شما درباره همین صفحه است .خواهشمند است، سوالات و درخواست های خود را ازطریق ارتباط مردمی مرقوم فرمایید.

نام
* نام خانوادگي
شماره تماس
آدرس پست الكترونيكي
نام كشور
* توضيحات
 
امتیاز دهی
 
 

اينستاگرام شركت ملي نفت ايران راه اندازي شد
افكار عمومي در مورد گزارش خبرگزاري تسنيم چگونه قضاوت خواهد كرد؟
مديران شركت ملي نفت ايران با آرمان هاي امام راحل تجديد ميثاق كردند
تجليل از جانبازان ادارت مركزي شركت نفت و ستاد وزارت نفت
بازتاب 22 درصدي اخبار پژوهشگاه صنعت نفت در رسانه هاي بين المللي
 

تعداد بازديد زيرپورتال
اين زيرپورتال امروز
تعداد بازديد اين صفحه: 683
  مقاله   گزارش   گفت‌وگو   يادداشت
 

بيشتر
بيشتر

 

خانه | بازگشت | حريم خصوصي كاربران |
Guest (niocguest)


Powered By Sigma ITID.